Za odobrenje prijedloga Europske komisije glasalo je 598 zastupnika, 53 ih je bilo protiv, a 43 suzdržano.
Prijedlog pomoći treba još odobriti Vijeće, odnosno države članice.
U objašnjenju odluke naznačeno je kako „zbog povećane geopolitike nesigurnosti i njegova utjecaja na gospodarsku situaciju“ Ukrajina gubi pristup međunarodnim tržištima kapitala.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen ranije je istaknula da bi, po odobrenju prijedloga, Ukrajini „brzo“ moglo biti dodijeljeno 600 milijuna eura.
Rusija je posljednjih tjedana nagomilala više od 100 tisuća vojnika na ukrajinskim granicama. SAD i Velika Britanija tvrde da će uskoro uslijediti ruska invazija, što Moskva negira, ali od NATO-a traže zabranu mogućeg ukrajinskog članstva u vojnom savezu te povlačenje postrojbi iz članica koje graniče s Rusijom.
„Stalne sigurnosne prijetnje već su potaknule znatan odljev kapitala. To negativno utječe na buduća ulaganja, u kojima Ukrajina već zaostaje za usporedivim gospodarstvima u regiji, čime se dodatno smanjuje otpornost zemlje na gospodarske i političke šokove“, navodi se u objašnjenju prijedloga ekonomske pomoći.
Sredstva za makrofinancijsku pomoć Uniji Komisija bi trebala pozajmiti na tržištima kapitala ili od financijskih institucija, nakon čega će ih dodijeliti Ukrajini. Sredstva bi trebala biti isplaćena Ukrajini u dva jednaka obroka u roku od godinu dana.
U razdoblju od 2014. do 2021. Europska je unija Ukrajini u obliku zajmova dodijelila 5 milijardi eura, od čega u 2021. 1, 2 milijarde eura.
Reuters je u ponedjeljak objavio, pozivajući se na izvor iz američke administracije, da SAD razmatra dodjeljivanje Ukrajini do milijardu dolara zbog ruske prijetnje.