U četvrtak i petak sastat će se čelnici zemalja članica Eurposke unije. Čelnici će razgovarati o situaciji s pandemijom covida-19, odnosima s Velikom Britanijom, klimatskim promjenama, te odnosima s Afrikom.
Čelnici će, među ostalim, razmotriti kakvo je stanje u dosadašnjim pregovorima s Velikom Britanijom i razgovarat će o pripremama za sve moguće scenarije nakon 1. siječnja 2021. kada istječe prijelazno razdoblje predviđeno sporazumom o razdruživanju.
Britanski premijer Boris Johnson sam je postavio 15. listopada kao rok za postizanje dogovora.
Johnson je francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu rekao u subotu da će razmotriti sve moguće načine da se dođe do sporazuma o trgovini s EU-om, ali da će za to sljedećih dana trebati napraviti pomak u prevladavanju razlika između dviju strana.
Pregovarač EU-a Michel Barnier i britanski pregovarač David Frost kažu da se lagano približavaju sporazumu uoči određenog roka 15. listopada, iako su istaknuli da još uvijek postoje neslaganja u važnim područjima.
Sljedeći tjedan nastavljaju se pregovori o zakonodavnom poslu na provedbi dogovora čelnika EU-a iz srpnja ove godine, kada je dogovoren Višegodišnji financijski okvir i plan za oporavak od posljedica koronavirusa.
Pregovori zapinju oko visine proračuna i uvjetovanja korištenja sredstava vladavinom prava. Pregovarači Europskog parlamenta traže veće iznose za 15 ključnih europskih programa i snažan mehanizam koji bi omogućio sankcioniranje država članica koje krše načela vladavine prava.
U ponedjeljak i utorak u Luxembourgu se održavaju dva ministarska sastanka. U ponedjeljak je sastanak Vijeća za vanjske poslove, a u utorak Vijeća za opće poslove.