FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

OTS: 21. tribina Razgovora s pjesnikinjama bila je u znaku zvijezda - Zvjezdane Bubnjar i Stele Stipetić

Autor: Orhideja Štrk

Zagreb (HInaOTS) - Ana Horvat je na 21. tribini Razgovora s pjesnikinjama održanoj 13. ožujka u prostoru zagrebačkog antikvarijata Jesenski i Turk ugostila dvije zvijezde - Zvjezdanu Bubnjar i Stelu Stipetić.

Kao i na svim dosadašnjim tribinama voditeljica tribine Ana Horvat posjetiteljima je predstavila svoje gošće. 

Foto: Zvijezde pjesnikinje Zvjezdana Bubnjar (lijevo) i Stela Stipetić (desno) - gošće književnice Ane Horvat (sredina) na 21. tribini Razgovora s pjesnikinjama.

Zagrebačka pjesnikinja Zvjezdana Bubnjar po profesiji je novinarka. Osnivačica je i predsjednica udruge "Kultura nova", radila je u produkciji i režiji kazališnih predstava, kao voditeljica radionica kreativnog pisanja, književnih večeri i tribina. Osim poezije i proze piše i TV scenarije, recenzije, eseje i kritike u književnim časopisima, a bila je urednica mnogih televizijskih zabavnih, dječjih i emisija iz kulture, web stranica i tiskanih izdanja, radila je na poslovima odnosa s javnošću, lektorirala i prevodila s engleskog jezika. U dvije antologije (tiskana - "Oblizujući suze" i internetska - www.Pjesnici-Ane-Horvat.net) uvršteno je po nekoliko njezinih pjesama. Dobitnica je Goranove nagrade za mlade pjesnike 1992., a poezija joj je prevedena na njemački jezik. Objavila je dvije zbirke poezije - "Maskirani anđeo" i "Svijetlo crveno", te roman "Kako preživjeti do prvoga". 

Foto: Zvjezdana Bubnjar (sjedi) i Ana Horvat.

Vinkovčanka Stela Stipetić studentica zagrebačkog Šumarskog fakulteta na smjeru Urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša. Za književnost se počela zanimati još u osnovnoj školi, a u gimnaziji je počela pisati poeziju. Smisao života traži u istočnjačkoj duhovnosti, duhovnim tehnikama i samorazvoju što se odražava u većem dijelu njezine poezije za koju kaže "da je istinita i jedino takav predznak ima". Posebnu strast gaji prema plesanju latinoameričkog plesa „bachate“, a ljubiteljica je planinarenja i promatranja biljaka i životinja.

Foto: Stela Stipetić (sjedi) i Ana Horvat.

Nakon predstavljanja, svaka je pjesnikinja pročitala po četiri svoje pjesme u izboru voditeljice Ane Horvat, nakon čega su uslijedila pitanja o samoj definiciji pjesništva, je li lakše ili teže živjeti život kao pjesnikinja, što im pisnaje znači i kako muški članovi obitelji gledaju na pisanje pjesama.

Zvjezdana Bubnjar tako smatra da se pjesništvo može definirati kao pisano izražavanje osjećaja, slika i ushićenja. Za nju pisanje poezije predstavlja prenošenje ljepote i biti, a ima i terapeutski učinak, a upravo je 'papir' pomogao da lakše proživi teške životne trenutke. Kada je riječ o podršci 'muške strane' kazala je da ju suprug podržava u pisanju, ali da joj osobno "to nije važno jer će ionako i dalje pisati".

Stela Stipetić je definirala pjesništvo kao kanaliziranje i artikulaciju emocija onoga što iz nje izlazi. Kazala je da lakše živi život kao pjesnikinja jer se mnoge stvari lakše napišu nego izreknu, a za muške članove obitelji izrekla je zahvalnost na njihovoj podršci.

Na redu su bile ljubavne pjesme, alternativa u životu u slučaju prestanka pisanja, teme koje pripadaju ili ne pripadaju u poeziju te pjesničkim uzorima i kako bi sada napisale neku svoju staru pjesmu.

Svaka je pjesnikinja pročitala po dvije svoje ljubavne pjesme i ustanovile su da ljubavnih pjesama kao takvih i nemaju baš mnogo. Za Zvjezdanu Bubnjar alternativa pjesništvu bilo bi pisanje dramskih tekstova i scenarija, ili tekstovi u kojima bi se svakako kroz njih provlačilo pjesništvo, a kada bi sada ponovo pisala neku svoju 'staru' pjesmu, vjerojatno bi bila drugačija. Posebnih uzora u pjesništvu nema i mišljenja je da joj je svaki od pjesnika/pjesnikinja dao nešto.

Steli Stipetić alternativa bi bila plesanje latinoameričkih plesova i rad u profesiji za koju se školuje. Ljubavnih pjesama nema mnogo, a i ono malo što je bilo tijekom srednje škole izgubilo se. Posebnih uzora u pjesništu također nema, a sviđa joj se pisanje Lee Brezar.

Iako je voditeljica Ana Horvat mišljenja da vulgarnost, seks ili pak zlostavljanje nisu teme za pjesništvo, gošće pjesnikinje bile su suprotnog mišljenja - u poeziji nema zabranjenih tema!

Do završetka tribine bilo je govora o tome nastaju li pjesme kao eksplozija ili se prije pisanja o pjesmu razmišlja, o animalističkoj i haiku poeziji, hobijima, sukobu profesije s poezijom i nadahnuću u pisanju.

Dok kod Zvjezdana Bubnjar pjesme nastaju i kao eksplozija i kao promišljanje, Stela Stipetić mora pisati upravo 'eksplozivno'. Ne pišu ni haiku ni animalističku poeziju. 

Pjesnikinja Zvjezdana Bubnjar govorila je o kulturnim radionicama udruge "Kultura nova" na kojima polaznici razmjenjuju svoja iskustva i mišljenja i mogu predstavljati svoja djela iz različitih umjetničkih područja, o Romima - glumcima s kojima radi u KNAP-u, svojim novim projektima u Obrovcu.
 
Stela Stipetić je kazala da se znanost ne sukobljava s njenim pjesništvom već se dapače dopunjuju. Rekla je da se kroz njene pjesme provlače duhovna tehnika meditacije koja inače služi i kao antistres terapija i pomaže samorazvoju, a priroda joj je veliko nadahnuće.

Foto: I posjetitelji tribine bili su aktivni.

Na kraju je jedan posjetitelj tribine postavio pitanje Zvjezdani Bubnjar o njenom načinu čitanja pjesama jer ih osobno sasvim drugačije doživljava. Pjesnikinja je odgovorila da u tom i jest bit, jer su njene pjesme nabijene emocijama i kada takvu pročita 'profesionalac' može se sasvim različito doživjeti.

Zatvarajući tribinu, voditeljica Ana Horvat poručila je da poeziju treba pažljivo dozirati te pozvala nazočne neka poruče svim mladim pjesnikinjama koje znaju neka se jave jer se  možda među njima nađe nova - zvijezda.

Izvor: HinaOTS
- end - -

(HinaOTS)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙