"Ministarstvo pravosuđa izražava svoje neslaganje s navodima toč. 12. Prijedloga Tužiteljstva ICTY za izmjenu optužnice u 'predmetu Markač i Čermak', ali još jednom naglašava spremnost Vlade RH na punu suradnju s Haškim sudom", stoji u priopćenju Ministarstva.
U obrazloženju navodne "zločinačke udruge" s ciljem etničkog čišćenja okupiranih područja RH, navodi se da su "brojne osobe tadašnjeg vojnog i političkog vrha, uključujući lokalne vlasti, te sve druge poznate i nepoznate osobe sudjelovale s generalom Markačem i Čermakom u zajedničkoj zločinačkoj udruzi".
"Ti navodi su pravno i politički neprihvatljivi za Republiku Hrvatsku", naglašava se.
Pravno, jer je pojmom "zajedničke zločinačke udruge" u optužnici protiv dva individualna počinitelja nemoguće obuhvatiti desetine tisuća "znanih i neznanih osoba".
Takvi navodi protivni su i samim temeljima ICTY-a, koji je osnovan za suđenje individualnim počiniteljima teških kaznenih djela protiv međunarodnog humanitarnog prava, i oni ne mogu biti obuhvaćeni pojmom "kolektivne odgovornosti", ocjenjuje Ministarstvo.
Politički su neprihvatljivi, jer dovode u pitanje legitimnost oružane akcije s ciljem oslobađanja okupiranih područja Hrvatske, kaže se u priopćenju.
Ministarstvo pravosuđa, kako se navodi, "razmatra mogućnost pravne intervencije Republike Hrvatske u ovom predmetu, sukladno članku 74. Pravilnika o postupku i dokazima ICTY-a".
U Pravilu 74. se kaže da - ukoliko to smatra poželjnim za pravilno presuđivanje o predmetu - raspravno vijeće može pozvati ili odobriti državi, organizaciji ili osobi da pristupi vijeću i iznese stavove o bilo kojem pitanju koje odredi raspravno vijeće.
"Republika Hrvatska ima legitimni interes, putem instituta 'prijatelja suda' ukazati sudskom vijeću na neprihvatljivost takvih navoda, s prijedlogom da Sud odbije potvrditi takvu izmijenjenu optužnicu", zaključuje se u priopćenju Ministarstva.