“Mi za stabilizaciju na zapadnom Balkanu zagovaramo da se ubrza integracija tih zemalja u EU, jer kad su one u EU onda neka pitanja poput granica postaju manje važna”, rekao je Janša u razgovoru sa skupinom bruxelleskih dopisnika u Brdu kod Kranja.
On je pozdravio veći angažman nove američke administracije na zapadnom Balkanu kako bi se uklonile prepreke za njihovu uključivanje u EU i NATO.
Janša je ponovio da je izostanak proširenja EU-a na zapadni Balkan u proteklih desetak godina omogućio drugim akterima da tamo šire svoj utjecaj. Zauzeo se za redovito održavanje sastanaka na vrhu između članica EU-a i zapadnog Balkana, a slovensko predsjedništvo će takav samit organizirati 6. listpada.
Izrazio je nadu da će tijekom slovenskog predsjedanja doći do deblokade otvaranja pregovora sa Sjevernom Makedonijom i nakon što se u Bugarskoj, koja to blokira, održi izbori i formira nova vlada.
Parlamentarni izbori u Bugarskoj održat će se u nedjelju 11. srpnja.
Na pitanje što smatra najvećom opasnošću za opstanak Europske unije, Janša je odgovorio da postoje vanjske i unutarnje opasnosti, a da je najveća unutarnja opasnost uporaba dvostrukih mjerila.
“Najveća opasnost za EU je korištenje dvostrukih mjerila”, rekao je Janša, ilustrirajući svoju tvrdnju pitanjem bi li neki povjerenik Komisije napisao pismo francuskoj i njemačkoj vladi i pustio da se ono objavi prije nego što dospije do tih vlada.
“To se nama događa. Manje se države tretiraju kao drugorazredne. Mi smo izišli iz jedne takve zajednice, bivše jugoslavenske federacije gdje su nas tretirali kao drugorazredne”, rekao je Janša.
“Mi nismo kolonija ni drugorazredna članica. Mi smo pozvali povjerenike da nam pošalju pismo ako imaju neke primjedbe, ali ne želimo da nam se pišu pisma na podlozi krivih informacija”, kaže Janša.
Istaknuo je da Europska unija povezuje države s različitim tradicijama koje pripadaju krovnoj europskoj civilizaciji. “Te razlike treba poštovati, kao i podjelu nadležnosti između EU-a i država članica”, rekao je Janša, dodajući da se neke članice sada napadaju zbog nepoštivanja “imaginarnih europskih vrijednosti”.
“Mi smo to imali prije 30 i više godina u bivšoj Jugoslaviji. Raspad je počeo kada su se počela koristiti dvojna mjerila”, rekao je Janša, spominjući kao primjer tiskanja novca samo za jednu republiku bivše Jugoslavije.
Janša je rekao da “Europska unija ne može postojati bez srednje Europe”.
Janša je rekao da nije primijetio da izvršni potpredsjednik Komisije Frans Timemermans nije bio nazočan na zajedničkom fotografiranju članova Komisije i slovenske vlade i da je o tome naknadno doznao iz medija.
Timmermans, nizozemski socijaldemokrat, odbio je zajedničko fotografiranje prosvjedujući, kako je rekao, zbog Janšina napada na suce i slovenske socijaldemokrate.
Janša je u četvrtak na zajedničkom sastanku njegove vlade i Komisije pokazao jednu fotografiju u s dvojicom sudaca i nekoliko političara s obilježjima slovenskih i europskih socijaldemokrata, kako bi prisnažio svoju tvrdnju da su suci pod utjecajem bivših komunističkih sudaca.
Janša je rekao da je na sastanku bilo konkretnih pitanja o vladavini prava u Sloveniji i da je on na njih odgovorio.
“Ako se neki povjerenik smatra napadnutim, moram reći da nismo mi ti koji smo započeli raspravu, nego smo samo htjeli razjasniti neke stvari. Nemamo nikakvih problema da bilo tko provjerava bilo što: vladavinu prava, slobodu i financiranje medija”, rekao je Janša.
Odgovarajući na upit o njegovu portretiranju kao bliskog saveznika mađarskog premijera Viktora Orana, koji je posljednjih godina izložen kritikama zbog kršenja načela i vrijednosti EU-a, Janša je rekao da on i Orban imaju različite situacije, da mađarski premijer ima čvrstu dvotrećinsku većinu, a on vlada u vrlo krhkoj koaliciji.
Odbacio je Orbanovu podjelu na liberalnu i neliberalnu demokraciju. “To je za mene izmišljena dilema. Demokracija je demokracija, ona može biti kršćanska, liberalna, socijaldemokratska. Temeljna podjela je između demokracije i autoritarizma”, rekao je Janša.
Na pitanje o mađarskom zakonu koji je u EU-u kritiziran kao homofoban, Janša je rekao da 2004. godine kada je Slovenija ušla u EU homoseksualci nisu imali prava koja imaju danas. “Mi smo to sami napravili bez pritiska EU-a”, rekao je.
Ponovio je argument koji koristi i Orban kada brani zakon, tvrdeći da nije protiv homoseksualaca nego da zakon propisuje da su za odgoj djece dogovorni isključivo roditelji.
“I u slovenskom ustavu je zapisano da je odgoj djece isključivo stvar roditelja”, rekao je Janša.
Mađarski parlament je nedavno izglasao amandmane na više zakona kojima se zabranjuje “prikazivanje i promicanje rodnog identiteta različitog od spola po rođenju, promjene spola i homoseksualnosti” osobama mlađim od 18 godina.
Janša je odbacio kritike da guši slobodu medija te optužio medije, “koji su pod utjecajem lijevih političkih opcija” da odašilju krivu sliku o djelovanja njega i njegove vlade.
Tijekom razgovora s novinarima prikazao je i video koji u ožujku pokušao prikazati u jednoj raspravi u Europskom parlamentu na Odboru za građanske slobode putem video-veze, ali mu to nije bilo dopušteno, kazavši da mu je isključen mikrofon.
U tom videu se spominju slučajevi nasilja protiv novinara, smjenjivanja novinara i urednika u posljednjih nekoliko godina kada je na vlasti bila današnja oporba. Kao jedan od primjera navodi se smjenjivanja novinara i urednika na slovenskoj televiziji koji su napravili intervju s hrvatskim pjevačem Markom Perkovićem Thompsonom.
U video uratku se spominje nekoliko bivših novinara koji su se kasnije angažirali kao političari u lijevim strankama.
Janša je pitao jesu li te osobe dok su radili kao novinari mogli biti objektivni s obzirom na svoja lijeva usmjerenja.
“Mi u Sloveniji imamo problema s medijima, ovo je druga strana medalje. Ali, nitko nas ne sluša, jer mainstream mediji o tome šute”, rekao je Janša.
Na primjedbu novinara da je i on bivši novinar, Janša je odgovorio da su tada bila druga vremena, da je kao slobodni novinar u bivšoj Jugoslaviji bio uhićen ne zbog onoga što je napisao, “nego zbog onoga što je namjeravao napisati”.
Janša je izrazio zabrinutost zbog usporavanja cijepljenja u Europskoj uniji te istaknuo da predlaže europsku kampanju u kojoj bi sudjelovali poznate osobe iz svijeta sporta, kulture, zabave kako bi se građani potaknuli da se cijepe. Rekao je da je djelomična krivica za slabiji interes i na Europskoj uniji kada je rečeno da će se nakon što se procijepi 70 posto stanovništva stvoriti kolektivni imunitet. “Mnogi su onda počeli kalkulirati: zašto bih se cijepio ako smo blizu kolektivnog imuniteta, drugi će učiniti da pandemija nestane”, rekao je Janša
Rekao je da se treba poštovati dogovor da digitalne potvrde trebaju osigurati slobodno kretanje te kritizirao Njemačku zbog uvođenja restrikcija na odlazak u Portugal.