Nakon sastanka s pročelnicom dubrovačkoga Konzervatorskog odjela Žanom Baćom i njezinim kolegom iz Splita Joškom Belamarićem, Francesco Bandarin je ocijenio da je u Hrvatskoj razvijena svijest o važnosti očuvanja kulturnih i prirodnih vrijednosti te da stručnjaci koji se bave očuvanjem UNESCO-ove baštine u Hrvatskoj zadovoljavaju međunarodne standarde.
"U Hrvatskoj će kulturna baština imati vrlo veliku ulogu za razvoj, ponajprije zbog vaše razvijene svijesti o važnosti očuvanja baštine, ali i zbog činjenice da u svijetu postoji svojevrsna potražnja za hrvatskom baštinom", rekao je na konferenciji za novinare ravnatelj UNESCO-ova Svjetskog centra za baštinu.
Govoreći o napadima jugovojske na Dubrovnik tijekom Domovinskog rata, istaknuo je kako je rat u Hrvatskoj pokazao da napadači nisu poštovali ni UNESCO-ovi ni međunarodni zakoni, te da je uništavanje toga grada ostavilo dubok dojam i na sam UNESCO.
Obnovu Dubrovnika nakon rata ocijenio je vrlo uspješnom i kvalitetnom, ističući Dubrovnik kao svjetski primjer da se i nakon najvećih razaranja spomenici ipak mogu obnoviti.
Predstavnici Ministarstva kulture uručili su ravnatelju UNESCO-ova Svjetskog centra za baštinu Francescu Bandarinu i popis s 11 lokaliteta u Hrvatskoj koji bi se mogli, ako zadovolje UNESCO-ove standarde, naći na popisu zaštićenih kulturnih i prirodnih vrijednosti.
Nakon što je razgledao dubrovačku povijesnu jezgru, Francesca Bandarina primila je dubrovačka gradonačelnica Dubravka Šuica.