FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 2. listopada 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

BUDIMPEŠTA - Mađarska vlada dala je nalog upravi MOL-a da napravi reviziju portfelja te kompanije i ako je potrebno, pripremi nužne korake za prodaju Ininih dionica, priopćio je ured mađarske vlade za informiranje agenciji MTI. Vlada je također dala nalog ministarstvu pravosuđa i upravi nacionalne agencije za upravljanje imovinom, koja upravlja dionicama MOL-a u državnom vlasništvu, da ispita moguće zakonske korake u građanskom i kaznenom pravu koji bi se mogli poduzeti u svezi s optužbama protiv Mađarske i MOL-a u slučaju MOL-Ina, prenosi agencija MTI. Do reakcije mađarske vlade došlo je nakon što su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem pošto je Mađarska odbila uručiti mu poziv za ispitivanje u Hrvatskoj. Hrvatsko pravosuđe sumnjiči Hernadija da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava hrvatske kompanije INA-e prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora. MOL ima 49,1 posto udjela INA-e, a hrvatska vlada 44,84 posto.

WASHINGTON - Američki predsjednik Barack Obama i republikanski predstavnici u Kongresu nisu u srijedu ništa bliže rješavanju proračunske krize zbog koje je prvi put u posljednjih 17 godina došlo do zastoja rada savezne vlade. Nakon što je policija okružila washingtonske znamenitosti poput Lincoln Memoriala, a vladine ustanove obustavile svoje aktivnosti, od terapija karcinoma do trgovinskih pregovora, republikanci u Predstavničkom domu krenuli su u rješavanje pitanja financiranja nacionalnih parkova, ratnih veterana i D.C.-a. U utorak navečer je propao pokušaj donošenja triju zakona, no republikanci će ponovo pokušati u srijedu, ali vjerojatno je da će ih u tome spriječiti demokratska većina u Senatu. To bezizlazno stanje potaklo je nove sumnje u sposobnost Kongresa da obnaša temeljne dužnosti. Na vidiku je još veća bitka jer Kongres u narednim tjednima mora povećati ograničenje na zaduživanje, a u suprotnom riskira neispunjavanje američkih obveza što bi moglo uzdrmati globalna tržišta. Po Obaminim riječima, razorna bi bila nemogućnost otplate dugova koja bi nastupila ne podigne li Kongres plafon zaduživanja koji će biti dosegnut za manje od tri tjedna. Prijetnja takvim stanjem 2011. je dovela do smanjenja kreditnog rejtinga.

WASHINGTON - Američko ministarstvo financija aktiviralo je u utorak posljednje alate koji mu stoje na raspolaganju kako bi odgodilo datum kada će biti dosegnut plafon zaduživanja, rekao je ministar financija Jack Lew. U pismu zastupnicima u Kongresu ministar Lew rekao je da je ministarstvo financija obustavilo neke reinvesticije deviznog fonda i da će uspostaviti recipročni dužnički aranžman sa Saveznom bankom za financiranje i mirovinskim i invalidskim fondom državnih službenika. Ponovio je da će se zahvaljujući tim mjerama vlada još neko vrijeme zadržati ispod plafona zaduživanja od 16.700 milijardi dolara ali će najkasnije 17. listopada iscrpiti zakonski prostor za daljnje zaduživanje. Na računu će preostati 30 milijardi dolara u gotovini, naglasio je. "Ne budemo li raspolagali dostatnim iznosom gotovine, SAD neće moći ispuniti sve svoje obveze", upozorio je Lew u pismu zastupnicima. "Zato uz svo dužno poštovanje pozivam Kongres da odmah poduzme mjere i ispuni svoju dužnost podizanjem plafona za zaduživanje". Nakon što plafon bude dosegnut ministarstvo će se prema važećim zakonima morati osloniti na preostalu godinu i prihode za financiranje obveza zemlje.

BERLIN - Njemačko ministarstvo financija očekuje smanjenje proračunskog manjka i javnog duga u ovoj godini a svoju prognozu temelji na snažnim poreznim prihodima i strogoj kontroli potrošnje. Ministarstvo prognozira da će se manjak ove godine smanjiti na 0,2 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP). U travnju je Berlin za ovu godinu prognozirao deficit od 0,5 posto BDP-a, nakon što je lani zabilježen višak u proračunu. Ti su podaci uključeni u redovno izvješće o javnim financijama koje se podnosi Europskoj komisiji dva puta godišnje. Najveće europsko gospodarstvo objavilo je da podatak o 0,2-postotnom manjku obuhvaća proračune za saveznu vladu, 16 saveznih država i lokalnih uprava. Ministarstvo financija objavilo je da je poboljšanje zabilježeno na sve tri razine. "Strukturno, dakle ako se uzmu u obzir učinci poslovnih ciklusa, njemačka država će drugu godinu zaredom zabilježiti višak", objavilo je ministarstvo financija. Prognoziraju da će udio javnog duga u BDP-u ove godine biti smanjen za 1,5 postotnih bodova, na 79,5 posto. "Tome je pridonijela odgovorna proračunska politika, ali i smanjenje duga proizišlo iz mjera povezanih s krizom na financijskim tržištima", stoji u priopćenju.

MADRID - Broj registriranih nezaposlenih u Španjolskoj u rujnu je uvećan prvi puta u sedam mjeseci, nakon stagnacije u kolovozu, objavilo je tamošnje ministarstvo rada. U rujnu je tako bilo evidentirano ukupno 4,7 milijuna nezaposlenih, odnosno 25.572 više nego u kolovozu. Usporedbe radi, u istom mjesecu prošle godine broj registriranih nezaposlenih bio je uvećan za 79.645. Na godišnjoj razini broj registriranih nezaposlenih uvećan je za 0,41 posto, objavilo je nadalje španjolsko ministarstvo, uz napomenu kako je riječ o najnižoj stopi rasta nezaposlenosti od lipnja 2007. U skupini mladih u dobi od 18 do 25 godina broj nezaposlenih u proteklih je 12 mjeseci smanjen za 31.830 osoba, odnosno za 6,9 posto, pokazalo je najnovije izvješće. U poljoprivredi je u rujnu broj registriranih nezaposlenih smanjen za 14.228, u graditeljstvu za 16.793 a u industriji za 6.972, uz izuzetak sektora usluga gdje je njihov broj uvećan za 51.985, pokazali su podaci ministarstva rada. Registrirana nezaposlenost od početka je godine tako smanjena za 124.368, što je njezin najizrazitiji kumulativni pad od 2006., navodi se u izvješću ministarstva.

HONG KONG - Azijska razvojna banka (ADB) snizila je prognozu rasta za azijska gospodarstva u nastajanju zbog sporijeg rasta u Kini i Indiji i nervoze koju izaziva plan američke središnje banke o smanjenju monetarnih poticaja za domaće gospodarstvo. ADB je tako snizio prognozu ovogodišnjeg rasta u regiji koja obuhvaća 45 zemalja na šest posto, sa 6,6 posto prognoziranih u travnju. Snizili su i prognozu za iduću godinu, sa 6,7 na 6,2 posto. Banka je istaknula i da će zabrinutost zbog američkog smanjenja ključne poticaje mjere, programa kvantitativnog olakšavanje (QE), također utjecati na rast u regiji. Špekulacije oko američkog smanjenja programa navela je mnoge ulagače da povuku novac iz regije. Za Kinu, najveće azijsko gospodarstvo, u ADB-u sada očekuju rast po stopi od 7,6 posto u 2013. Dosada su očekivali da će kinesko gospodarstvo u ovoj godini porasti od 8,2 posto. Na kineski rast utjecat će pad potražnje za izvozom s ključnih tržišta poput SAD-a i Europe, napominju u banci. U Indiji rast usporava jer industriju i ulaganja koče loša infrastruktura i odgađanje strukturnih reformi. Banka je srezala prognozu rasta za Indiju sa šest na 4,7 posto, najnižu razinu u desetljeću.

RIM - Kina je na dobrom putu da ove godine pretekne Indiju i postane najveći potrošač zlata u svijetu, objavili su iz udruženja te industrije. Svjetsko vijeće za zlato ima sjedište u Londonu i glavna je svjetska organizacija za razvoj tržišta zlata. Uključuje sve vodeće kompanije koje se bave proizvodnjom zlata. Kinesko će tržište vjerojatno dosegnuti brojku od 1.000 tona, podaci su te organizacije. Globalno tržište zlata godišnje obuhvaća oko 4.400 tona, od čega 2.800 tona otpada na proizvodnju zlata u rudnicima a 1.600 tona na postojeće zlato. Naglom porastu potrošnje pomaže brzi gospodarski rast i blaga regulativa tržišta, zahvaljujući kojoj je zlato dostupno i prosječnim kineskim građanima. U Kini trenutno prema podacima organizacije posluje oko 100.000 trgovina zlatnog nakita i 20 banaka koje prodaju zlatne poluge odnosno nude mogućnost otvaranja investicijskih beskamatnih računa za potrebe ulaganja u taj plemeniti metal. Indija i Kina dva su glavna pokretača tog tržišta, na njih otpada 60 posto globalne potrošnje, dok indijska potrošnja pada već dvije godine zbog pada tečaja rupije i visokih carina na uvoz, priopćili su iz udruge.

BEČ/ZAGREB - Agencija Fitch dodijelila je Sberbank Europe AG kreditni rejtind BBB-, uz stabilne izglede, priopćeno je iz te banke. Agencija Fitch je Sberbank Europe klasificirala kao "strateški važnu" tvrtku-kćer najveće ruske banke Sberbank (SBRF - kreditni rejting BBB/stabilni izgledi/bbb). Ta se klasifikacija temelji na činjenici da je Sberbank Rusija potpuni vlasnik Sberbank Europe te da nastoji proširiti svoje poslovanje na međunarodnom tržištu, kao i na pokazanoj spremnosti da osigura potrebni kapital i izvore financiranja od trenutka akvizicije kompanije Sberbank Europe. "Zadovoljni smo što je Fitch na ovaj način podržao našu strategiju poslovanja i planove za daljnji rast. U proteklih smo godinu dana napravili značajan iskorak, a u nadolazećem razdoblju namjeravamo postati jedna od vodećih banaka u CEE regiji", izjavio je Mark Arnold, predsjednik Uprave (CEO) Sberbank Europe AG. Sberbank posluje na hrvatskom tržištu od sredine veljače 2012. kada je u procesu akvizicije austrijskog Volksbank Internationala preuzela u vlasništvo i Volksbank Hrvatsku.

LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima ispod razine od 108 dolara zahvaljujući naznakama povećane opskrbe ponajprije iz Libije. Na londonskom je tržištu cijena nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i barelom se trgovalo po cijeni od 107,84 dolara. Na američkom tržištu barel je pojeftinio 24 centa, na 101,80 dolara. Libijski ministar za naftu Abdelbari Arusi kazao je danas da je proizvodnja nafte u toj zemlji porasla i približila se polovini razine iz razdoblja prije štrajkova i blokade naftnih polja i luka sredinom ove godine. Nakon završetka prosvjeda mogla bi u cijelosti biti obnovljena u roku od nekoliko dana, tvrdi Arusi. "Opskrba više ne predstavlja razlog za zabrinutost", konstatira Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka. "Ponuda na tržištu obilna je i rizici se stišavaju. Očekujemo da će cijene nafte još više pasti", dodao je. Ulagači se istodobno pribojavaju da bi fiskalna blokada u SAD-u mogla smanjiti potražnju za robom poput nafte.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice oslabile su pod utjecajem razočaravajućih poslovnih rezultata kompanija a izuzetak je bio talijanski indeks FTSE MIB koji je poskočio nakon što su porasle šanse da talijanski parlament izglasa povjerenje vladi premijera Enrica Lette. Londonski FTSE pao je 0,53 posto na 6.424 boda, frankfurtski DAX za 0,43 posto na 8.650 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,61 posto i iznosio 4.169 bodova. Vodeći talijanski burzovni indeks zabilježio je novu najvišu razinu u dvije godine nakon objave stranke desnog centra Silvija Berlusconija da će podržati Lettinu vladu na današnjem parlamentarnom glasanju o povjerenju. Najviše su na dobitku bile financijske dionice, pa je tako cijena dionica banke Intesa San Paolo poskočila 4,3 posto. Londonski FTSE pritisnuli su pak poslovni rezultati kompanija. Tesco, treći po veličini lanac trgovina u svijetu, izgubio je na vrijednosti 3,6 posto nakon objave stagnacije tromjesečnih prihoda. Zbog toga su cijene dionica sektora u prosjeku pale 1,4 posto. Prehrambene kompanije nastavile su gubiti na vrijednosti, pri čemu je Unilever bio u minusu 1,8 posto. Dionice njemačkih zrakoplovnih kompanija Lufthanse i Air Berlina pale su 3,7 posto.

TOKIO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros porasle, dok je tečaj dolara stabilan, jer se ulagači nadaju da obustava rada državnih službi u SAD-u neće dugo trajati i da neće značajnije utjecati na američko gospodarstvo. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,8 posto, a pale su, oko 0,2 posto, i cijene dionica u Singapuru. No, burzovni indeksi u Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasli su između 0,2 i 1,1 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,4 posto. Unatoč obustavi rada državnih službi u SAD-u, nakon što republikanci i demokrati nisu u ponedjeljak do ponoći postigli dogovor o proračunu, na Wall Streetu su jučer cijene dionica porasle, što je ohrabrilo azijske ulagače. Rašireno je mišljenje da prekid rada državnih službi neće previše utjecati na tržišta i američko gospodarstvo ako se dogovor o proračunu postigne brzo.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica porasle, zahvaljujući nadi ulagača da obustava rada državnih službi neće dugo trajati, da će se u Washingtonu uskoro postići dogovor o proračunu i povećanju dozvoljenog zaduživanja države. Dow Jones ojačao je 62 boda, ili 0,41 posto, na 15.191 bod, dok je S&P 500 porastao 0,80 posto, na 1.695 bodova, a Nasdaq indeks 1,23 posto, na 3.817 bodova. Republikanci i demokrati nisu u ponedjeljak do ponoći postigli dogovor o proračunu za poslovnu godinu koja počinje 1. listopada jer se spore oko financiranja zdravstvene reforme na kojoj inzistira predsjednik Obama. Od jučer ne rade mnoge državne službe, a oko milijun službenika na neplaćenom jedopustu. Prva obustava rada državnih službi nakon skoro dva desetljeća nije izazvala paniku jer ulagači vjeruju da neće dugo potrajati. U prethodnom slučaju obustave rada državnih službi 1995. S&P 500 indeks je blago porastao. Ulagači se nadaju ponavljanju sličnog scenarija čim se republikanci i demokrati dogovore o proračunu, pa svaki pad cijena dionica smatraju dobrom prilikom za kupnju.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙