Na londonskom je tržištu cijena nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i barelom se trgovalo po cijeni od 109,09 dolara. Na američkom tržištu barel je pojeftinio 43 centa, na 103,67 dolara.
Američki predsjednik Obama susreo se sinoć sa čelnicima Demokratske i Republikanske stranke kako bi probio fiskalnu blokadu zbog koje se postupno zatvaraju državne službe. Nakon više od sat vremena razgovori su prekinuti bez rezultata. Ulagače na tržištima zabrinjava nepopustljivost demokrata i republikanaca po pitanju proračuna, zbog čega bi prekid rada državnih službi mogla potrajati.
"Neizvjesnost oko zatvaranja državnih službi u SAD-u baš i ne pomaže", konstatirao je Olivier Jakob iz švicarskog Petromatrixa.
U takvom je okruženju neutraliziran jučerašnji rast cijena, potaknut viješću da će novi cjevovod u SAD-u biti otvoren krajem godine. Tim će se cjevovodom nafta isporučivati od ključne opskrbne točke u Cushingu do Teksasa. Aktualno gomilanje nafte u Cushingu pritišće cijene nafte.
Današnji pad cijena ograničili su ipak stabilni gospodarski podaci iz Kine, drugog po veličini naftnog potrošača u svijetu, kao i oni iz eurozone.
Tako su aktivnosti u kineskom uslužnom sektoru porasle su rujnu najbržim tempom u šest mjeseci zahvaljujući rastu potražnje, što potvrđuje skroman oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
U eurozoni je pak oporavak u rujnu dodatno ojačao, kao što pokazuje brži rast narudžbi i smanjena otpuštanja radnika, pokazalo je izvješće ugledne londonske tvrtke Markit.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je danas na svojim internetskim stranicama izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte jučer iznosila 105,42 dolara, što znači da je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni dan trgovanja.