McAllister je, sumirajući na tiskovnoj konferenciji dvodnevni posjet Beogradu, naglasio kako je eurointegracijiski proces dug, te da EU ne može i neće uvoziti bilateralne sukobe.
Prištini i Beogradu sugerirao je da trebaju doći do rješenja "svih međusobnih problema" prije ulaska u Uniju, te poručio kako Srbiju čim prije očekuje među zemljama članicama.
Ukazavši da je Kosovo jednostranim pristojbama od 100 posto na robu iz Srbije i BiH prekršilo preuzete obveze i sporazume, uključujući i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU (SSP), McAllister je podsjetio da su suspenziju tih carinskih mjera zatražile i Sjedinjene Američke Države, EU i mnoge njezine članice.
"Priština ne bi trebala propustiti priliku za rješenje problema s Beogradom", poručio je McAllister, te istaknuo kako je "potrebno da se obje strane vrate za pregovarački stol" u Bruxellesu.
Naglasivši da je EU spremna posredovati u dijalogu, europski je parlamentarac naglasio kako "nema napretka" dok Priština ne povuče odluku o pristojbama jer je "u interesu Kosova da se taj problem riješi brzo".
McAllister je, komentirajući "teškoće u radu" Skupštine Srbije zbog kojih pojedini zastupnici oporbe bojkotiraju sjednice parlamenta, istaknuo kako su Europska komisija i Europski parlament zabrinuti zbog načina funkcioniranja Skupštine Srbije i spremni posavjetovati da se poteškoće prevladaju.
On je rekao kako od srbijanskog parlamenta ovisi hoće li te formalne savjete i prihvatiti, ali je poručio i da je parlament "središte demokratske debate" te da zastupnici trebaju odlučiti hoće li sudjelovanjem u radu parlamenta služiti građanima koji su ih izabrali ili ne.
On je oporbenim zastupnicima sugerirao da se, kritizirajući parlamentarnu proceduru, trebaju zapitati da li propuštaju priliku sudjelovati u raspravi s vladom i parlamentarnom većinom.
McAllister, koji se ranije danas sastao i s predstavnicima srbijanske parlamentarne i izvanparlamentarne oporbe, rekao je kako EP zainteresirano prati mirne ulične prosvjede u Srbiji.
Zainteresirani smo, ali nismo u tome aktivni. Slušamo i pokušavamo stvoriti svoju sliku, izjavio je McAllister.
On je sugerirao kako bi "bilo idealno" kada bi Srbija imala pluralističke i slobodne medije s transparentnim financiranjem i poručio da je "nasilje nad novinarima neprihvatljivo".
Mediji su ključni dio moderne demokracije, rekao je izvjestitelj EP i naglasio kako je pozvao predstavnike vlasti u Beogradu da unaprijede i poboljšaju stanja medija.
U Njemačkoj su slobodni mediji četvrta grana vlasti, uz zakonodavnu, sudsku i izvršnu. Ali, Njemačka je u drugačijoj situaciji u odnosu na mlade europske demokracije, ocijenio je McAllister i poručio da će se EU "uvijek zalagati za slobodne medije" i u zemljama kandidatima, ali i u nekim članicama Unije.
McAllister se jučer u Beogradu sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a danas u odvojenim susretima s premijerkom Anom Brnabić, te ministrom vanjskih poslova Ivicom Dačićem i eurointegracija Jadrankom Joksimović.
McAllister je ranije za Radio Slobodna Europa (RFE) rekao kako je EU je "primila k znanju" debatu koja se vodi o razgraničenju i promjeni granica kao mogućem rješenju za Kosovo, ali nije aktivni sudionik.
Rekao je kako ne misli da će izbori za Europski parlament u svibnju, utjecati na pregovore između Beograda i Prištine, ocijenivši da je taj dijalog "krucijalan".
Poslije posjeta Beogradu McAllister putuje u Prištinu.