Varhelyi je u utorak razgovorao s brojnim izaslanstvom Bosne i Hercegovine na čelu s predsjedateljicom Vijeća minsitara Borjanom Krišto. To je bio drugi sastanak političkog foruma a visokoj razini između EU i Bosne i Hercegovine u okviru kojeg se prati provedba nužnih reformi potrebnih za daljnje korake u europskoj integraciji zemlje.
Varhelyi je u izjavi za novinare nakon sastanka rekao da je Komisija spremna preporučiti otvaranje pregovora s BiH kada ostvari daljnji napredak u traženim reformama.
Povjerenik je rekao kako vidi da na svim razinama vlasti od državne, preko entitetskih do županijskih vidi spremnost za ispunjavanje kriterija i prioriteta koje traži EU.
“Svi su spremni raditi na tim prioritetima. Sada želimo vidjeti još više rezultata tako da sljedeći put bude kada budemo dopunjavali našu ocjenu, recimo u ožujku sljedeće godine, Vijeće može donijeti oduku o otvaranju pregovora”, rekao je Varhelyi.
“Mislim da je to jako dobra vijest za Bosnu i Hercegovini. Veliko je ohrabranje i ovdje za nas u Bruxellesu kad vidimo da se posao nastavlja. Predanost je jača nego ikada i zato su nam potrebni svi u Bosni i Hercegovini”, dodao je povjerenik.
Predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto rekla je da za Bosnu i Hercegovinu europski put nema alternative.
Izrazila je nadu da će EU sa svoje strane prepoznati dosad učinjeni napredak i da će već tijekom ovoga mjeseca biti donesena odlka o otvaranju pristupnih pregovora.
“Očekujemo da će Bosna i Hercegovina do kraja ove godine dobiti konačan datum otvaranja pregovora s EU“, rekla je Krišto.
Čelnici država članica EU-a okupit će se 14. i 15. prosinca na samitu u Bruxellesu na kojem će, između ostaloga razgovorati o pitanjima proširenja. Veliki broj zemalja podupire otvranje pregovora s Ukrajinom i Moldavijom, ali odluka je daleko od sigurne jer je za to potreban konsenzus, a kojeg još nema zbog protivljenja Mađarske. Što se tiče Bosne i Hercegovine, skupina od sedam zemalja, među kojima je i Hrvatska snažno podržava otvaranje pregovora s njom, ali isto tako neke zemlje, poput Nizozemske, smatraju da BiH ne ispunjava uvjete za početak pregovora.