U izvješću se konstatira da je štednja u svijetu "na najnižoj razini u povijesti bilježenja tog pokazatelja" a ulaganja stagniraju usprkos snažnom korporativnom rastu. Činjenica da kompanije koriste dio zarade za otplatu dugova i jačanje bilanci jedan je od glavnih uzroka niske razine ulaganja ali i drugi faktori igraju određenu ulogu, dodaje MMF.
"U Aziji koja je u usponu posebno je velik broj primjera koji potvrđuju ocjenu da je razina ulaganja u nizu zemalja trenutno ispod poželjne razine", zaključuje se u izvješću.
MMF predviđa da će se ulaganja intenzivirati nakon što kompanije smanje razinu zaduženosti, dodajući da bi to rezultiralo rastom dugoročnih kamatnih stopa.
"O obzirom na raspon aktualnih neravnoteža i razmjere ekonomski i politički izvedivih prilagodbi u pojedinim zemljama, ne postoji jedinstveno čarobno rješenje za aktualnu situaciju", konstatira MMF.
Povišena razina štednje u SAD-u, gospodarske reforme u Europi i Japanu i više stope ulaganja u Aziji i zemljama-izvoznicama nafte "usmjerili bi stanje u globalnim platnim bilancama u pravom smjeru", zaključuje MMF, uz napomenu da su potrebni "značajni napori političara na međunarodnoj razini da se postigne tako širok odaziv velikog broja zemalja.