FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

OTS: "Poezija je sve - od slobode koju nitko ne može oduzeti do erotike duše", poručile su pjesnikinje na 22. tribini Razgovora

Autor: Orhideja Štrk

Zagreb (HinaOTS) - U ugodnoj i intimnoj atmosferi antikvarijata Jesenski i Turk u zagrebačkoj Preradovićevoj ulici, u srijedu 27. ožujka, održana je 22. tribina Razgovor s pjesnikinjom. Ugledna književnica Ana Horvat ovaj put ugostila je pjesnikinje Višnju Milek i Branku Grakalić, a glazbene predahe popunio je gitarist Antun Iveković.

Pjesnikinju Branku Grakalić voditeljica Ana Horvat je predstavila kao kći slavnog arhitekta i gitariste Milana Grakalića; profesorica je glazbe, pijanistica, književnica, kompozitorica i slikarica. Radila je u Hrvatskoj i inozemstvu - Švicarskoj i Njemačkoj. Piše na standardnom hrvatskom jeziku, na kajkavštini i na čakavštini, ali i na njemačkom, talijanskom i engleskom jeziku. Zbirku pjesama "Sanjani osmijeh" objavila je na hrvatskom, engleskom, talijanskom i njemačkom, a zbirku pripovijedaka "Čičak u kosi" sama je ilustrirala. Počasna je članica uglednih kulturnih institucija, a njezine pjesme tiskane su u mnogim zbornicima.

Foto: Pjesnikinje Branka Grakalić (lijevo) i Višnja Milek (desno) - gošće na 22. tribini Razgovora s pjesnikinjama koju vodi Ana Horvat (sredina).

Višnja Milek iako po struci trgovkinja, radila je u ZET-u kao kondukterka i vozačica tramvaja, u nekadašnjem NIK-u (tvornici odjeće) i kao kuharica. U mirovini je, udata, majka kćeri i baka dviju unuka. Pisati je počela sa 16 godina kad se prvi puta zaljubila. Neke su joj pjesme uglazbljene i izvodi ih "Parni valjak" ("Jesen u meni", "Kao ti" i "Zastave"). Na nagovor prijatelja, a nakon velike pauze u pisanju poezije, počela je opet pisati u zreloj dobi. Na pisanje stihova ju, kaže, može nadahnuti neki događaj, ljudi ili osjećaji i zato su joj "pjesme šarolike i pisane jednostavnim rječnikom".

Nakon predstavljanja, pjesnikinje su po izboru voditeljice Ane Horvat pročitale po četiri svoje pjesme, a predah je popunio gitarist Antun Iveković izvodeći valcere.

Foto: 22. tribinu upotpunio je izvedbama valcera gitarist Antun Iveković.

Voditeljica Ana Horvat je kao prvu temu razgovora postavila definiciju 'pjesničke slobode'. Branka Grakalić ju je definirala kao "fantastičnu slobodu koju nam ne može nitko oduzeti", a Višnja Milek da je to "erotika duše" jer "onaj tko piše poeziju ogoljuje svoju dušu“, dok je sama voditeljica definirala tu slobodu kao "svjesno odvajanje od gramatičkih normi radi postizanja pjesničkih efekata".

Potom se razgovor poveo o neprofitabilnosti pisanja poezije i, unatoč toj činjenici, velikom broju žena koje pišu upravo poeziju. Pjesnikinja Branka Grakalić kazala je kako je za nju "pisanje poezije velik i važan dio života", a pjesnikinja Višnja Milek na to je odgovorila: "Dok nisam pisala poeziju mogla sam bez nje, a sad kad sam je počela pisati više bez nje - ne mogu!"

Foto: Voditeljica Ana Horvat s gošćom pjesnikinjom Brankom Grakalić.

Sljedeće pitanje voditeljice Ane Horvat bilo je - 'jesu li pjesnici ludi?', s obzirom na skoro uvriježeno takvo mišljenje u društvu. Branka Grakalić je odgovorila da se "nije srela s takvim mišljenjem", a Višnja Milek je za sebe kazala da je "opičena". Čuo se i komentar iz publike koji je dala Ana Tomašković, voditeljica TV-emisije "Normalan život" da je to "zapravo kompliment, jer su drugačiji".

Foto: Ekipa HTV-ove emisije "Normalan Život" voditeljica i novinarka Ana Tomašković sa snimateljem.

Razgovor se zatim vodio o crticama iz osobnog života, pa je voditeljica zamolila Branku Grakalić da kaže nešto o svom ocu, a Višnju Milek nešto o svom iskustvu s putnicima.

Gosti su mogli doznati da je otac pjesnikinje Branke Grakalić rođen u Medulinu, kao šestogodišnjak je bio u progonstvu i prošao logore u Mađarskoj, Austriji i Njemačkoj što je ostavilo trag na cijeloj obitelji. O njemu govore dvije enciklopedije, a kao o arhitektu Grakalić je rekla kako "nema većeg grada u kojemu nije projektirao zgrade i ostavio trag". Svirao je gitaru koju je učio u Italiji, a bio je proglašen i "trećim gitaristom na svijetu". "Živjela sam u visoko kulturnom svijetu i na tome sam zahvalna svojim roditeljima", kazala je pjesnikinja Branka Grakalić.

Foto: Voditeljica Ana Horvat s gošćom pjesnikinjom Višnjom Milek.

Pjesnikinja Višnja Milek iz svojih iskustava s putnicima ispričala je malu zgodu: "Ostala mi je u sjećanju jedna zgoda kada je dječak išao majci na posao, a nije imao dosta novaca za kartu. Ja sam tu kartu platila, a ostali putnici - osobito jedna napirlitana gospođa - jako su negodovali. Inače, vozači tramvaja su krivi i ako poskupi ulje ili kruh. Za sve su krivi!",kazala je Višnja Milek.

Nakon glazbenog predaha uz valecere na gitari Antuna Ivekovića razgovaralo se o uzorima u poeziji.

"Ja sam se najviše namučila tražeći vaše 'Male pjesme', kroz smijeh je kazala pjesnikinja Višnja Milek obraćajući se voditeljici Ani Horvat, a Branka Grakalić je rekla kako voli Jesenjina na što je voditeljica odgovorila kako se "pjesnikom ne postaje nego rađa!“.

Nakon još jedne glazbene pauze, voditeljicu je dalje zanimalo kako je došlo do suradnje Višnje Milek i "Parnog valjka", i kako je Branka Grakalić promicala kulturu u inozemstvu.

Višnja Milek ispričala je kako je "upoznala Akija dok još Parni valjak nije niti postojao". "Kada su se formirali, svirali su kod nas u garaži. Aki mi je rekao neka mu dam pjesme da ih pročita i uglazbili su ih ukupno 15, ali mnoge su doživjele preobrazbu. Jedino su "Jesen u meni", "Kao ti" i "Zastave" najviše nalik originalu. Nisam razmišljala da naplatim svoj rad, ali danas mi je drago što su hitovi iako se ne zna da sam ih ja napisala", kazala je pjesnikinja.

O svom promicanju naše kulture u inozemstvu Branka Grakalić je ispričala da je u to vrijeme "dirigirala i predavala klavir". "Razmišljala sam o tome zašto stranci ne bi upoznali našu glazbu i našu književnost? To mi je pošlo za rukom u Švicarskoj. Trebamo biti ponosni na našu kulturu koja nije cijenjena samo u Europi nego i u svijetu", izjavila je pjesnikinja Branka Grakalić.

Uslijedilo je čitanje pjesama po vlastitom izboru, razgovor o podršci pisanju i kojom bi se umjetnosti bavile kad ne bi pisale. 

S obzirom da piše na kajkavštini i čakavštini, Branka Grakalić je pročitala i svoju pjesmu na"Japano-istrijano" pod naslovom "San ća san", a potom su slušatelji saznali da ima podršku svog sina koji ju je "pratio na svim izložbama, koncertima i pjesničkim večerima". O eventualno drugom poslu kazala je da je "jednako prisutna u svim stvaralačkim izričajima" i ne može reći "u kojem bazenu najbolje pliva", te dodala kako je ipak "najbolja u glazbi".

Kada je riječ o podršci najbližih, Višnja Milek ima podršku svog supruga toliku da se "čak i zdebljao od ponosa", a ako ne bi pisala bavila bi se slikarstvom jer je "nekad davno i slikala".

Foto: Publika je ovaj put pažljivo i sa zanimanjem pratila tribinu.

Tribina je završila čitanjem ljubavnih i kajkavskih pjesama i zahvalom voditeljice Ane Horvat aktivnoj i pažljivoj publici. I ova, 22. tribina voditeljice Ane Horvat ostat će upamćena po zanimljivim gošćama za koje se, kao i za mnoge žene-pjesnikinje, malo zna u javnosti, ali zbog njih i postoji ova tribina za koju se ovaj put zanimala i HRT-ova ekipa emisije "Normalan život" s voditeljicom novinarkom Anom Tomašković i novinarom Mladenom Iličkovićem.

Izvor: HinaOTS
- end - -

(HinaOTS)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙