U tom su području, tvrde znanstvenici, galaksije dva do šest puta brojnije nego što se do sada vjerovalo. Promatranja u posljednjih nekoliko godina daju znanstvenicima pravo vjerovati da su se galaksije, kao i prve zvijezde, pojavile puno ranije nego što se smatralo. S tim otkrićem, čini se da će se morati stubokom mijenjati teorije o nastanku i evoluciji galaksija.
U roju od 8.000 galaksija udaljenih do 12 milijardi svjetlosnih godina u sazviježđu Kita, znanstvenici su otkrili 970 vrlo udaljenih i vrlo starih galaksija - stare su od devet do 12 milijardi godina. Te galaksije nastale su između 1,2 i 3,7 milijardi godina nakon "rađanja" svemira u Velikom prasku.
Isto tako, sveukupni broj zvijezda formiranih u tim sjajnim galaksijama u spomenutim razdobljima je dva do tri puta veći.
Sazviježđe Kita (Cetus) se nalazi na sjevernoj hemisferi i tvore ga zvijezde Menkar, Diphda, Kaffaljidhma, Baten Kaitos, Dheneb, Deneb Kaitos, Shemali, Menkar i Mira. U grčkoj mitologiji, Cetus je zarobio Andromedu, ali ju je spasio Perzej.