Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 33 centa, na 107,83 dolara, nakon što je u ponedjeljak završila trgovanje na najnižoj razini u prethodna četiri trgovinska dana. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 41 cent nižoj cijeni, od 103,18 dolara.
Znakovi mogućeg zatopljenja u odnosima Irana i Zapada prigušili su geopolitičku zabrinutost i otvorili mogućnost za pojačane isporuke iranske nafte koje su zbog sankcija smanjene za više od milijun barela dnevno.
Iran je pristao pregovarati s najvišim diplomatima šest svjetskih sila, uključujući i američkog državnog tajnika Johna Kerryja, o svom nuklearnom programu.
Američki dužnosnici također su objavili da je u ovom tjednu moguć sastanak američkog predsjednika Baracka Obame i iranskog novog predsjednika Hasana Ruhanija.
"Geopolitičke napetosti se smanjuju a proizvodnja nafte raste i ta dva čimbenika pritišću cijene nafte", rekao je analitičar IHS-a Victor Shum.
U međuvremenu je poboljšana i opskrba iz Iraka, iz naftnog polja Rumaila, nakon popravka ključnog naftovoda. Libija također postupno intenzivira proizvodnju i najavljuje otvaranje važne luke Harige, nakon višetjednih prosvjeda i blokade.
"Cijene nafte i dalje su u silaznoj putanji. Smanjene premije na rizik i povećana proizvodnja navode na zaključak da će u predstojećem razdoblju kliznuti još i više", drži Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas na svojoj internetskoj stranici da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 106,52 dolara, što znači da je bila 80 centi niža nego prethodnog trgovinskog dana.