Pristupanjem Hrvatske u FP6, najveći program Europske unije za istraživanje i znanost vrijedan 17,5 milijardi eura, hrvatskim je znanstvenicima i prije formalnog ulaska, koji se predviđa za nekoliko tjedana, omogućeno punopravno sudjelovanje u svim pozivima za predlaganje projekata u FP6.
Od 417 hrvatskih znanstvenih prijedloga koji su aplicirani u FP6, 98 ih je pozitivno ocijenjeno, od kojih se sufinancira 11,27 posto. Većina projekata je iz područja medicine i informatike, rekao je pomoćnik ministra znanosti za međunarodnu suradnju Radovan Fuchs, pozdravivši ulazak Hrvatske u FP6, koji će "pridonijeti razvoju znanosti i uključivanju hrvatskih znanstvenika u europske integracijske procese".
U tom će procesu, dodao je, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa imati promotivnu i edukativnu ulogu te komunicirati s Europskom komisijom i Misijom RH u Bruxellesu.
Ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac rekao je kako pristupanjem FP6 hrvatski znanstvenici neće više biti ovisni o hrvatskom proračunu te da se predloženim projektima stavljaju na europsko tržište znanja i vanjsko vrednovanje.
Po njegovim riječima, iako je FP6 treća stavka u proračunu Europske unije, u idućoj godini planira se izdvojiti još više novca za taj program Europske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti. Primorac je rekao i da Hrvatska članarina za FP6 iznosi četiri milijuna eura.
Nacionalna koordinatorica FP6 programa Gordana Prutki Pečnik predstavila je dosadašnje i buduće aktivnosti Nacionalnog ureda za FP6, istaknuvši važnost pristupa europskoj istraživačkoj infrastrukturi te razvoju i usavršavanju domaćih znanstvenika.
O međunarodnoj znanstvenoj suradnji govorio je direktor Odjela za međunarodnu znanstvenu suradnju u Općoj upravi za znanost i istraživanje Europske komisije Andras Siegler, a o natječajima u FP6 voditeljica službe u Općoj upravi za znanost i istraživanje Europske komisije Tania Friederichs.