"Današnji sastanak trebao bi jasno dati do znanja da Južna Koreja i Sjedinjene Države govore jednim glasom o ovom vrlo važnom pitanju", rekao je Bush novinarima tijekom susreta s južnokorejskim predsjednikom Roh Moo-hyunom u Bijeloj kući.
Bush je kazao kako se on i Roh slažu da su šesterostrani razgovori ključni za uvjeravanje sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-ila da okonča svoj nuklearni program.
"Dajemo mu na znanje da je način da se pridruži zajednici zemalja da odustane od nuklearnog oružja", rekao je Bush.
Kazao je kako Sjedinjene Države i drugi sudionici šesterostranih razgovora još uvijek čekaju odgovor na njihov prijedlog iz lipnja 2004. koji je ponudio Sjevernoj Koreji trajna sigurnosna jamstva, ekonomske poticaje i razgovore o vraćanju normalnim odnosima u zamjenu za njezino potpuno i dokazivo napuštanje programa nuklearnog oružja.
Sjeverna Koreja nagovještava da bi se mogla vratiti šesterostranim pregovorima koje je napustila prije godinu dana, a istodobno izjavljuje kako posjeduje nuklearno oružje i da će ga još proizvesti.
Roh je kazao kako između SAD-a i Južne Koreje nema razlika u "temeljnim načelima" u odnosu prema Sjevernoj Koreji, a da postoje neslaganja u manjim pitanjima koja se mogu izgladiti kroz dijalog.
SAD zastupa čvršću politiku prema Sjevernoj Koreji i želi prvo vidjeti napredak u pitanju njezina nuklearnog programa, a potom nagraditi Pyongyang. Južna Koreja zastupa elastičniji pristup i želi nagraditi Sjevernu Koreju kako bi je potakla na napredak u nuklearnom pitanju.
Šesterostrani pregovori, uz Sjevernu Koreju, uključuju Sjedinjene Države, Kinu, Japan, Južnu Koreju i Rusiju.