Roman "Alkemičar" također je autobiografski, rekao je Coelho dodavši da je on "pastir koji traži svoje stado". Nisam pastir svoje publike i nisam učitelj, jednostavno sam pisac, rekao je.
"Ne vjerujem u vođe, ali vjerujem u iskustvo", ustvrdio je dodavši kako ne osjeća strah zbog velikoga utjecaja na čitatelje.
Po njegovim riječima, odgovoran je za ono što napiše, ali ne odgovara za interpretaciju.
Govoreći o dobrotvornom radu, ustvrdio je kako zarađeni novac želi podijeliti s ljudima svoje zemlje.
Odgovarajući na upit o histeričnim odnosima islama i zapadne civilizacije, Coelho je ocijenio kako je "stanje vrlo komplicirano".
Ljudi ne razumiju politiku, gospodarstvo i jezik, ali razumiju glazbu i priču, rekao je dodavši kako je umjetnost nešto što se razumije u cijelom svijetu.
"Umjetnici moraju biti odgovorni za stanje u svijetu", istaknuo je, dodavši kako sukobi siromašnih doseljenika s francuskom policijom u Parizu nisu stvar Georgea Busha.
"Ono što se tamo događa stvar je društvenih odnosa", napomenuo je.
Urednik romana Ervin Jahić ocijenio je da Coelho u novom romanu "oživljava stari motiv iz islamske tradicije, motiv zahira odnosno onoga koji je vidljiv, nazočan i kojega nije moguće predvidjeti".
Potraga za "zahirom", odnosno ljubljenom ženom, vodi protagonista romana iz Francuske u Španjolsku i Hrvatsku te u krajolike središnje Azije, rekao je. Roman "Zahir" objavila je zagrebačka naklada VBZ.
Paulo Coelho (1947.) postao je na krilima "new agea" jedan od najprodavanijih književnika današnjice.
Objavio je, uz ino, romane "Alkemičar", "Veronika je odlučila umrijeti", "Valkire", "Hodočašće" i "Priručnik za ratnika svjetlosti".