FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Stare devizne štediše iz BiH traže radikalne mjere prema Sloveniji i Srbiji

Autor: ;rmav;
SARAJEVO,24. rujna(Hina) - Udruga koja okuplja devizne štediše bivšeLjubljanske banke iz Bosne i Hercegovine ali i banaka sa sjedištem uSrbiji zatražit će od vlasti BiH poduzimanje radikalnih mjera kako bise osigurala nadoknada izgubljenih uloga, odlučeno je na izvanrednojskupštini ove udruge koja je u subotu održana u Sarajevu.
SARAJEVO,24. rujna(Hina) - Udruga koja okuplja devizne štediše bivše Ljubljanske banke iz Bosne i Hercegovine ali i banaka sa sjedištem u Srbiji zatražit će od vlasti BiH poduzimanje radikalnih mjera kako bi se osigurala nadoknada izgubljenih uloga, odlučeno je na izvanrednoj skupštini ove udruge koja je u subotu održana u Sarajevu.

Predsjednica Upravnog odbora Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić izjavila je kako će od Predsjedništva BiH biti zatražen prekid diplomatskih odnosa sa Slovenijom te Srbijom i Crnom Gorom a inzistirat će se i na zabrani uvoza robe iz tih država.

Prijeratne devizne štediše iz BiH do danas nisu uspjele naplatiti svoja potraživanja od Ljubljanske banke te beogradske Jugobanke, Investicione banke, Jugoslavensko izvozno-kreditne banke i Poštanske štedionice.

Stare devizne štediše iz BiH poduzet će korake i na internacionaliziranju ovog pitanja pa će zatražiti pomoć Ujedinjenih naroda i Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira u BiH.

Unatoč neizmirenim dugovanjima prema deviznim štedišama iz BiH, Nova ljubljanska banka, za razliku od srbijanskih banaka, ponovo se nakon rata ubacila na tržište BiH a nedavno je kupila i Razvojnu banku iz Banja Luke.

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić u izjavi koju je u subotu prenijelo sarajevsko "Oslobođenje" izrazio je žaljenje zbog te činjenice istaknuvši kako je trebalo slijediti primjer Hrvatske koja Novoj ljubljanskoj banci nije dopustila ulazak na svoje tržište sve dok ne podmiri dug prema starim deviznim štedišama.

Za razliku od Narodne banke Hrvatske, Centralna banka BiH nema ovlasti odlučivati o kupoprodajama na bankarskom tržištu pa nije ni mogla utjecati na ulazak Nove ljubljanske banke u bankarski sustav države.

(Hina) xrm ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙