Seoul je nezadovoljan što se, kako smatra, Tokio ne uspijeva suočiti sa svojim militarizmom iz Drugog svjetskog rata, što simbolizira Koizumijev godišnji posjet hramu posvećenom japanskim ratnim žrtvama.
Šanse za značajniji zaokret u odnosima dviju zemalja slabašne su jer Koizumi ne pokazuje previše dobre volje da prihvati zahtjev Južne Koreje i prestane posjećivati hram Yasukuni gdje se, među ostalim stradalnicima u ratu, odaje počast i nekim osuđenim ratnim zločincima.
Japanski dužnosnici žele da sastanak Koizumija i Hyuna bude u znaku koordinacije napora za rješenje sjevernokorejske nuklearne krize.
Južnokorejski čelnici, pak, ističu da će povijest biti glavna tema sastanka i da će ključna stvar za razvoj budućih odnosa biti spremnost Japana da se suoči s vlastitom prošlošću.
Osim Yasukunia, Tokio i Seul spore se i oko vlasništva nad nekoliko stjenovitih otočića i japanskih udžbenika povijesti u kojima se, prema mišljenju Koreje, ublažavaju japanski ratni zločini i kolonijalna vladavina nad Korejom od 1910. do 1945. godine.
Koizumijev posjet Seulu prate jake sigurnosne mjere u središtu grada, a izbilo je i nekoliko sporadičnih prosvjeda tijekom kojih su nezadovoljni Južnokorejanci spalili japansku zastavu i uputili se prema japanskom veleposlanstvu tražeći prekid posjeta i isplatu odšteta pojedinačnim žrtvama.