IFC, zajedno s Njemačkom razvojnom bankom (DEG), od brodogradilišta V. Lenac u stečaju potražuje ukupno oko 120 milijuna kuna. Riječ je o zajmovima koji su osigurani hipotekama na doku 7, dizalicama i manjim plovilima. Nakon nekoliko odgoda, na riječkom Trgovačkom sudu pokrenuta je ovrha, pa se očekuje skoro raspisivanje natječaja o prodaji te imovine. Vjerovnicima, od kojih je najveće Ministarstvo financija i Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR), u stečajnom su postupku priznate ukupne tražbine veće od milijardu kuna.
SMH uputio je IFC-u pismo nakon što je IFC izvijestio sindikat i stečajnog upravitelja da će započeti prodaju hipotekarne imovine iako su u toj financijskoj kući svjesni da bi to moglo uzrokovati likvidaciju brodogradilišta.
Podsjećajući IFC da su pri ulasku u vlasničku strukturu brodogradilišta najavljivali poticanje poduzetništva i otvaranje novih radnih mjesta, SMH u pismu ističe da bi IFC takav stav mogao pokazati prodajom svoje hipotekarne imovine brodogradilištu Uljanik iz Pule koji jamči nastavak djelatnosti i očuvanje radnih mjesta u Lencu.
"Ako, pak, dođe do nekontrolirane prodaje imovine koja nije u interesu radnika, oni će, predvođeni Sindikatom, spriječiti takvu aktivnost svim raspoloživim sredstvima i neće ostati suzdržani", stoji u pismu koje potpisuje povjerenik SMH i Član odbora vjerovnika brodogradilišta Damir Bačinović.
U posljednjem predloženom stečajnom planu, kojeg podupire SMH, predviđa se da nakon prodaje dijela imovine i isplate dijela vjerovnika - uglavnom banaka - država, odnosno Ministarstvo financija, HBOR i brodogradilište Uljanik, u cijelosti preuzmu vlasništvo nad brodogradilištem Viktor Lenac.
Ruska tvrtka Optima danas je stečajnom upravitelju i Trgovačkom sudu u Rijeci ponudu za kupnju brodogradilišta Viktor Lenac d.d. u stečaju, nudeći 15 milijuna dolara za brodogradilište te 10 milijuna dolara koje će u godinu dana uložiti u razvoj brodogradilišta.