Primarni cilj toga sporazuma je stvoriti pravog globalnog konkurenta koji može konkurirati svugdje u svijetu, kazao je izvršni direktor NYSE-a John Thain.
"Nova grupa NYSE ujedinit će vodeće u svijetu tržište dionica s najuspješnijim potpuno elektronskim tržištem", objavila je kompanija u svojem priopćenju ne objavivši pritom vrijednost čitavog posla.
Njujorško tržište dionica, osnovano prije 212 godina, pridružit će se tako svojim konkurentskim burzama u Europi i u SAD-u imajući u potpunosti elektronsko trgovanje a ne da se uglavnom oslanja na sustav u kojem trgovci izvikuju cijene. Umjesto da samo posluje s dionicama, nova NYSE diversificirat će svoje poslovanje u obveznice i egzotične dioničke proizvode poput derivata.
NYSE je izgubio korak s konkurencijom ostavši u privatnom vlasništvu svojih osnivača, što će se promijeniti nakon spajanja s Archipelago tržištem. Poput burzi u Londonu, Frankfurtu, Torontu i Sydneyu, nova njujorška burza poslovat će radi ostvarivanja profita a njezinim će se dionicama trgovati na burzama. Dioničari NYSE-a imat će 70 posto dionica nove burze a preostalih 30 posto bit će razdijeljeno dioničarima Archipelaga.
Thain je kazao da spajanje ne znači završetak dosadašnjeg načina trgovine ali da najbogatija svjetska burza mora ići u korak s vremenom. "Smatramo da derivati, korporativne obveznice i drugi novi proizvodi nude mogućnosti za rast. A držimo i da postoje velike prilike za rast u stvaranju tržišta s novim kotacijama radi konkuriranja tehnološkom Nasdaq tržištu", zaključuje Thain.