Osmani je prva predsjednica neovisnog Kosova koja se obratila Europskom parlamentu, 25 godina nakon što je EP "vizionarskom" vođi Kosova Ibrahimu Rugovi u Strasbourgu uručio Nagradu Saharov za slobodu mišljenja.
"Republika Kosovo i njegov narod nastavljaju gledati prema budućnosti - europskoj budućnosti. I kao što je zapisano u našem ustavu, euroatlantska integracija je naše prvo i jedino odredište. To nije samo naša ambicija, već cilj; ja sam uvjerena da će uskoro biti naša budućnost", rekla je Osmani uz buran pljesak odobrenja europarlamentaraca.
Kazala je da Kosovo nije neka daleka zemlja, već integralni do Europe.
"Zapadni Balkan nije tek 'susjedstvo' već prirodan dio Europe i od strateškog je interesa za trajni mir i stabilnost kontinenta", rekla je Osmani.
Stoga smo, nastavila je "prošle godine podnijeli zahtjev za članstvo i nadamo se da će europske institucije i zemlje članice podržati naš zahtjev".
"Računamo na vodstvo i odlučnost koju ovaj parlament tako često pokazuje. Za uzvrat, želim vas uvjeriti da naše strpljenje neće uvenuti. Nikada nećemo skrenuti s našeg euroatlantskog puta", poručila je Osmani, ističući da je Kosovo 100 posto u suglasju s odlukama EU-a po pitanju vanjske politike i sigurnosti.
U govoru je podsjetila da je Kosovo nakon proglašenja neovisnosti 17. veljače 2008. krenulo na nevjerojatan put preobrazbe, rasta i prosperiteta.
"Neumorno radimo na jačanju institucija, potičemo gospodarski rast i učvršćujemo našu demokraciju", rekla je Osmani.
Kosovo, s dinamičnim i mladim stanovništvom, predano je vladavini prava, borbi protiv korupcije, transparentnosti i poštivanju ljudskih prava nevisno o etničkoj pripadnosti, vjeri ili porijeku, rekla je Osmani.
"Vrijednosti EU-a su naš moralni kompas (...) pružili smo ruku suradnje svim susjedima i odlučni smo čuvati i promicati prava svih građana Kosova. Srbima na Kosovu poručujem: Kosovo je vaš dom, učinit ćemo sve što je u našoj moći da se osjećate zaštićeno, da niste ostavljeni po strani, da ste jednaki i da vas se čuje", rekla je Osmani.
Osvrnuvši se na trenutno stanje, potvrdila je da se njezina zemlja suočava sa sigurnosnim izazovima te da je jedini način da ih se prebrodi leži u partnerstvima i savezima.
"Izostanak integracije demokratskih zemalja zapadnog Balkana predstavlja veliku sigurnosnu prijetnju za cijelu Europu jer ostavlja regiju ranjivu na prijetnje i zloćudne aktere. Integracija naše regije nije samo od iznimne važnosti, već je od strateškog značaja", ocijenila j Osmani.
Članstvo Slovenije i Hrvatske, istaknula je predsjednica, je "dodatno ojačalo, a ne oslabilo položaj EU-a".
"Članstvo Albanije, Sjeverne Makedonije i Crne Gore u NATO-u je osnažilo regionalni mir i stabilnost, a ne oslabilo",rekla je Osmani i izrazila uvjerenje da će EP nastaviti igrati važnu ulogu u zagovaranju kosovske integracije.
"Što se nas tiče, mogu vam sa sigurnošću reći da ono što narod i institucije Kosova žele su mir i sabilnost", dodala je Osmani.
Nije propustila osvrnuti se na rusku agresiju na Ukrajinu rekavši da su "političke i filozofske rasprave nepotrebne" jer je jasno da "ne postoji put koji je siva zona prema demokraciji i slobodi".
"Ne postoji neki polunačin borbe protiv autokracija i tiranija i zato je europski put od povijesne važnosti. Ali moramo ići korak dalje i zajamčiti pobjedu Ukrajine i pravedan mir", rekla je Osmani.
Kosovo i Ukrajina, dodala je, "dijele tužnu povijest na zajedničkom europskom tlu, ali i bućnost velikog potencijala i prilika u zajedničkoj europskoj obitelji".
"Za Ukrajinu i Kosovo, sviće nova zora mira i članstva u EU. Za Europu to znači snagu u novim savezima i jedinstvu", zaključila je Osmani.
Najavljujući Osmani kao gošću Europskog parlamenta, šefica EP-a Roberta Metsola je rekla da od 1. siječnja sljedeće godine državljanima Kosova više neće biti potrebne vize za EU.