FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sindikati školstva predlažu mjere protiv nasilja nad nastavnicima

Autor: ;mvra;
ZAGREB, 2. ožujka 2005. (Hina) - Potaknuti učestalim pojavama nasiljanad nastavnicima u školama, predstavnici školskih sindikata predložilisu danas resornom ministarstvu niz mjera za povećanje sigurnostiprosvjetnih djelatnika na njihovim radnim mjestima.
ZAGREB, 2. ožujka 2005. (Hina) - Potaknuti učestalim pojavama nasilja nad nastavnicima u školama, predstavnici školskih sindikata predložili su danas resornom ministarstvu niz mjera za povećanje sigurnosti prosvjetnih djelatnika na njihovim radnim mjestima.

Posljednja dva fizička nasrtaja zbila su se proteklog tjedna u Rijeci i Zaboku.

U oba slučaja radilo se o teškom nasilju s teškim ozljedama, rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Hrvatskog školskog sindikata Preporod Željko Stipić.

Nasilje u osnovnim i srednjim školama sve je naglašenije, a žrtve su i učenici i nastavnici, upozorio je Stipić.

Školski sindikati predlažu da se izmjenama zakona o osnovnom i srednjem školstvu zajamči sigurnost poučavanja i sigurnost djelatnika te naglasi odgojna dimenzija u radu s učenicima.

Također, trebalo bi obaveznim osiguranjem zaposlenima osigurati nadoknadu štete, kao i troškove terapije i liječenja.

U zajedničkoj izjavi sindikati predlažu da se godišnjim planovima predvide aktivnosti za spriječavanje nasilja, a ravnatelje obveže na prijavljivanje nasilja u školama.

Sindikalci upozoravaju da se nastavnici izloženi nasilju nemaju kome obratiti jer ravnatelji obično i sami postaju nasilni i nastoje nasilje zataškati.

Predlažu stoga da žrtve nasilja dobiju mogućnost preko internetske stranice Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa prijave svaki nasilni čin.

Najčešći su oblici nasilja prema prosvjetnim djelatnicima verbalne prijetnje, ucjene, uništavanje imovine i fizički napadi.

Predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja Zvonimir Laktašić upozorio je na uvriježene oblike nasilja poput vrijeđanja, psovanja i omalovažavanja nastavnika zbog lošeg materijalnog položaja.

Učenici odbijaju pisati testove iz provjere znanja, često se "kao slučajno" zalete u nastavnika na hodniku...

Zabilježen je i slučaj lažnog prijavljivanja nastavnika zbog seksualnog zlostavljanja. Nastavniku je prijetio otkaz, no policija je kasnije utvrdila da je to bila lažna prijava.

(Hina) xmvr ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙