FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 2. listopada 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - Američki investitori zainteresirani su za energetske projekte u Hrvatskoj, kao što su LNG terminal na Krku i istraživanje i eksploataciju plina u Jadranskom moru, izjavio je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak nakon današnjeg sastanka sa zamjenikom pomoćnika glavnog tajnika za energetsku diplomaciju Sjedinjenih Američkih Država Amosom Hochsteinom. Današnji susret bio je nastavak razgovora iz travnja u Washingtonu gdje smo prezentirali strateške interese i energetske ciljeve Vlade, a danas se Hochstein mogao uvjeriti da smo ispunili sve što smo tada rekli da ćemo napraviti u realizaciji energetske strategije kako bi Hrvatska postala energetsko regionalno čvorište, rekao je Vrdoljak. Upitan hoće li američke tvrtke uložiti u LNG terminal na Krku, Vrdoljak je odgovorio "da, oni iskazuju interes, nakon fisibility studije idemo u finalizaciju poslovnog modela, pregovore i potpise ugovora o gradnji". Razgovaralo se, dodao je, i o istraživanju plina u Jadranu i plinovod IAP. Zamoljen za komentar ocjena MOL-a da se u slučaju pozivanja na davanje iskaza predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, kojeg hrvatsko pravosuđe sumnjiči da je dao mito bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu, radi o zastrašivanju MOL-a i njenog čelnika te upitan kako u tom ozračju nastaviti pregovore Vlade i MOL-a o Ini, Ivan Vrdoljak je odgovorio da će se držati Vladina okvira za pregovore te onoga što je dogovoreno na prvom sastanku predstavnika Vlade i MOL-a.

BUDIMPEŠTA - Mađarska vlada dala je nalog upravi MOL-a da napravi reviziju portfelja te kompanije i ako je potrebno, pripremi nužne korake za prodaju Ininih dionica, priopćio je ured mađarske vlade za informiranje agenciji MTI. Vlada je također dala nalog ministarstvu pravosuđa i upravi nacionalne agencije za upravljanje imovinom, koja upravlja dionicama MOL-a u državnom vlasništvu, da ispita moguće zakonske korake u građanskom i kaznenom pravu koji bi se mogli poduzeti u svezi s optužbama protiv Mađarske i MOL-a u slučaju MOL-Ina, prenosi agencija MTI. Do reakcije mađarske vlade došlo je nakon što su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem pošto je Mađarska odbila uručiti mu poziv za ispitivanje u Hrvatskoj. Hrvatsko pravosuđe sumnjiči Hernadija da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava u Ini prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora. MOL ima 49,1 posto udjela Ine, a hrvatska vlada 44,84 posto.

ZAGREB - Raspisivanjem Interpolove tjeralice i Europskog uhidbenog naloga (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a hrvatske vlasti krše zakon Europske unije, objavila je danas ta mađarska naftna kompanija i najavila da će se protiv tih zahtjeva boriti svim zakonitim sredstvima. "Način na koji hrvatske vlasti sada postupaju proturiječi nadnacionalnom europskom zakonu koji propisuje zajednički režim za cijelu EU, a Hrvatska je odabrala poštovati ga ulaskom u EU ranije ove godine", piše MOL u priopćenju koje prenosi agencija MTI. Grupa koja djeluje u 40 zemalja i zapošljava gotovo 31.000 ljudi u svijetu ponavlja da unutarnjom istragom nije pronašla nikakvih dokaza kršenja zakona i nezakonitog postupanju MOL-a niti njezinih predstavnika. Kompanija najavljuje da će se braniti "svim zakonitim sredstvima protiv skandalozne akcije pokrenute protiv gospodina Hernadija i kompanije, a koja je, čini se, motivirana željom da se zastraše i kompanija i njezin predsjednik uprave".

ZAGREB - Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras izjavio je danas da će zbog najave o pokretanju prisilne naplate dugovanja za poreze i ostala javna davanja za iznose iznad 2.000 kuna razgovarati s ministrom financija Slavkom Linićem i ravnateljicom Porezne uprave Nadom Čavlović Smiljanec da se za obrtnike nađe adekvatno rješenje te da se podigne cenzus na deset tisuća kuna. Predložit će da se nijednog obrtnika ne ovrši i ne blokira račun prije nego mu se pošalje upozorenje te da se uskladi izdavanje ovrhe s rokovima za plaćanje koji vrijede na tržištu od 60 dana, rekao je Maras nakon što je sudjelovao na 3. međunarodnoj konferenciji o učenju za poduzetništvo. Za spomenuto rješenje za obrtnike koje će predložiti ministru financija i ravnateljici Porezne uprave, Maras smatra da će onima koji su u poteškoćama omogućiti nastavak rada i lakše plaćanje dugova. Porezi se moraju platiti i to je obveza svakog gospodarstvenika i građana, ali postupke treba uskladiti i s problemima tržišta koji najviše tište one male, kazao je. Osvrnuvši se na jučerašnje reakcije Hrvatske obrtničke komore (HOK) da će nove mjere prisilne naplate dovesti i do zatvaranja brojnih obrta, ministar je kazao da HOK dramatizira i da se sigurno neće desiti da jako puno obrtnika zbog toga završi svoje poslovanje.

ZAGREB - Samoborski DIV najavio je da će dati konkurentsku ponudu za preuzimanje 16,67 posto dionica riječkog brodogradilišta 3. maj, odnosno dionica za koje je ponudu za preuzimanje objavio pulski Uljanik koji za dionicu nudi jednu kunu. Uljanik je krajem lipnja, temeljem ugovora s državom, za jednu kunu stekao 1.051.118 dionica, ili 83,33 posto dionica 3. maja, a krajem prošlog tjedna objavio je ponudu za preuzimanje preostalih 16,67 posto, odnosno 210.283 dionica riječkog brodogradiliša po cijeni od jedne kune po dionici. Samoborski DIV, koji je vlasnik splitskog brodogradilišta, danas je u dnevnim novinama objavio oglas o namjeri objavljivanja konkurentske ponude za preuzimanje 3. maja. DIV d.o.o. trenutno nije dioničar 3. maja, a po odobrenju Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) "namjerava objaviti konkurentsku ponudu za preuzimanje dionica koje su predmet izvorne ponude", navodi se u obavijesti DIV-a. Na upit o toj najavi, u DIV-u kažu kako su ponudu za dionice 3. maja dali "u dobroj vjeri povezivanja domaće brodogradnje, jer smatraju kako je to jedan od načina gospodarskog jačanja tog sektora i povećanja međunarodne konkurentnosti hrvatske brodogradnje".

ZAGREB - Končar-Inženjering za energetiku i transport (KET) završio je posao u Albaniji vrijedan više od devet milijuna eura, izvjestili su danas iz te tvrtke. Riječ je o rekonstrukciji rasklopnih postrojenja u sklopu hidroelektrana Vau I Dejes, Koman i Fierza u Albaniji. Kako se navodi u priopćenju, ugovor je vrijedan više od devet milijuna eura, a projekt je financiran kreditom Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) s ciljem odvajanja prijenosne mreže albanskog operatera prijenosnog sustava (OST) od proizvodnje električne energije (KESH). U sklopu rekonstrukcije transformatorskih stanica, koja je cijelo vrijeme izvođena bez prekida isporuke električne energije iz pripadajućih hidroelektrana. Većina opreme isporučena je iz proizvodnog programa društava Končara, navode iz tvrtke.

ZAGREB - Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za srpanj ove godine iznosila je 5.504 kune, što je nominalno 0,3 posto, a realno 0,9 posto više u odnosu na lipanj, objavio je danas Državni zavod za statistiku. U odnosu na srpanj prošle godine, prosječna neto plaća za sedmi mjesec ove godine bila je nominalno veća 1,5 posto veća, ali realno manja za 0,8 posto. Za razdoblje od siječnja do srpnja prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama iznosila je 5.506 kuna, što je u odnosu na isto razdoblje 2012. nominalno više za jedan posto, ali realno niže za 2,3 posto. Među pojednim djelatnostima, najveća prosječna neto plaća za srpanj isplaćena je u zračnom prometu i iznosila je 10.446 kuna. Najniže prosječne neto plaće za srpanj isplaćene su u proizvodnji odjeće, u iznosu od 2.996 kuna.

ZAGREB - I danas na Zagrebačkoj burzi Crobexi stagniraju uz nisku likvidnost, pri čemu je u fokusu investitora dionica Atlantic grupe, koja je ujedno i najveća gubitnica. Crobex indeks bio je oko podneva u minusu 0,12 posto, na 1.810 bodova, a Crobex10 0,3 posto, na 1.021 bodu. Redovni promet dionicama iznosio je 2,2 milijuna kuna, što je otprilike pola milijuna manje nego jučer oko podneva. Najlikvidnija, ujedno i najveća gubitnica bila je dionica Atlantic Grupe. Uz promet od 344.000 kune, cijena joj se spustila 2,79 posto, na 625 kuna. Dionicom HT-a do podneva ostvareno je 282.000 kuna prometa. Cijena joj stagnira na 174 kune. U letargičnom trgovanju, najveća dobitnica je dionica Đure Đaković Holdinga, sa skokom cijene za 4,74 posto.

ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na jučerašnju tečajnicu, oslabila prema euru za 0,03 posto, a oslabila je i prema ostalim važnijim valutama. Srednji tečaj eura na tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,610117 kuna. Kuna je oslabila i prema drugim važnijim valutama, prema američkom dolaru za 0,12 posto, britanskoj funti 0,04 posto i švicarskom franku 0,09 posto. Srednji tečaj dolara na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 5,624625 kuna, funte 9,125935 kuna, a franka 6,217924 kune.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙