FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

OTS: Čudesnost poezije nema veze ni sa školom ni sa bilo čime drugim, potvrdile su i pjesnikinje i na prvoj ovogodišnjoj tribini

Autor: Orhideja Štrk

Zagreb (HinaOTS) - Godina 2020. počela je 39. tribinom književnice Ane Horvat Razgovor s pjesnikinjom na kojoj su gošće bile Ana Narandžić i Jasna Šemiga Pintarić, a uz glazbenu podršku pjevačice Eme Kurtović i gitariste Petra Deverića.

Voditeljica tribine književnica Ana Horvat predstavila je svoje gošće pjesnikinje Anu Narandžić i Jasnu Šemiga Pintarić.

Foto: Pjesnikinje Ana Narandžić (lijevo) i Jasna Šemiga Pintarić (desno) s voditeljicom tribine književnicom Anom Horvat (sredina).

Pjesnikinja Ana Narandžić (Dokanj, BiH, 1949.) završila je Učiteljsku školu u Tuzli, a na Pedagoškoj akademiji u Zagrebu studij Razredne nastave i do mirovine je, punih 47 godina, radila kao učiteljica. U Zagrebu živi od 1972. godine, a uz svoj redovni posao bavila se slikanjem i pisanjem. Upisala je autorsku školu slikanja i imala pet samostalnih i više skupnih izložbi. Pohađa i radionice kreativnog pisanja, a intenzivnije piše otkako je u mirovini - kratke priče, pjesme, drame i dječje igrokaze. Poeziju (i prozu) objavila je u mnogim zbornicima i časopisima, a prva samostalna zbirka tiskana je pod naslovom "Moja zbirka". Za svoje tekstove dobila je veći broj  pohvala i nagrada.

Jasna Šemiga Pintarić (Bjelovar, 1971.) živi i radi u svom rodnom Bjelovaru. Ljubav prema pisanoj riječi osjeća od najranijeg djetinjstva, a još je u osnovnoj školi sudjelovala na književnim natjecanjima na kojima je postizala vrlo dobre rezultate. Piše poeziju i prozu. Godine 2016. objavila je prvu zbirku pjesama "Nemir iz utrobe" (a 2018./2019. objavila je prvi roman "Ljubav dolazi kasnije"). Aktivna je na društvenim mrežama na kojima često objavljuje kratke priče i pjesme, a sudjeluje i na mnogim književnim natječajima. Na Međunarodnom natjecanju u Mrkonjić gradu (2019.) dobila je književnu nagradu za najemotivniju ljubavnu pjesmu.

Nakon predstavljanja, pjesnikinje su pročitale svoje pjesme po izboru voditeljice Ane Horvat, a glazbeni gosti, pjevačica Ema Kurtović i gitarist Petar Deverić predstavili su se sami: Ema je bila učenica Ane Narandžić, sada pohađa srednju školu i bavi se slikarstvom; Petar je student na Fakultetu strojarstva i brodogradnje, a upoznali su se preko instagrama. Pjevaju kao duo, a sudjelovali su na nekoliko natjecanja i ostvarili više angažmana.

Foto: Ema Kurtović i Petar Deverić, glazbeni gosti 39. tribine Razgovor s pjesnikinjom

U tematskom dijelu razgovora, voditeljicu Anu Horvat zanimalo je kako djeluje sreća na inspiraciju za pisanje poezije i pišu li pjesnici pjesme o sreći, te pomaže li samoća (ili odmaže) pisanju odnosno "može li se pisati pjesma u punom tramvaju".

Na prvo tematsko pitanje pjesnikinja Ana Narandžić je odgovorila da "sreća utječe na pitanje kao i sve drugo". "Možda oni koji imaju više sreće u životu, više o sreći i pišu", kazala je pjesnikinja i dodala da ima jednu pjesmu u kojoj se "sreća eksplicitno i spominje, a dobila je i pohvalu na natječaju Hrvatskog sabora kulture". Govoreći o samoći i pisanju, pjesnikinja je konstatirala da je teško biti sam. "Kada pišem, dobro mi dođe zvučna kulisa. Samoća mi u pisanju odmaže", kazala je Ana Narandžić. Dodala je da je i najveći broj pjesama iz njezine prve zbirke nastao upravo u tramvaju dok je putovala na relaciji Knežija-Kvatrić.

Foto: Pjesnikinja Ana Narandžić u društvu voditeljice tribine Ane Horvat

"Sreća je imenica dok joj netko ne da značenje", odgovorila je na prvo tematsko pitanje pjesnikinja Jasna Šemiga Pintarića i dodala da ona pronalazi sreću u pisanju i da u stvari ima "malo pjesama o sreći". Odgovarajući pak na pitanje druge teme - samoći, konstatirala je da je rijetko sama i da se "prilagodila buci, vrevi, galami, i uz dva psa". "Pjesme ne biraju ni vrijeme ni mjesto", dodala je pjesnikinja i kazala da joj padnu na pamet i dok se "vozi biciklom do posla",a onda ju bilježi u e-mail. "Pjesme su nastajale i pod tušem", izjavila je i dodala: "Prekinem tuširanje, napišem pjesmu, i odem se nastaviti tuširati. Ako pjesmu odmah ne napišem onda je više nema". Smatra da su pjesnici produžena ruka duše. "Pišem i pišem i tek kad pročitam napisano, svjesna sam što sam napisala i zapitam se - 'Tko je to napisao?!", dodala je pjesnikinja Šemiga Pintarić.

Foto: Pjesnikinja Jasna Šemiga Pintarić u društvu voditeljice tribine Ane Horvat

Nakon nove glazbene pauze razgovaralo se o posebnostima svake od pjesnikinja, pa je voditeljicu književnicu Anu Horvat zanimalo dosade li učiteljima tuđa djeca, ima li pisanje poezije veze sa stupnjem obrazovanja, o poslu, o samoći, o slikanju i jogi kao hobijima te aktivnostima na društvenim mrežama.

Tijekom cijelog 47-godišnjeg radnog vijeka kao učiteljica, pjesnikinja Ana Narandžić doživjela je puno toga. "O zadnjoj generaciji ima dobre utiske, ali u pravilu pamtim samo dobre stvari. Bilo je i problema, ali smo iz njih zajednički izlazili i to nas je držalo", kazala je pjesnikinja i dodala da "djeca znaju biti mudrija od odraslih" i da im ponekad "treba prepustiti da budu pobjednici iako ispadne onakako kako sam ja htjela". Pohađala je i dramske radionice pa je učila djecu i proznom pisanju i trudila se da djeca zavole čitanje, a na Lidranu je zahvaljujući tome jedna njena učenica dobila i nagradu. Pjesama o djeci i samoći nema. "Najteža je samoća u dvoje. Iako je danas samoća poseban fenomen, čovjek nije sam ako ga ima što zaokupiti", napomenula je Naradžić i dodala da ima i priču o samoći u dvoje u kojoj je pokušala ući u bit tog fenomena. Kako se bavi i slikanjem Narandžić je izjavila da nema posebnog nadahnuća. "Nema poveznice između mog pisanja i slikanja. U početku sam slikala morske motive, a danas volim 'slikati' tehnikom novina u kolažu. Radim i portrete, pa sam svakom učeniku svoje zadnje generacije poklonila njegov portret", kazala pjesnikinja Ana Narandžić. Kao zanimljivost za kraj kazala je da se bavi i jogom pa je neke joga-vježbe uz odobrenje roditelja uvela i u nastavni proces tjelesnog odgoja što se pozitivno odrazilo na djecu.

Foto: Gosti 39. tribine na okupu (slijeva na desno): Jasna Šemiga Pintarić, Ema Kurtović, Petar Deverić i Ana Narandžić

Kako se u jednom trenutku pokazalo da o radnom mjestu pjesnikinje Jasne Šemiga Pintarić nije bilo riječi u uvodnom predstavljanju, voditeljica Ana Horvat zamolila ju je da kaže što radi. "Ja sam 'šalteruša'", s osmijehom je rekla pjesnikinja i dodala da radi na pošti i da je po struci inženjer poštanskog prometa. Voli razgovarati s ljudima i donijeti im osmijeh na lice. "Trudim se razbiti mit o 'razdrndanoj šalteruši'", dodala je Šemiga Pintarić što je publika popratila velikim pljeskom odobravanja. Aktivna je na društvenim mrežama i ima svoju stranicu na kojoj objavljuje pjesme i priče, ali na njoj ne voli debatirati. "Za mene je facebook proza i pjesme i služi isključivo za opuštanje uz zabavu", kazala je Šemiga Pintarić. Inače, na jednom međunarodnom natjecanju dobila je nagradu za najemotivniju pjesmu, a napisala je i topao romantični roman "Ljubav dolazi kasnije" radnja kojega se odvija u Tirolu. "Trebate ga pročitati", poručila je posjetiteljima.

Foto: Prostor antikvarijata Jesenski i Turk i ovaj put je bio pretijesan za ljubitelje poezije

Čitanjem pjesama po vlastitom izboru pjesnikinja, uz mnogo smijeha i pljeska završila je prva ovogodišnja tribina Razgovora s pjesnikinjom koja se održala u srijedu, 8. siječnja, u prostoru zagrebačkog antikvarijata Jesenski i Turk koji se i ovoga puta pokazao pomalo tijesan za sve one koji su željni lijepe ženske pjesničke riječi.

Izvor: HinaOTS

(HinaOTS)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙