FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 3. listopada 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

RIM/ZAGREB - Pad cijena hrane na svjetskim tržištima nastavljen je u rujnu peti mjesec zaredom zahvaljujući u prvom redu osjetno nižim cijenama žitarica, izvijestila je agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO. Tako je FAO-v indeks cijene košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao u rujnu jedan posto u odnosu na kolovoz, na prosječna 199,1 boda. Od početka godine cijene hrane pale su 5,4 posto. FAO-va košarica obuhvaća žitarice, meso, mlijeko i mliječne proizvode, biljna ulja i masnoće i šećer. Glavni je razlog rujanskog pada oštro pojefinjenje žitarica dok su cijene ostalih proizvoda većinom blago porasle. Indeks koji mjeri cijene žitarica spustio se u rujnu šest posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječnih 197,7 bodova. Na godišnjoj razini cijene žitarica pale su u rujnu čak 25 posto. Kao razlog pada cijena u FAO-u navode povoljnu prognozu za opskrbu, posebno kukuruzom i rižom. Cijene pšenice pritom su se stabilizirale u rujnu, nakon tromjesečnog razdoblja naglog pada, zahvaljujući snažnijoj potražnji i manje povoljnim izgledima za proizvodnju u zemljama južne hemisfere.

ZAGREB/LUXEMBOURG - Rast prometa u maloprodaji ubrzao je u kolovozu u eurozoni, dok je u EU blago usporio, pokazali su podaci europskog statističkog ureda Eurostata. U eurozoni je promet u kolovozu porastao 0,7 posto u odnosu na prethodni mjesec kada je uvećan 0,5 posto. U EU je porastao je 0,4 posto, nakon srpanjskog povećanja za 0,5 posto. Europljani su u kolovozu više kupovali medicinsku opremu i lijekove, uz skok prometa u cijeloj kategoriji neprehrambenih proizvoda za 0,6 posto u eurozoni, te za 0,5 posto u EU. U prethodnom mjesecu promet je u toj kategoriji pao je za 0,1 posto u obje zone. U kategoriji prehrambenih proizvoda, pića i duhanskih proizvoda promet je u eurozoni smanjen za 0,4 posto, a u EU za 0,6 posto. U prethodnom mjesecu porastao je za 1,2 posto u eurozoni, te 1,3 posto u EU. Na godišnjoj je razini ukupni obujam prometa u maloprodaji eurozone smanjen u kolovozu za 0,3 posto, što je više nego dvostruko blaži pad od onog u srpnju kada je na godišnjoj razini smanjen 0,7 posto. U EU je na godišnjoj razini promet porastao za 0,3 posto, nešto snažnije od 0,2 posto u srpnju. Podaci za Hrvatsku nisu objavljeni.

LONDON - Netom započeti oporavak poslovne aktivnosti u eurozoni u rujnu je dobio na zamahu, uz podršku bržeg rasta narudžbi i sporijeg tempa zatvaranja radnih mjesta, pokazalo je izvješće londonskog Markita. Zbirni indeks menadžera nabave (PMI) za proizvodni i sektor usluga u eurozoni, koji izrađuje londonska istraživačka tvrtka, u rujnu je uvećan s kolovoških 51,5 bodova na 52,2 boda, što je njegova najviša razina od lipnja 2011. Odgovarajući PMI za uslužni sektor pritom je poskočio na 52,2 boda, s 50,7 bodova koliko je iznosio u prethodnom mjesecu. Neznatno je tako viši od preliminarnog 52,1 boda. Vrijednosti indeksa iznad 50 bodova upućuju na rast aktivnosti. Rast aktivnosti u uslužnim tvrtkama, koje čine najveći dio privatnog sektora eurozone, u rujnu je bio najsnažniji od lipnja 2011., čime je uvelike nadoknađen blago posustali rast tvorničke aktivnosti. Njemačka je ponovno predvodila ekspanziju, dok su uslužne tvrtke u Francuskoj i Italiji, drugom i trećem gospodarstvu eurozone, ponovo bilježile uzlazni trend, nakon gotovo godine dana u 'crvenom'.

SARAJEVO - Interes je Slovenije da se pitanje stare devizne štednje "Ljubljanske banke" riješi što prije, izjavio je u četvrtak predsjednik slovenskog parlamenta Janko Veber dodajući kako to ipak ne ovisi samo o spremnosti vlasti njegove zemlje nego i o "drugima akterima". "Moramo se o tome dogovoriti jer smo u svemu povezani i s drugim akterima. Da je to pitanje samo stvar Slovenije već odavno bismo ga riješili", kazao je Veber novinarima u Sarajevu gdje je boravio u službenom posjetu parlamentu Bosne i Hercegovine. Predsjedatelj Zastupničkog doma parlamenta BiH Denis Bećirović potvrdio je kako je pitanje "Ljubljanske banke" bilo na dnevnom redu službenih razgovora parlamentarnih izaslanstava dvije zemlje, no pritom su se mogla samo ponoviti dobro poznata stajališta. "Mi želimo da se to pitanje riješi bilateralno, dok Slovenija inzistira da se to riješi kroz proces sukcesije imovine bivše SFRJ", kazao je Bećirović. Bećirović je konstatirao i da se nakon žalbe koju je Slovenija uložila na prvostupanjsku presudu pravorijek suda u Strasbourgu očekuje do kraja godine.

MILANO - Talijanska banka UniCredit dostavila je preliminarnu ponudu za kupnju poljske banke BGZ a sondira i teren među ulagačima vezano na moguću prodaju ukrajinske podružnice, kazao je njezin izvršni direktor Federico Ghizzoni. Ove je godine najveća talijanska banka po imovini već prodala poslovanje u Kazahstanu a njezin direktor tumači da taj potez valja promatrati u sklopu bančine strategije jačanja prisutnosti u zemljama koje smatra "jezgrom" i napuštanja onih tržišta na kojima vidi malo prilika za rast. "Dali smo ponudu za poljsku banku, pregovori su u početnoj fazi", rekao je Ghizzoni stranim novinarima, uz embargo na objavu te informacije do četvrtka. Naknadno je kazao da je riječ o banci BGZ čiji je trenutni vlasnik nizozemski Rabobank te čija bi vrijednost mogla iznositi oko milijardu dolara. Rabobank je najveća nizozemska banka u segmentu poslovanja s građanima a u lipnju su objavili da "razmatraju strateške mogućnosti" za BGZ.

VILNIUS - Europski povjerenik za tržišno natjecanje Joaquin Almunia kazao je u četvrtak da je spreman optužiti ruskog plinskog diva Gazprom za narušavanje ravnopravne tržištne utakmice. Europska komisija pokrenula je istragu prije više od godinu dana, nakon neočekivanih inspekcija u uredima nekoliko Gazpromovih podružnica u središnjoj i istočnoj Europi temeljem sumnji da je kompanija zlorabila dominantnu tržišnu poziciju. Europski regulator ističe da je Gazprom možda ometao slobodan protok plina kroz 27 zemalja Europske unije i nametao nepoštene cijene klijentima vezivanjem cijene plina za cijenu nafte. Govoreći na konferenciji u litvanskom glavnom gradu Vilniusu Almunia je rekao da Europska komisija priprema službeni prigovor Gazpromu. Pojasnio je da je istraga obuhvatila Estoniju, Latviju, Litvu, Poljsku, Češku, Slovačku, Mađarsku i Bugarsku. Gazprom je u prošloj godini ostvario 4.760 milijardi rubalja (148 milijardi dolara) prihoda. Prema propisima EU-a kompanije mogu biti kažnjene za kršenje zakona o zaštiti tržišnog natjecanja novčanom kaznom u visini do 10 posto godišnjih prihoda.

NEW YORK - Novinska agencija Reuters, specijalizirana za financijske i poslovne vijesti, je najavila da će ukinuti radna mjesta u redakciji koja, prema neimenovanom izvoru, predstavlja 5 posto zaposlenih. "To će redakciju bolje strateški pozicioniranti u nastojanjima da agenciji pomogne da bolje informira i pruži informacije važne za naše klijente i društvo", rekla je direktorica komunikacija Reutersa Barb Burg. Burg nije iznijela podatke o opsegu rezova. Izvor blizak predmetu spominje 5 posto zaposlenih. Reuters News zapošljava više od 2.800 novinara, prema posljednjem godišnjem izvješću američko-kanadske informativne medijske grupe Thomson Reuters. Generalni direktor Thomson Reutersa, James Smith je u utorak u poruci 60.000 zaposlenika grupe spomenuo "teške odluke". Novinska agencija Reuters predstavlja samo mali dio aktivnosti. Američko-kanadska medijska grupa zapošljava oko 60.000 ljudi u stotinjak zemalja.

LONDON - Britanska naftna tvrtka BP objavila je u srijedu da evakuira dio radnika s naftnih i plinskih platformi u Meksičkom zaljevu zbog opasnosti da sustav niskoga tlaka zraka preraste u tropsku oluju. BP je na svojim internetskim stranicama prenio da su evakuirani radnici koji nisu nužni, jer prognostičari najavljuju da bi sustav mogao prijeći preko središnjeg dijela zaljeva u kojem se nalaze četiri BP-eve platforme. Među njima je u Thunder Horse, najveća platforma na svijetu koja dnevno može proizvesti 250.000 barela nafte i 5,6 milijuna četvornih metara prirodnog plina. Tvrtka također navodi da se na svim platformama nastavlja proizvodnja nafte i plina.

LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima oko razine od 109 dolara zbog zabrinutosti da bi dugotrajno zatvaranje američkih državnih službi moglo naškoditi potražnji najvećeg potrošača nafte u svijetu. Na londonskom je tržištu cijena nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i barelom se trgovalo po cijeni od 109,09 dolara. Na američkom tržištu barel je pojeftinio 43 centa, na 103,67 dolara. Američki predsjednik Obama susreo se sinoć sa čelnicima Demokratske i Republikanske stranke kako bi probio fiskalnu blokadu zbog koje se postupno zatvaraju državne službe, no bez uspjeha. Ulagače na tržištima zabrinjava nepopustljivost demokrata i republikanaca po pitanju proračuna, zbog čega bi prekid rada državnih službi mogla potrajati. "Neizvjesnost oko zatvaranja državnih službi u SAD-u baš i ne pomaže", konstatirao je Olivier Jakob iz švicarskog Petromatrixa. Jučerašnji rast cijena je neutraliziran viješću da će novi cjevovod u SAD-u biti otvoren krajem godine. Tim će se cjevovodom nafta isporučivati od ključne opskrbne točke u Cushingu do Teksasa.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice blago su u četvrtak porasle, potpomognute rastom cijena dionica naftne kompanije British Petroleum (BP). Londonski FTSE indeks porastao je 0,32 posto na 6.456 bodova, a frankfurtski DAX indeks za 0,02 posto na 8.631 bod. Jedino je u minusu bio pariški CAC, oslabivši 0,36 posto, na 4.141 bod. Cijene dionica BP-a porasle su 0,7 posto nakon odluke američkog suda koja bi kompaniji mogla uštedjeti milijarde dolara dodatih troškova vezanih za izlijevanje nafte u Meksičkom zaljevu 2010. godine. "Ovo je mala ali važna vijesti za BP", kazao je Atif Latif, direktor u tvrtki Guardiana Stockbrokers. Cijene dionica BP-a pale su više od 30 posto otkad je u travnju 2010. zbog izlijevanja nafte zatvorena bušotina Macondo. Tržišta ujedno nastavlja pritiskati fiskalna blokada u SAD-u. Neuspjeli pokušaji da se postigne dogovor o podizanju plafona za zaduživanje mogao bi gurnuti najveće svjetsko gospodarstvo u bankrot i zakočiti gospodarski oporavak.

TOKIO - Tečaj eura prema dolaru dosegnuo je jutros najvišu razinu u osam mjeseci jer je američka valuta pod pritiskom obustave rada državnih službi, dok su cijene dionica na azijskim burzama porasle jer se ulagači nadaju da će središnje banke i dalje voditi izuzetno labavu monetarnu politiku. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 0,9 posto. U Kini i Južnoj Koreji danas se zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,8 posto. Premda se obustava rada američkih državnih službi nastavlja, jer ni republikanci ni demokrati ne popuštaju u pregovorima o proračunu, na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle. Ulagači vjeruju da će se dogovor, ipak, uskoro postići, dok bi obustava rada državnih službi mogla navesti američki Fed na odgodu smanjenje poticajnih monetarnih mjera.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica blago pale jer ulagače zabrinjava nepopustljivost demokrata i republikanaca u američkom Kongresu po pitanju proračuna zbog koje bi obustava rada državnih službi mogla potrajati. Dow Jones oslabio je 58 bodova, ili 0,39 posto, na 15.133 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,07 posto, na 1.693 boda, a Nasdaq indeks 0,08 posto, na 3.815 bodova. Ni drugog dana otkako je počela obustava rada državnih službi republikanci i demokrati nisu se pomaknuli s mjesta u raspravi o proračunu, pa se ulagači plaše da bi stotine tisuća službenika moglo ostati na neplaćenom dopustu dulje nego što se mislilo. Rašireno je mišljenje da kraća obustava rada državnih službi ne bi trebala značajnije utjecati na tržište, no duža bi mogla narušiti povjerenje potrošača i usporiti rast gospodarstva. Zabrinjava i približavanje roka do kojega bi Kongres trebao prihvatiti prijedlog povećanja dozvoljene razine zaduživanja države sa sadašnjih 16.700 milijardi dolara.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙