FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 16. lipnja 2019. (Hina) - Sljedeći tjedan u Bruxellesu se održava redoviti summit na kojem će čelnici zemalja članica EU-a- raspravljati i pokušati postići dogovor o novim čelnicima europskih institucija.

Europsko vijeće, najviše političko tijelo koje čine šefovi država ili vlada zemalja članica EU-a, po Lisabonskom ugovoru predlaže predsjednika Europske komisije, a Europski parlament ga potvrđuje. U Europskom vijeću potrebna je kvalificirana većina, a u Parlamentu nadpolovična.

Nakon europskih izbora europski pučani i socijaldemokrati ostali su i dalje najjače stranke u Europskom parlamentu, ali više nemaju većinu i moraju ići u koaliciju s drugim proeuropskim strankama, liberalima i zelenima.

Europska pučka stranka trenutačno drži tri od četiri najviše pozicije - iz njezinih redova su predsjednik Komisije, Europskog vijeća i Parlamenta, dok je mjesto visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku pripalo socijaldemokratima.

Sada se, međutim, situacija promijenila i Europska pučka stranka, relativno najveća u Europskom parlamentu, traži za sebe samo mjesto predsjednika Europske komisije, dok je ostale pozicije spremna prepustiti drugim strankama. 

Najprije treba postići dogovor oko imena novog predsjednika Komisije, ali s obzirom da se pri izboru novih čelnika mora voditi računa o političkoj, zemljopisnoj, demografskoj i spolnoj ravnoteži, odluka se mora donijeti u paketu koji osim predsjednika Komisije, uključuje predsjednika Europskog vijeća, predsjednika Parlamenta, visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku koji je ujedno i potpredsjednik Komisije te predsjednika Europske središnje banke.

Kandidat europskih pučana za predsjednika Komisije je njemači demokršćanin Manfred Weber, vodeći kandidat socijalista je Nizozemac Frans Timmermans, a liberalna skupina, koja je prije nekoliko dana promijenila ime u "Obnovimo Europu" najčešće spominje Dankinju Margrethe Vestager kao svoju kandidatkinju.

Osim imenovanja u pitanju je i sam koncept "spitzenkandidata" po kojem europske političke stranke prije izbora za Europski parlament ističu svoje kandidate za predsjednika Komisije, a potom onaj kandidat koji uspije okupiti većinu u Europskom parlamentu postaje predsjednikom. Tom se konceptu najviše protivi francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Uspije li se Europsko vijeće na ovom summitu dogovoriti oko imena novog predsjednika Komisije, o njemu bi Europski parlament glasovao na plenarnoj sjednici sredinom srpnja.

Potom novoizabrani predsjednik Komisije kreće u postupak imenovanja povjerenika u dogovoru sa zemljama članicama, koji onda moraju proći saslušanja pred nadležnim odborima Europskog parlamenta.

Nakon toga, Parlament glasuje u cijeloj Komisiji, koja bi dužnost trebala preuzeti 1. studenoga. U slučaju da se proces u bilo kojoj fazi odulji, sadašnja Junckerova Komisija nastavlja obnašati dužnost sve dok nova ne bude potvrđena.

Prije samog summita, pregovori o formiranju koalicije i izboru novih čelnika vodit će se i u Europskom parlamentu. U ponedjeljak se sastaju čelnici političkih skupina, a u utorak će im se pridružiti i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

Sljedeći tjedan je osobito važan i za proces proširenja. Unatoč preporuci Europske komisije i podršci dobrog dijela zemalja članica, ne očekuje se da će Sjeverna Makedonija i Albanija dobiti datum za početak pregovora. Odluka će najvjerojatnije biti odgođena za rujan, kada bi Sjeverna Makedonija mogla dobiti zeleno svjetlo, dok su za Albaniju manji izgledi. 

O proširenju će se raspravljati u utorak na sastanku Vijeća za opće poslove u Luxembourgu.

U ponedjeljak se u Luxembourgu sastaje i Vijeće za vanjske poslove, a u utorak Vijeće za poljoprivredu i ribarstvo.
 

(Hina) xsv ymaš

An unhandled error has occurred. Reload 🗙