Nakon usvajanja Lisabonskog ugovora 2007. Europska unija se suočila s "krizom eura, dužničkom, migracijskom i klimatskom krizom te kaosom oko brexita", kazao je Kurz tri tjedna prije izbora za Europski parlament.
U tom kontekstu je potreban "novi ugovor o EU-u jer trenutni više nije odgovarajući", istaknuo je u razgovoru objavljenom u nekoliko austrijskih medija.
Kurz, koji već dugo zagovara veću supsidijarnost unutar EU-a, smatra kako bi se Unija trebala više usredotočiti na svoju vanjsku i sigurnosnu politiku, no bez uspostavljanja europske vojske.
Austrijski kancelar želi i reformu europskih zakona o konkurentnosti kako bi se europske tvrtke "mogle bez prepreka natjecati s međunarodnim prvacima".
Kurz zagovara i "jasnije sankcije protiv članica koje se zadužuju, koje ne registriraju i puštaju migrante da prođu, kao i za one koji ugrožavaju vladavinu prava i liberalnu demokraciju".
"Imamo mnoga pravila koja se ne provode jer prihvaćamo iznimke ili odvraćamo pogled".
Austrijski kancelar želi smanjiti broj europskih povjerenika iako bi to značilo da u Komisiji neće sjediti državljani svih članica. S jednim predstavnikom po državi "danas ima više povjerenika nego područja odgovornosti".
Zagovara i da sjedište Europskog parlamenta bude samo u Bruxellesu, a ne i u Strasbourgu, što Pariz odbija.
Kurz smatra ključnim da novo europsko vodstvo na jesen započne reformu Unije.
"Važno je da što je prije moguće nakon izbora nemamo samo druge ljude, nego i iz temelja novi smjer".
Kurz je na vlasti u Austriji od prosinca 2017., u koaliciji s krajnje desnom Slobodarskom strankom. No na europskoj razini "desni populisti ne mogu biti saveznici", istaknuo je.
"Trebamo snažnu politiku na centru", zaključio je austrijski kancelar čija je Narodna stranka (OeVP) dio političke obitelji europskih pučana (EPP).