Zabrinuti za budućnost svojih radnih mjesta i vlastitu egzistenciju, Sindikat EKN-a, DEMOS-HUS i Udruga hrvatskih branitelja Petrokemije prisiljeni su ponovno aktivirati rad Stožera za obranu Petrokemije kako bi skrenuli pozornost Vlade i cjelokupne javnosti na probleme koji se godinama gomilaju, a nitko niti ne pokušava riješiti, kaže se u priopćenju Stožera.
Zbog povećane potrošnje plina u kućanstvima uzrokovane niskim temperaturama, INA je reducirala isporuku prirodnog plina velikim potrošačima, poput Petrokemije koja je zbog toga prije dva dana zaustavila proizvodnju.
Već četvrti zastoj ove zime donio je Petrokemiji nove gubitke jer svaki novi start postrojenja stoji do pet milijuna kuna, a troškovi mjesečnog zastoja, bez gubitka proizvodnje, iznose 40 milijuna kuna.
Petrokemija je ove zime već oko dva mjeseca izvan proizvodnje, a trenutni zastoj je posebno neugodan jer se upravo stabilizirala otprema gnojiva za proljetnu sjetvu.
Stožer upozorava da je Petrokemija, kao jedini proizvođač mineralnih gnojiva i jedan od najvećih hrvatskih izvoznika, jedina tvrtka koja plin ne može zamijeniti ničim drugim budući da ga koristi kao sirovinu.
"Zbog višegodišnje nebrige za proizvodnju mineralnih gnojiva, koju je i Hrvatski sabor svojedobno označio strateškom, i nekvalitetne energetske politike opstanak proizvodnje u Petrokemiji je vrlo upitan, a štete koje je pretrpjela teško će biti nadoknađene".
Stožer stoga zahtijeva hitan nastavak opskrbe Petrokemije plinom, kako bi se izbjegle daljnje štete, te pita kada će biti izgrađen drugi dobavni pravac za plin i kada će Petrokemija moći nabavljati količine plina dostatne za kontinuiranu proizvodnju.
Zbog pretrpljene štete traži odobravanje državnog jamstva za kreditno zaduženje Petrokemije kod HBOR-a koje bi se upotrijebilo za financijsku konsolidaciju.
Također traži rješavanje pitanja duga za plin iz 1999. godine, bilo otpisom bilo dokapitalizacijom.
Stožer očekuje skoru realizaciju već zatraženog sastanka Nadzornog odbora i Uprave Petrokemije s premijerom Ivom Sanaderom, kako bi se konačno pronašla dugoročna rješenja za probleme u poslovanju Petrokemije.