"Slovenija vjeruje da će dinamičniji te kredibilan politički proces ubrzati širenje EU-a na zapadni Balkan, što je neophodno za stabilnost, razvitak te reformske procese u regiji", navelo je u izjavi za javnost slovensko ministarstvo.
Ministarstvo dodaje da proširenje Europske unije na prostor zapadnog Balkana treba ostati "geostrateška investricija", te da će europska perspektiva regije i dalje biti ključna motivacija za promjene i stabilizaciju tog područja.
Europska komisija (EK) predložila je u srijedu novu i strožu metodologiju pregovora o pristupanju Europskoj uniji, što je bio uvjet Francuske za otvaranje pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.
Europska komisija predložila je preuređenje 35 tematskih pregovaračkih poglavlja s državama kandidatkinjama u šest tematskih cjelina ili klastera, pri čemu će svaki od njih moći biti ispregovaran u roku godine dana, što će u praksi biti ovisno od same države kandidatkinje.
Komisija predlaže i odlučnije mjere kojima bi se sankcionirala svaka ozbiljna ili dugotrajna stagnacija ili nazadovanje u provedbi reformi i ispunjavanju uvjeta pristupnog procesa.
Pri tome će o predloženoj reformi širenja EU-a na Balkan države članice voditi daljnje rasprave, dok bi se odluka o početku pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom mogla donijeti i prije summita EU-Zapadni Balkan, koji se u svibnju održava u Zagrebu, prenosi Slovenska tiskovna agencija STA.
Nova metodologija trebala bi biti ugrađena u pregovaračke okvire za Sjevernu Makedoniju i Albaniju. Što se tiče Srbije i Crne Gore, koje već vode pregovore, njima je ostavljeno na volju hoće li koristiti novu metodologiju ili će pregovore nastaviti kao i dosad.