Europska komisija će u srijedu na svojoj redovitoj tjednoj sjednici objaviti novu strategiju za šengenski prostor i prijedlog reforme šengenskog evaluacijskog sustava.
Ti dokumenti iznimno su važni za Hrvatsku, koja očekuje da će se o njezinu članstvo u prostoru bez unutarnjih graničnih kontrola odlučivati u drugoj polovici ove godine, nakon što je od Komisije dobila potvrdu da ispunjava sve potrebne tehničke kriterije.
Jedno od najvećih postignuća Europske unije, mogućnost prelaska granica između država članica bez graničnih kontrola, posljednjih je godina dovedeno u pitanje zbog terorističkih prijetnji, migracija i pandemije covida-19. Dio zemalja uveo je privremene granične kontrole bilo iz sigurnosnih razloga, bilo zbog sprječavanja sekundarnih kretanja migranata.
S ciljem povratka na normalno funkcioniranje Schengena, Komisija će u strategiji dati obrise budućih zakonodavnih prijedloga koje namjerava objaviti u sljedeće dvije i pol godine.
Komisija će predložiti reformu evaluacijskog mehanizma, koji se provodi jednom godišnje. Kontrole koliko su vanjske granice propusne provodit će se češće nego dosad i to bez najava. Ranije su kontrole uvijek bile najavljivane. Prijedlog revizije Šengenskog zakonika odgođen je za sljedeći mjesec kada bude jasnija slika izlaska iz mjera koje su uvedene zbog suzbijanja pandemije.
Komisija će također u srijedu objaviti proljetni paket Europskog semestra, mehanizma za koordinaciju gospodarskih politika država članica. Svakog proljeća Komisija objavljuje preporuke svakoj zemlji članici kako potaknuti otvaranje radnih mjesta, rast i ulaganja uz održavanje zdravih javnih financija.
Ove godine, Europski semestar je prilagođen za potrebe koordinacije s Mehanizmom za oporavak i otpornost, tako da će Komisija dati preporuke samo o stanju proračuna država članica, bez strukturnih preporuka.
Sljedeći tjedan u Luxembourgu se održavaju dva ministarska sastanka. U četvrtak se sastaju ministri prometa, a u petak ministri zaduženi za telekomunkacije.
Pregovarači Vijeća i Parlamenta sljedeći će tjedan pokušati postići dogovor o novom zakonu o poreznoj transparentnosti. Cilj je uvesti obvezu za multinacionalne kompanije da prijave koliki su porez platili u svakoj državi članici.