ZAGREB - Vlada ja na današnjoj sjednici donijela uredbu sa zakonskom snagom kojom je u Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi unijela izmjene za koje očekuje da će olakšati predstečajne nagodbe i povećati broj spašenih tvrtki, pa tako uredbom uz ostalo broj pokušaja predstečajne nagodbe povećava s tri na četiri. Ministar financija Slavko Linić izvijestio je kako su dosad podnijeta 4.932 zahtjeva za predstečajne nagodbe s ukupno 47,8 milijardi kuna potraživanja, a ti poduzetnici imaju oko 41 tisuću zaposlenih. Riješeno je 3.837 slučajeva, ali je od toga 3.065 odbijeno, a pozitivno riješeno njih 787. Pritisnuta istekom rokova predstečajnih nagodbi za nekoliko velikih tvrtki, Vlada je uredbom maksimalan broj pokušaja predstečajne nagodbe i nagodbenog plana povećala s tri na četiri. Uredbom se dopunjuje sadržaj izvješća o financijskom stanju i poslovanju dužnika dodavanjem popisa svih pokrenutih postupaka pred sudovima i javno-pravnim tijelima (parničnih, upravnih, ovršnih, itd.) koje dužnik vodi prema trećima. Nadalje, prilagođavaju se rokovi za dostavu izmijenjenog plana financijskog restrukturiranja tako da se postojeći rok od 30 dana skraćuje na 15 dana. Također se regulira i da se potraživanja koja su se naknadno pojavila i predmet su posebnih ovrha neće provoditi, ali će se posebno evidentirati tako da svima bude jasan uvid u ukupne obveze dužnika.
ZAGREB - Ministar financija Slavko Linić izjavio je danas da je mogućnost reinvestiranja zadržane dobiti smanjila proračunske prihode, ali da se državna blagajna ipak puni prema planu. „Proračun se puni kako je planirano, ali ipak, nešto veće iznenađenje je iznos zadržanih sredstava s obzirom na mogućnost neplaćanja poreza na dobit radi reinvestiranja“, rekao je Linić na ulasku na sjednicu Vlade. Ta je mogućnost, prema njegovim riječima, imala negativni efekt na proračun veći od jedne milijarde kuna. Na pitanje je li zadovoljan radom Porezne uprave, Linić je odgovorio da ona ovih dana intenzivnije radi na kontroli velikih poreznih obveznika, što, kako je rekao, znači da se jednako tretiraju svi porezni obveznici. Upitan koliki je točno porezni dug Ine, kazao je da se radi o nešto manje od 140 milijuna kuna za 2009. godinu.
ZAGREB - Na 46. međunarodnom obrtničkom sajmu (MOS) u Celju, koji će se održati od 11. do 17. rujna, predstavit će se i 42 hrvatska obrtnika u organizaciji Hrvatske obrtničke komore (HOK), najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare. Kako je istaknuo direktor Odbora za sajmove HOK-a Mario Paliska, riječ je o osamnaestom nastupu hrvatskih obrtnika na sajmu u Celju, a od 42 izlagača njih 18 nastupit će prvi puta.HOK sufinancira od 30 do 50 posto iznosa troškova izlaganja svojih članova. Na Međunarodnom obrtničkom sajmu u Celju ove će se godine predstaviti 1.600 izlagača iz 34 zemlje, što je gotovo na lanjskoj razini. U sklopu Celjskog sajma održat će se i poslovni razgovori obrtnika i poduzetnika Slovenije, Hrvatske, Austrije, Italije, Srbije, Kosova i Turske.
ZAGREB - Broj zaposlenih u hrvatskoj industriji u srpnju ove godine manji je u odnosu na lipanj za 0,3 posto, dok je na godišnjoj razini, prema prošlogodišnjem srpnju, niži za 4,7 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku. Istodobno je proizvodnost rada u industriji u prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na isto lanjsko razdoblje povećana za 4,8 posto. Statistički podaci prema djelatnostima pokazuju da je u prerađivačkoj industriji, koja ima udio od gotovo 90 posto u ukupnom broju zaposlenih u industriji, krajem srpnja ove godine bilo 4 posto manje zaposlenih nego u srpnju prošle godine. Zaposlenih u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom u srpnju ove godine bilo je 11,7 posto manje nego u istom mjesecu lani, a u rudarstvu i vađenju zaposlenih je bilo 8,1 posto manje.
ZAGREB - Treći dan zaredom, na Zagrebačkoj burzi Crobexi i danas bilježe gubitke, iako blaže nego jučer, uz nešto veći promet, no trgovanje protječe bez većih uzbuđenja. Crobex indeks bio je oko podneva u minusu 0,17 posto, na 1.830 bodova, a Crobex10 0,10 posto, na 1.030 bodova. Redovni promet dionicama iznosio je 3,5 milijuna kuna, što je otprilike 2 milijuna više nego jučer oko podneva. Dionicom Vira do podneva je ostvareno 608.000 kuna prometa, a cijena joj je pala 1,94 posto, na 608 kuna. Nešto veći promet bilježi i dionica Ericssona Nikole Tesle, 464.000 kuna. Cijena joj je oslabila 0,54 posto, na 1.500 kuna. Među likvidnijim izdanjima, po padu cijene za 4,15 posto izdvaja se dionica Ingre, a slijedi je dionica Đure Đaković Holdinga, čija je cijena pala 2 posto. Znatnije je, pak, porasla cijena dionice Atlantske plovidbe, za 3,65 posto. Dionicom HT-a do podneva je ostvareno tek 163.000 kuna prometa, a cijena joj je oslabila 0,35 posto, na 180 kuna.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na jučerašnju tečajnicu, oslabila prema euru za 0,09 posto. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,576073 kune. Istodobno je prema svim ostalim važnijim valutama kuna ojačala, prema američkom dolaru za 0,07 posto, britanskoj funti 0,15 posto te prema švicarskom franku za 0,28 posto. Na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a srednji tečaj dolara tako iznosi 5,741189 kuna, funte 8,964706 kuna, a franka 6,118618 kuna.