FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 20. ožujka 2022. (Hina) -  Sljedeći tjedan u Bruxellesu se održava redoviti proljetni samit na kojemu će se čelnicima EU-a pridužiti američki predsjednik Joe Biden i  na kojem su glavne teme ruska vojna agresija na Ukrajinu, sigurnost i obrana, energetika, gospodarska pitanja, pandemija covida- 19 i vanjski odnosi.

 Samit čelnika EU-a održava se u četvrtak i petak. Prije toga, u četvrtak, u sjedištu NATO-a u održat će se izvanredni sastanak na vrhu 30 zemalja članica Sjevernoatlantskog saveza.

 Biden će sa čelnicima država EU-a razgovarati o potpori Ukrajini i njezinu stanovništvu i jačanju transatlantske suradnje kao odgovoru na rusku agresiju.

Na samitu će se razgovarati o  najnovijim zbivanjima na terenu, među inim, i o humanitarnoj situaciji i ukrajinskim izbjeglicama.

 Na samitu će se razgovarati o uspostavi fonda solidarnosti za Ukrajinu, budući da se ta zemlja u trenutačnim okolnostima ne može zaduživati na međunarodnim financijskim tržištima.

 Prema diplomatskim izvorima iz Europskog vijeća taj fond bi trebao, kratkoročno gledajući, osigurati likvidnost za potrebe ukrajinske vlade, sredstva za obrambene napore i zadovoljavanje  osnovnih potreba građana, hranu, stanovanje, zdravstvenu skrb itd.

 U dugom roku taj bi fond trebao osigurati masovne investicije u obnovu gospodarstva, uključujući, infrastrukturnu mrežu, pomoć poduzećima itd.

 Sredstva za fond solidarnosti za Ukrajinu prikupila bi se putem međunarodne  donatorske konferencije.

Kada je riječ o sigurnosti i obrani, čelnici EU-a raspravljat će  o tome kako omogućiti EU-u da djeluje brže i odlučnije kada se suočava s krizama, uz istodobnu zaštitu svojih interesa.  Raspravljat će i o ulaganjima u obranu i instrumentima financiranja.

Očekuje se da će Europsko vijeće podržati Strateški kompas, inicijativu čiji je cilj jačanje sigurnosnih i obrambenih politika Unije u području upravljanja krizama, obrambenih sposobnosti, otpornosti i partnerstava.

 Čelnici će razgovarati i o velikom poskupljenju energije i o utjecaju tih cijena na građane i poduzeća u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu. EU namjerava što skorije smanjiti ovisnost o uvozu ruskog plina, nafte i ugljena.

 Također će se razgovarati o smanjenju strateške ovisnosti u osjetljivim područjima kao što su kritične sirovine, poluvodiči, zdravlje, digitalizacija i hrana.

 Na kraju samita, čelnici će se okupiti u formatu samita europodručja, u uključivom sastavu, što znači sudjelovanje svih 27 država članica.

 Prije samita, u ponedjeljak se održava sastanak ministara vanjskih poslova i ministara obrane. Najprije se predviđaju odvojeni sastanci, a nakon toga i zajednički sastanak šefova diplomacija i ministara obrane država članica EU-a.

 Ministri vanjskih poslova razgovarat će o ruskoj vojnoj agresiji na Ukrajinu i o stanju u Maliju.

 Na zajedničkom sastanku raspravljat će se o Strateškom kompasu. Riječ je o dokumentu koji bi trebao donijeti jasne političke i strateške smjernice o pristupu EU-a sigurnosti i obrani tijekom sljedećih pet do deset godina.

 Ministrima obrane EU-a putem video-veze obratiti će se ukrajinski ministar obrane Oleksij Rznikov, koji će ih obavijestiti o trenutačnom stanju u Ukrajini.

Sljedeći tjedan zastupnici Europskog parlamenta okupit će se na mini-plenarnoj sjednici u Bruxellesu. Na dnevnom redu je rat u Ukrajini, energetska neovisnost i nastojanja EU-a da osigura sigurnu, priuštivu i održivu energiju. Također će se razgovarati o potrebi da EU osigura sigurnost hrane unutar i izvan Unije u svjetlu ruske invazije na Ukrajinu.

 Zastupnici će također glasati o produljenju uredbe o ukidanju roaminga unutar EU-a za sljedećih 10 godina. Sadašnja uredba istječe 30. lipnja ove godine.

(Hina) xsv yps

An unhandled error has occurred. Reload 🗙