Na londonskom tržištu cijena barela sirove nafte porasla je 79 centi, na 115,12 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 42 centa nižoj cijeni u odnosu na zatvaranje na kraju prošlog tjedna, od 107,23 dolara. Jučer se u SAD-u nije radilo zbog Praiznika rada.
Ruski mediji prenijeli su priopćenje tamošnjeg ministarstva obrane u kojem se navodi da je registrirano ispaljivanje dva balistička "objekta" u Sredozemnom moru. Izrael je potvrdio test.
Tako se žarište pozornosti ulagača ponovo usmjerilo na mogućnost poremećaja opskrbe u regiji, u slučaju da se oružani sukobi prošire iz Sirije na širu regiju.
"Neizvjesnost je velika, ponovo se strahuje za opskrbu s Bliskog istoka, osobito ako se građanski rat prelije preko sirijskih granica", tumači Christopher Bellew iz Jefferies Bachea.
Stvarni, ali i potencijalni poremećaji u opskrbi održavanju cijene nafte na povišenoj razini.
Libijski izvoz i dalje je 10 posto niži od punog kapaciteta i ispod je razine od 100.000 barela dnevno, izračunali su u Reutersu. Razlog su akcije oružanih skupina.
"Logično je očekivati da će se poremećaji nastaviti", zaključuje Bjarne Schieldrop iz norveškog SEB-a.
Dodatnu potporu cijenama nafte pružili su i gopodarski pokazateji. Tako je rast kineskog uslužnog sektora nastavljen u kolovozu, zahvaljujući oporavku domaće potražnje, pokazali su danas službeni podaci. Time je nastavljen niz ohrabrujućih pokazatelja, uključujući jučerašnja izvješća o aktivnostima u kineskoj i industriji eurozone.
Tržišni sudionici čekaju sada izvješće američkog Instituta za upravljanje nabavom (ISM) koji će danas objaviti svoj pozorno praćeni indeks o aktivnostima u američkim tvornicama.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 110,35 dolara, što znači da je bila 80 centi niža nego prethodnog dana trgovanja.