Čelnici EU-a održali su u petak neformalni sastanak u Budimpešti na kojem su razgovarali o konkurentnosti europskog gospodarstva koje se sve teže nosi s konkurentskim pritiskom iz SAD-a i Kine. Usvojena je tzv. Budimpeštanska deklaracija, koja bi trebala biti putokaz novoj Europskoj komisiji za sljedeće mandatno razdoblje.
Plenković je rekao da je Hrvatska inzistirala da se u toj deklaraciji spomene pitanje demografske revitalizacije.
“Demografska revitalizacija, koja se nalazi u prvoj rečenici toga dokumenta, preduvjet je za rješavanje potreba na tržištu rada, a samim tim i konkurentnosti europskog gospodarstva”, rekao je Plenković.
Posebno važnim za europsku konkurentnost Plenković smatra prijelaz s fosilnih izvora na obnovljive izvore energije.
Rekao da je će se rezerve ugljena, nafte i plina uskoro iscrpiti. “Stoga će se trebati preorijentirati na nuklearnu, na geotermalnu energiju, na energiju sunca i vjetra i na ono što je za Hrvatskoj posebno bitno na hidroelektrane i to reverzibilne elektrane koje nam mogu omogućiti ispunjavamo dva cilja: da gospodarstvo ima što jeftinije energente i time bude konkurentnije i da ostvarujemo ciljeve zelene tranzicije u kontekstu klimatskih promjena”, rekao je Plenković.
Predsjednica Europske komisije je na završnoj konferenciji za novinare rekla da bi EU mogla zamijeniti ruski ukapljeni plin uvozom američkog.
“Još uvijek dobivamo puno ruskog ukapljenog plina (LNG) i zašto ga ne zamijeniti američkim, koji je jeftiniji i koji ruši cijene energije”, rekla je von der Leyen.
Ona je rekla da s novom američkom administracijom Donalda Trumpa treba razgovarati o zajedničkim interesima. “Zajednički interes je primjerice sve što se tiče LNG-a”, rekla je predsjednica Komisije.
Ovo je bio posljednji samit kojim je predsjedao Charles Michel, kojeg će na mjestu predsjednika Europskog vijeća 1. prosinca zamijeniti bivši portugalski premijer Antonio Costa.
Michel je u proteklih pet godina iznimno teško surađivao s Ursulom von der Leyen.
Ipak mu je na kraju odala priznanje za ono što u EU učinjeno u tom razdoblju, u prvom redu odgovor na pandemiju i na ruski rat u Ukrajini.
“Dragi Charles, danas smo jači nego prije pet godina”, rekla je von der Leyen.