"Izbori su prošli uz manje nepravilnosti nego oni 2001., birački odbori bili su bolje educirani i kvalitetnije su obavili svoj posao", izjavila je Hini glasnogovornica GONG-a Sandra Pernar.
Dodala je kako je GONG posebno iznenađen brojem dojava o kršenju izborne šutnje, s obzirom da su takvi prekršaji od ovih izbora po prvi puta sankcionirani.
Fizička osoba za kršenje izborne šutnje može biti kažnjena s tri tisuće kuna, a pravna i do pola milijuna kuna.
Osim na dojavama građana, kojih je bilo više od 200, GONG je svoja opažanja o ovim izborima temeljio i na izvještajima svojih promatrača i mobilnih ekipa.
Promatrači su do 20 sati dojavili manji broj "kriznih situacija", odnosno kršenja izborne procedure, a većina nepravilnosti je, kako ističu, uklonjena nakon upozorenja promatrača ili u suradnji GONG-a s nadležnim izbornim povjerenstvima,
Osim na kršenje izborne šutnje, nekoliko je građana GONG izvijestilo o mrtvim osobama u popisima birača.
Konačno izvješće izbornom procesu GONG je najavio nakon objave konačnih rezultata. U posljednjem večerašnjem izvješću GONG je detaljno naveo sve prijavljene slučajeve kršenja izbornog procesa i izborne šutnje, no oni se znatno ne razlikuju od izvješća objavljenih prije zatvaranja birališta.
Predstavnici GONG-a večeras nisu željeli komentirati odaziv građana na izbore, koji je među najslabijima od prvih demokratskih izbora 1990., ističući da je odziv rezultat kampanja u predizbornom razdoblju.
Tijek izbora na biračkim mjestima širom Hrvatske pratilo je oko tisuću GONG-ovih promatrača, te 105 mobilnih promatračkih ekipa koja su obišla oko 1500 biračkih mjesta na području svih županija.