Književnica i voditeljica Ana Horvat najprije je predstavila svoje gošće koje su potom pročitale po nekoliko pjesama u izboru voditeljice tribine. Glazbena gošća Karolina Rigljan radi kao učiteljica razredne nastave u Dugom Selu, voli pjevati i na gitari prati pjesnikinju Ljiljanu Katić.
Foto: Pjesnikinje Katarina Pahljina (lijevo) i Ljiljana Katić (desno) s voditeljicom tribine književnicom Anom Horvat (sredina).
Pjesnikinja Ljiljana Katić (Zagreb, 1976.), diplomirala je pedagogijske znanosti na Filozofskom fakultetu i na Institutu za teološku kulturu Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu. Živi u Dugom Selu i radi u Osnovnoj školi "Ivan Benković". Vokalno-instrumentalni sastavi "Snaga mira" i "Zakon neba" uglazbili su njezine pjesme, a na CD-u VIS-a "Snaga mira" nastupa i kao vokal. Prvu zbirku pjesama duhovne tematike "Zagrljaj neba i zemlje“ objavila je 2008. kada otvara istoimeni blog na kojemu objavljuje svoje pjesme. Autorski sudjeluje u izdavanju zbornika radova na portalu za pisce, novinare i znanstvenike "Webstilus" na kojem je objavljivala i svoje pjesme. Članica je Kluba pisaca Gradske knjižnice Dugo Selo i objavljuje poeziju u časopisima i na svojoj facebook stranici.
Pjesnikinja Katarina Pahljina (Voćin, 1959.) srednju školu završila je u Virovitici i s 18 godina došla u Zagreb, zaposlila se, udala i dočekala mirovinu. Tijekom školovanja za svoju je poeziju dobila više nagrada, potom je prestala pisati, da bi nastavila s pisanjem prije osam godina. Poeziju je objavila u desetak međunarodnih zbirki i nekoliko zbornika, a prvu samostalnu zbirku pjesama "Sanje" objavila je 2018. godine.
Foto: Pjesnikinja i kantautorica Ljiljana Katić i vokalistica Karolina Rigljan.
Nakon upoznavanja s pjesnikinjama, pročitanih pjesama u izboru voditeljice tribine Ane Horvat i prvog glazbenog broja u kojem su Ljiljana Katić i Karolina Rigljan izvele skladbu pod nazivom "Volim Dugo Selo", uslijedio je razgovor o načinu kako pjesnikinje pišu pjesme, da li poeziji više priliči nježnost ili žestina, mogu li publiku više privući čitanju pjesme erotskog ili ljubavnog sadržaja, je li pisanje poezije hrabrost ili slabost i može li se radnja poezije dogoditi u stvarnosti te koju bi knjigu pjesnikinje sa sobom ponijele na pusti otok.
Pjesnikinja Ljiljana Katić je kao učiteljica morala naučiti i glazbeni i likovni, a kako je puno toga trebala naučiti iskoristila je to znanje za uglazbljivanje stihova. Inače prvu (dječju) pjesmu ("Zvjezdice") napisala je sa 10 godina, a sklada od 16. godine starosti. Piše duhovnu poeziju i smatra da poeziji više priliči nježnost. Erotsku poeziju nikada nije pisala iako publiku ponekad više privuče ljubavna ili erotska poezija. Mišljenja je da je pisanje poezije hrabrost, jer se "mora stajati iza onoga što se napiše - treba izaći pred javnost bez maske i glume, a to je velika hrabrost". Kada je riječ o ostvarivanju napisanoga, pjesnikinja je kazala "da je nešto o čemu je maštala kasnije ispalo i puno bolje nego je u mašti", a na pusti otok ponijela bi "Malog princa" i "Gospodara prstenova".
Foto: Voditeljica tribine Ana Horvat u društvu gošće pjesnikinje Ljiljane Katić.
Pjesnikinja Katarina Pahljina smatra da se u poeziji prelamaju i nježna i strastvena strana, ali kod nje ih "više nastane iz nježnosti" iako nije "imuna na ove strastvenije". Mišljenja je da se ljudi u nježnoj poeziji mogu više naći i znaju se s njom poistovjetiti, iako ima jednu erotsku koju zna "čak i napamet, iako su za nju rekli da je 'kamilica'". Vjeruje da se i u stvarnosti mogu dogoditi neki u pjesmi opisani događaji. Prvu je pjesmu napisala 1976. godine, ali ju nema iako se "nije razlikovala previše od onih koje piše danas: mašta, sanje i ljubav - samo što to danas bolje izgleda i zvuči", a kada bi ju "otjerali na pusti otok, sa sobom bi ponijela bajke Ivane Brlić Mažuranić".
Foto: Pjesnikinja Katarina Pahljina s voditeljicom tribine Anom Horvat.
Nakon glazbenog broja u kojem su Ljiljana Katić i Karolina Rigljan izvele jednu duhovnu skladbu, te čitanja pjesama po izboru pjesnikinja, razgovor se nastavio o podršci najbližih i okoline pisanju pjesama, prestanku i ponovnom nastavku pisanja, pisanju i skladanju, hobijima i drugim životnim trenucima.
Katarina Pahljina pisala je dok je bila mlađa, onda je prestala. "Djeca, obitelj - nije mi padalo na pamet pisati sve do određenog trenutka kada sam shvatila i rekla 'E sad je dosta!' I tako je počelo. Osvijestiš sebe i dadeš si vremena. A u suprugu imam veliku podršku", kazala je pjesnikinja. Počela je ponovno pisati u mirovini kada je "poezija buknula potaknuta novim inspiracijama". Pohađala je tekstilnu školu i bila je "šeširašica-kitničarka-klobučarka". Žao joj je što danas žene više toliko ne nose šešire jer su oni "izraz otmjenosti i elegancije". "Bila sam iznenađena drvenim kalupima po kojima se rade šeširi; materijal se pod parom nabijao na kalup kako bi se dobio oblik. Izrađivale su se tokice, turbani i slično", kazala je Pahljina. Kada je o podršci obitelji pisanju kazala je da je "bila sretna kada je zvanično rekla djeci da piše". "Nisu to uzeli za ozbiljno, ali su se ugodno iznenadili kada je iz tiska izašla knjiga i čestitali su mi na promociji", rekla je pjesnikinja.
Kao učiteljica pjesnikinja Ljiljana Katić imala je dvije "strašne generacije", no sve je to "odraz današnje situacije". "Učitelji se stalno i puno moraju usavršavati, a u tim teškim trenucima pomogao mi je pok. prof. dr. Tomislav Ivančić svojom hageoterapijom i nastavila sam raditi jer volim svoj posao", kazala je pjesnikinja. Na svom blogu objavljuje većinom duhovnu poeziju, a kako se više počela družiti s pjesnicima - počela je više pisati refleksivnu i ljubavnu poeziju. Kada sklada, najprije napiše tekst iako se "ponekad dogodi da najprije nastaje glazba za koju tekst baš i ne postoji". Kako je bilo postavljeno i pitanje koji se predmeti studiraju na teologiji, pjesnikinja je objasnila da se uči o Starom i Novom zavjetu te o Eshatologiji - onome što nas, prema kršćanskoj vjeri, očekuje nakon smrti.
Foto: Pjesnikinje Katarina Pahljina i Ljiljana Katić, gošće Ane Horvat na 38. tribini Razgovora s pjesnikinjom.
Nakon nove glazbene pauze, voditeljicu tribine Anu Horvat zanimalo je kako na pjesnikinju Katarinu Pahljina utječe tjelesna aktivnost s obzirom da ide na fitnes i koji su joj pjesnički uzori. Pjesnikinja je odgovorila kako se poslije fizičkog napora "dobije neka lakoća, ali u stvari baš i nema neke povezanosti između fizičkog napora i pisanja". Kada je o pjesničkim uzorima riječ, može istaknuti Jesenjina, Matoša, Cesarića i Vesnu Parun kojoj je posvetila i jednu svoju pjesmu. Za kraj je pročitala pjesmu pod naslovom "Zebnja" posvećenu svom suprugu koja je nastala u bolničkoj čekaonici kada je on bio strašno bolestan.
S obzirom da pjesnikinja Ljiljana Katić ima u pripremi novu zbirku, voditeljicu Anu Horvat zanimalo je čemu je tematski posvećena. "Radni naslov zbirke je 'Plodovi hrabrosti', a pjesme u njoj su duhovne, meditativne, refleksivne i ljubavne", ukratko je kazala pjesnikinja i za kraj pročitala pjesmu posvećenu učenicima pod naslovom "Mogu ti samo pomoći".
Foto: Unatoč hladnom vremenu, pjesnička riječ ispunila je prostor antikvarijata Jesenski i Turk.
Unatoč hladnom vremenu prepuni prostor antikvarijata Jesenski i Turk je te srijede, 11. prosinca 2019., odisao toplinom, mirom, nježnošću i ljubavlju što su ih pjesnikinje donijele sa sobom.
Izvor: HinaOTS