Kutinskoj tvornici mineralnih gnojiva INA je jučer, zbog izuzetno niskih temperatura i povećane potrošnje plina u širokoj potrošnji, smanjila isporuku plina, te će ona umjesto potrebnih 60.000 prostornih metara na sat dobivati samo 15.000 kubika potrebnih za tzv. hladni pogon.
Stoga je i na Nadzornom odboru Petrokemije, zbog aktualnog zastoja u plinoopskrbi, postavljeno pitanje može li ta tvrtka bez plina, koji joj je osnovna sirovina, ostvariti planiranu proizvodnju od 1,166.000 tona gnojiva i odgovoriti uvozu gnojiva slabije kvalitete.
Nužna je energetska, posebno plinska bilanca, koja bi uoči proljetne sjetve kada je i potražnja gnojiva najveća, kutinskom proizvođaču omogućila stabilniju proizvodnju. Petrokemija nikako u to vrijeme ne bi smjela imati zastoj duži od mjesec dana. Nažalost ovozimski zastoj koji je započeo još 12. prosinca prošle godine, s obzirom na meteorološka predviđanja potrajat će i više od dva mjeseca, navodi se u priopćenju Petrokemije.
Članovi Nadzornog odbora, a posebno je to naglasio njegov predsjednik Željko Nenadić, složili su se da se Petrokemija konačno mora prepoznati u neizbježnoj potpori razvoja domaće poljoprivrede i hrvatske proizvodnje hrane, navodi se u priopćenju.
Petrokemiji je prošle godine isporučeno 595 milijuna prostornih metra plina, što je omogućilo i da kutinska tvrtka proizvede 103.000 tona gnojiva više od plana.
Godišnjih 700 milijuna kubičnih metara plina Petrokemiju, s tehnologijom današnjice i osiguranim tržištem, sigurno dovodi do financijski pozitivnih rezultata, rekao je predsjednik Uprave Boris Mesarić.
Stoga je nužan planirani plinovod Pula-Karlovac, a čiji završetak izgradnje najavljivan za lipanj ove godine još nije poznat, zaključuje se u priopćenju Petrokemije.