Ukupno 46 posto gledatelja glasovalo je protiv takve inicijative u telefonskom glasovanju nakon emisije o hrvatsko-slovenskim odnosima u okviru popularnog političkog magazina "Trenja" koji analizira najaktualniju temu iz proteklog tjedna. Ovaj put takvom temom proglašena je zajednička sjednica slovenske i hrvatske vlade na Brijunima proteklog petka.
U telefonskom glasovanju sudjelovalo je 7.300 gledatelja, što je za skoro 20.000 gledatelja manje nego u do sada najgledanijim emisijama tog magazina, kad su se gledatelji izjašnjavali o pitanju je li Josip Broz Tito bio pozitivna ili negativna povijesna ličnost i da li treba vratiti stalno prebivalište tzv. izbrisanim neslovencima bez slovenskog državljanstva.
"Zajednička izjava o izbjegavanju incidenata je korak naprijed", izjavio je u emisiji bivši slovenski premijer i ministar vanjskih poslova Lojze Peterle. Kao što nas je sporazum uz posredovanje europske trojke na Brijunima 1991. godine (nakon desetodnevnog rata s JNA) doveo do međunarodnog priznanja, tako očekujem da će i nakon ovog sporazumu s Brijuna doći idući koraci koje ljudi žele. ovaj rezultat glasovanja govori da će biti potrebno mnogo rada da se vrati povjerenje u odnosima. Želim da kao dobri susjedi idemo naprijed, te da jedni i drugi poštujemo europske standarde", rekao je komentirajući rezultate glasovanja Peterle koji je trenutačno zastupnik Slovenije u Europskom parlamentu.
Njegov kolega Jelko Kacin rekao je sa svoje strane da bi Slovenija, što se tiče Hrvatske, morala preuzeti stajališta Bruxellesa da Hrvatska "nije zrela" za ulazak u Europsku uniju i da se "ne zna suočiti sama sa sobom", što po njegovim riječima svjedoče i problemi oko lociranja generala Gotovine. Predsjednik Nacionalne alijanse Marjan Podobnik rekao je da je inače velik prijatelj Hrvatske, ali da će referendum o ulasku Hrvatske u EU možda biti potreban Slovencima i da bi se mogao održati kroz tri godine, na isti dan kad i parlamentarni izbori, kako bi se smanjili troškovi takvog izjašnjavanja.