Nakon ljetne stanke, Europsku uniju sljedeći tjedan očekuju dva velika događaja. Osim objave sastava nove Komisije, sljedeći tjedan bit će objavljeno i dugoočekivano izvješće o konkurentnosti europskog gospodarstva koje je pripremio bivši predsjednik Europske središnje banke i bivši talijanski premijer Mario Draghi.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen pozvana je u srijedu ujutro u Europski parlament, na sastanak tzv. Konferencije predsjednika, koju čine predsjednica parlamenta i šefovi zastupničkih klubova. Na tom sastanku ona će predstaviti prijedlog sastava nove Komisije i raspodjelu resora.
Vijeće EU-a, koje predstavlja države članice, službeno usvaja popis kandidata za povjerenike na prijedlog izabrane predsjednice Komisije. Taj prijedlog Vijeće onda proslijeđuje Europskom parlamentu. Nakon toga parlamentarni Odbor za pravne poslove analizira izjave o financijskim interesima kandidata za povjerenike i ocijenjuje postoji li sukob interesa.
Nakon toga započinje proces saslušanja predloženih povjerenika pred odborima Europskog parlamenta nadležnim za resor koji su dobili.
Po završetku procesa saslušanja, cijelu Komisiju treba potvrditi Europski parlament, u najboljem slučaju na plenarnoj sjednici krajem listopada ili vjerojatnije u studenome. Slijedom toga nova Komisija mogla bi preuzeti dužnost 1. studenoga ili, vjerojatnije, 1. prosinca.
Ursula von der Leyen nezadovljna je brojem predloženih žena za novi sastav Komisije. Zasad su države članice predložile osam kandidatkinja, što znači da bi zajedno s predsjednicom von der Leyen i visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Kajom Kallas, ukupno u Komisiji bilo 10 žena.
Von der Leyen je posljednjih dana vršila pritisak na manje države članice da promijene predložene kandidate i umjesto muškaraca predlože žene. Zasad je jedino slovenski kandidat Tomaž Vesel odustao i sada se čeka novi prijedlog slovenske vlade. Predsjednica Komisije je zatražila od svih država članica da joj predlože po dva kandidata - muškarca i ženu - ali to su ignorirale sve članice osim Bugarske. Od zahtjeva za dvoje kandidata izuzete su one zemlje članice koje su ponovno predložile iste osobe koje su bile povjerenici u dosadašnjoj Komisiji.
Von der Leyen zasigurno računa da će neki od predloženih kandidata otpasti jer neće proći saslušanje pred parlamentarnim odborom i da će biti zamijenjeni kandidatkinjom što bi rezultiralo većom ravnotežom između muškaraca i žena u novoj Komisiji. U prethodnom ciklusu, pri izboru dosadašnje Komisije 2019. godine otpalo je troje kanidata.
Von der Leyen je prošli tjedan izjavila da su kompetentnost i poštivanje zemljopisne, političke i rodne ravnoteže ključni su kriteriji za sastav nove Europske komisije.
Navela je da pod kompetetnošću misli da kandidati moraju imati veliko političko političko iskustvo u izvršnoj vlasti, bilo da su bili premijeri, ministri ili zamjenici ili da imaju veliko diplomatsko iskustvo ili pak da su radili na visokim položajima u europskim institucijama.
Drugi kriterij je ravnoteža - zemljopisna, to jest potreba da sve regije u EU budu ravnopravno zastupljene, zatim politička kako bi političke stranke bile zastupljene sukladno sastavu Europskog parlamenta i prema situaciji u zemljama članicama te ravnopravnost između muškaraca i žena.
Ovih dana u medije je procurilo nekoliko popisa s raspodjelom resora, no pitanje je koliko je to pouzdano. Prema jednom od tih popisa, hrvatska kandidatkinja Dubravka Šuica mogla bi dobiti jedno od tri područja - socijalna pitanja, zdravstvo ili stanovanje.
U ponedjeljak će bivši predsjednik Europske središnje banke i bivši talijanski premijer Mario Draghi predstaviti svoje dugoočekivano izvješće o konkuretnosti europskog gospodarstva. Njegovo izvješće moglo bi biti temelj za niz zakonodavnih inicijativa nove Komisije u sljedećih pet godina.
Draghi je prošli tjedan predstavio obrise svoga izvješća na sastanku s veleposlanicima država članica i na konferenciji predsjednika Europskog parlamenta.
Na tim sastancima Draghi nije otkrivao detalje svoga izvješća ali je inzistirao na tome da Unija hitno poduzme dalekosežne reforme bez presedana kako bi se njezino gospodarstvo moglo nositi s pritiskom iz Sjedinjenih Država i Kine.
Draghi je upozorio da će bez jačanje konkurentnosti Europa izgubiti svoju neovisnost, autonomiju, suverenitet i način života. Kao glavni problem označava veliki jaz između Europe i njezinih konkurenata u području visoke tehnologije i inovacija.
Draghi na prošlotjednim sastancima nije otkrio sadržaj izvješća, ali je otkrio njegovu strukturu. Dokument je strukturiran oko 10 tema, među kojima su cijene energije, zaostajanje u inovacijama, tržište kapitala, državne potpore, nedostatak kvalificirane radne snage, investicije, obrana. Za svako od tematskih područja, Draghi je pripremio preporuke koje bi europskim institucijama trebale biti smjernice za sljedeći institucionalni ciklus.