Predstavljajući mjere koje Ministarstvo i hrvatska Vlada poduzimaju u cilju razvoja hrvatskog gospodarstva, Vranković je Burgessa upoznao i sa stanjem u brodogradnji, procesu privatizacije i drugim ekonomskim pitanjima. Posebno je izdvojio podršku Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva ulaganjima američkih gospodarstvenika. Vranković je, kako se navodi u priopćenju, kazao i da postoje određene poteškoće razvoju inozemnih ulaganja u Hrvatskoj, ali je i istaknuo kako Vlada RH intenzivno radi na prevladavanju tih poteškoća.
Direktor za istočnu i srednju Europu Ministarstva trgovine SAD-a Jay Burgess izrazio je želju da više američkih tvrtki ulaže u hrvatsko gospodarstvo te nadu da će hrvatska Vlada što prije riješiti poteškoće na koje strani ulagači nailaze prilikom planiranja investicija u Hrvatskoj.
Američka je strana posebno zainteresirana za ulaganja u energetiku, telekomunikacije i infrastrukturu, navodi se u priopćenju sa jučerašnjeg sastanaka Vranković-Burgess.
Ukupna robna razmjena između Hrvatske i SAD-a prošle godine iznosila je 569 milijuna američkih dolara, dok je u prva dva mjeseca ove godine iznosila nešto manje od 100 milijuna američkih dolara.
Prema podacima Hrvatske narodne banke u razdoblju od 1993. do 2004. godine, SAD se nalaze na trećem mjestu stranih ulagača (iza Austrije i Njemačke) s udjelom od 13,98 posto od ukupnih izravnih ulaganja u Hrvatskoj koja iznose 10,7 milijardi američkih dolara.