Ako se sklonosti ulagača promijene, neprekinuti visoki deficit SAD-a mogao bi dodatno sniziti vrijednost dolara, upozorio je MMF.
"Globalizacija dopušta zemljama da čine krupnije greške", konstatirao je MMF-ov gospodarski savjetnik i direktor odjela za istraživanja Raghuram Rajan prilikom predstavljanja polugodišnjeg izvješća "World Economic Outlook". "Globalizacija ne nameće strogu disciplinu fiskalnoj politici i zato ne sili nužno na prilagodbu politike", tumači on.
Proces globalizacije također "povećava malen ali izuzetno skup rizik naglih prilagodbi, koji u aktualnom kontekstu obuhvaća oštru deprecijaciju dolara, više kamatne stope i slabiji rast proizvodnje", upozorio je Rajan.
Stručnjaci gube strpljenje zbog američkog deficita koji uključuje deficit tekuće platne bilance od 666 milijardi dolara a dijelom ga financiraju strani ulagači. Zabrinuti su za stabilnost svjetskog gospodarstva u slučaju da ti ulagači, primjerice Kina i Japan, odluče preusmjeriti svoj novac na druga ulaganja.
Proteklih su mjeseci vladini dužnosnici u Južnoj Koreji i Japanu naznačili mogućnost diversifikacije deviznih rezervi, što bi moglo značiti kupovinu manje dolara, podsjetili su financijski analitičari.
"Mnogi promatrači, uključujući dužnosnike MMF-a, izrazili su zabrinutost što će korekcije deficita platne bilance na održivu razinu vjerojatno zahtijevati opsežne prilagodbe tečaja, posebno kada je riječ o američkom dolaru, što bi moglo unijeti kaos na globalna financijska tržišta i gospodarsku aktivnost", istaknuto je u izvješću MMF-a, uz napomenu da "prilagodbu novog porasta nego vanjskih obveza SAD-a ne treba uzimati zdravo za gotovo".