Predstavnica Tužiteljstva Susan Somers je obrazlažući prijedlog za ustupanje suđenja Mili Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću, istaknula da kod ustupanja predmeta prednost ima načelo da treba suditi u zemlji počinjenja zločina, odnosno Hrvatskoj ali je i SCG zatražila da im sudi, kao svojim državljanima.
Suđenje oficirima JNA koje se tereti po zapovjednoj odgovornosti bilo bi u "oštroj suprotnosti" sa suđenjem izravnim počiniteljima pokolja na Ovčari pred sudom u Beogradu, ocijenila je Somers.
Predstavnici Srbije i Crne Gore su kao glavnu prednost za ustupanje predmeta njihovom pravosuđu naveli upravo sadašnje suđenje za Ovčaru u Beogradu.
"Suđenje za Ovčaru pokazalo je osposobljenost pravosuđa SCG da sudi po najvišim međunarodnim standardima. Spajanje postupaka jamčilo bi značajne uštede i jedinstvo pravde", rekao je u raspravi ministar uprave Srbije Rasim Ljajić.
Ustupanje suđenja SCG bilo bi važno za "suočavanje javnog mnijenja sa zločinima koji su počinjeni" i pridonijelo bi pomirbi u regiji, ustvrdio je Ljajić. Dodao je kako bi ustupanje predmeta Hrvatskoj "stvorilo bi otpor suradnji s ICTY-em u srpskoj javnosti".
Branitelji Mrkšića, Šljivančanina i Radića, koje se prema optužnici iz 1995. godine tereti za pokolj 264 hrvatska ranjenika i civila odvedena iz vukovarske bolnice, na poljoprivrednom dobru Ovčara 20-21. studenoga 1991., izrazili su nevjericu u mogućnost da se njihovim klijentima osigura pravično suđenje u Hrvatskoj.
Navodeći razloge za takvo stajalište odvjetnici Borivoj Borović, Novak Lukić i Miroslav Vasić iznijeli su niz kritika na račun mogućeg suđenja u RH, primjerice pritisak vlasti i javnosti.
Naveli su, pozivajući se i na posljednje izvješće misije OESS-a, da je do sada u Hrvatskoj u odsutnosti osuđeno oko 500 Srba, da su zastrašivani i ubijeni neki svjedoci, poput Milana Levara u Gospiću, da su suđenja vođena u neregularnim uvjetima i slično.
Također su ustvrdili da u RH ne postoji imunitet za potencijalne svjedoke Srbe iz SCG, uključujući i 17-oricu kojima se sudi za Ovčaru, te oni iz straha neće htjeti svjedočiti u RH.
Stajališta Hrvatske u raspravi će tijekom popodneva iznijeti savjetnik i pomoćnik ministrice pravosuđa prof. Željko Horvatić i Jakša Muljačić. U pisanom podnesku uoči rasprave oni su istaknuli prioritet teritorijalnog načela, uspostavu sudova za ratne zločine u RH, činjenicu da se većina svjedoka i dokaza nalazi na teritoriju Hrvatske i druge razloge. Naglasili su kako bi se zbog težine zločina suđenje moglo održati i pred Haškim sudom.
Rasprava bi trebala završiti poslijepodne, a vijeće će odluku donijeti naknadno.