Lesar i Pavlic to su zatražili na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.
Ustvrdili su da ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta nije na nedavnom sastanku sa slovenskim kolegom reagirao, na za Hrvatsku neprihvatljiv prijedlog premještanja graničnog prijelaza, a time i granične crte.
Drže da je Kalmeta odmah trebao odbiti službeni prijedlog slovenskog ministra prometa Janeza Božiča da budući granični prijelaz bude na mostu preko Mure, koji se gradi hrvatskim novcem i na hrvatskom je teritoriju, jer bi to značilo i pomicanje slovenskog teritorija nekoliko stotina metara u Hrvatsku.
Obojica zastupnika od ministarstava prometa i vanjskih poslova traže odgovor, jesu li sa slovenskom stranom, prije sastanka Kalmeta-Božič, vođeni bilo kakvi razgovori o otvaranju graničnog prijelaza na mostu kod Svetog Martina na Muri.
Pavlic od navedenih ministarstava traži i jasan odgovor pregovara li se sa Slovenijom o nekim ustupcima hrvatske strane kako bi se Hrvatskoj olakšao put u EU.
Hrvatski i slovenski ministri zaduženi za promet Božidar Kalmeta i Janez Božič razmotrili su na nedavnom sastanku u Otočcu ob Krki gradnju graničnog prijelaza kod mjesta
Hotiza na rijeci Muri.
Slovenska strana predložila je da granični prijelaz kod mjesta Hotiza na rijeci Muri bude na samom mostu koji trenutno gradi Hrvatska, rekao je tada novinarima slovenski
ministar Božič dodavši da je to službeni slovenski prijedlog.
Kalmeta je rekao je da će most biti gotov najkasnije početkom studenoga, ali da
hrvatska strana danas nije mogla službeno odgovoriti na slovenski prijedlog jer bi to bilo prekoračenje ovlasti hrvatskog izaslanstva.
Novinarima je tada neslužbeno rečeno da je prihvaćanje slovenskog prijedloga malo
vjerojatno, jer bi to značilo pomicanje slovenskog dijela graničnog prijelaza nekoliko stotina metara unutar hrvatskog teritorija.
Hrvatskoj, naime, pripada pojas zemljišta preko Mure.