Libijski premijer je naglasio da Libija, uz dobre političke odnose, s Hrvatskom želi proširiti gospodarsku suradnju, u razmjeni dobara, ali i tehnologija.
"Kao što Libija može biti Hrvatskoj ulaz za Afriku, tako i Hrvatska može biti Libiji ulaz za Europu", rekao je Damir Polančec i naglasio dobar geografski položaj Hrvatske i pogodnosti naših luka Rijeka i Ploče te sudjelovanje naše zemlje u brojnim europskim udruženjima što bi, rekao je, trebalo potaknuti libijske gospodarstvenike na suradnju i ulaganja posebice u energetskom sektoru, brodogradnji i turizmu.
Domaćin libijsko-hrvatskih gospodarskih susreta, predsjednik HGK Nadan Vidošević je obećao pomoć Komore u daljnoj gospodarskoj suradnji.
Libijski gospodarstvenici, njih 10-ak, koji su s libijskim premijerom doputovali u Hrvatsku tijekom dana će pojedinačno razgovarati s predstavnicima hrvatskih tvrtki o suradnji u industriji, brodarstvu, eksploataciji i preradi nafte, prehrambenoj i poljoprivrednoj industriji, farmaciji i medicini te zajedničkim nastupima na trećim tržištima.
Među 20-ak hrvatskih tvrtki, banaka i ustanovama koje sudjeluju na formu su Astra international, Brodarski institut, Crosco, Geofizika, Imunološki zavod, Ina, Ingra, Instrumentaria, Konstrukor-inženjering, Lola Ribar, Marituna, Podravka, TŽV Gredelj, Klinika Vuk Vrhovac i drugi.
U prvih šest mjeseci 2005. od ukupnog izvoza Hrvatske u Libiju najviše novca zarađeno je na izvozu brodova-svjetionika i vatrogasnih plovila, a potom na izvozu osciloskopa i motornih vozila za prijevoz robe, dok su iz Libije u Hrvatsku uvezeni samo aciklički ugljikovodici.
U 2004. među uvoznim proizvodima iz Libije prednjačila je nafta, a među izvoznim iz Hrvatske u Libiju putnički i izletnički brodovi i trajekti, te odašiljači radio-telefonije.
Hrvatski trgovinski deficit u razmjeni s Libijom je u 2004. iznosio 21,7 milijardi američkih dolara.