FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 27. rujna 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

BRUXELLES - Europska komisija priprema izmjene viznog režima do kraja ove godine kako bi se pojednostavio dolazak turista iz rastućih gospodarstava poput Kine i Rusije, što bi uvelike moglo pomoći i hrvatskom turizmu. "Naša inicijativa za pojednostavljenje viznog režima, s ciljem da se privuče još više turista iz rastućih gospodarstava, dobar je primjer kako zajedno možemo raditi na uklanjanju političkih i administrativnih prepreka radi poticanja gospodarskog rasta", rekao je povjerenik za industriju i poduzetništvo Antonio Tajani. Komisija je u povodu Svjetskog dana turizma, koji se obilježava 27. rujna, objavila da je broj međunarodnih turističkih dolazaka u Europu porasto za pet posto u prvih šest mjeseci ove godine. U srednjoj i istočnoj Europi najveći rast broj turista imala je Slovačka (19 posto), Latvija (11 posto) i Litva (devet posto). Hrvatska je zabilježila rast od 5,4 posto u dolascima, a 3,3 posto u noćenjima u odnosu na 2012. U kolovozu ove godine Hrvatska je zabilježila rast od 10 posto registriranih dolazaka u odnosu na lanjski kolovoz, kaže Komisija koja je pokrenula EURES, prvi paneuropski portal za zapošljavanje na kojemu se u turističkom sektoru trenutačno nudi velik broj slobodnih radnih mjesta.

SARAJEVO - Međunarodna procjeniteljska kuća Standard&Poor's potvrdila je postojeći kreditni rejting Bosne i Hercegovine koji je na razini "B" sa stabilnim izgledima, objavila je u petak Središnja banka BiH. Analitičari Standard&Poor's-a drže kako je stand-by aranžman s MMF-om iz rujna 2012. osigurao stabilnost Bosni i Hercegovini unatoč negativnim prilikama koje u njoj vladaju. Upozoravajući na financijske izazove s kojima se BiH suočava iz agencije su konstatirali kako je najveća prijetnja to što je gospodarski rast manji od očekivanog, a isuviše velika potrošnja različitih razina vlasti mogli bi predstavljati rizik kad je riječ o dostizanju planiranih fiskalnih ciljeva. U Standard&Poor's-u su procijenili kako je ključno vidjeti hoće li BiH nastaviti provoditi mjere na temelju kojih joj je MMF i odobrio stand-by aranžman odnosno hoće li biti u stanju stabilizirati javne financije i povećati sposobnost otplate inozemnog duga. Procjenjuje se kako će visina proračunskog deficita u BiH biti oko 1 posto BDP-a, dok bi dug vladinog sektora ove godine trebao dosegnuti maksimum od 39 posto BDP-a, nakon čega bi trebalo doći do njegovog smanjenja na 36 posto BDP-a do 2016. godine.

MADRID - Španjolska vlada je usvojila proračun za iduću godinu koji, zahvaljujući prvim znakovima gospodarskog oporavka i nižim troškovima zaduživanja, cilja na niži deficit i bez nepopularnog smanjenja potrošnje na zdravstvo i obrazovanje. Vlada je danas potvrdila prognozu koju je ovog tjedna već iznio premijer Mariano Rajoy o rastu gospodarstva u idućoj godini po stopi od 0,7 posto, čime je poboljšana prvotna vladina prognoza od 0,5 posto. Potpredsjednica vlade ujedno je ustvrdila da će Španjolska izaći iz recesije u trećem tromjesečju, nakon dvogodišnje recesije, druge po redu u petogodišnjoj krizi u četvrtom po veličini gospodarstvu eurozone od kolapsa nekretninskog sektora 2008. "Ovo je proračun gospodarskog oporavka, proračun koji će nam omogućiti da otvorimo vrata stvaranju novih radnih mjesta", kazao je ministar financija Cristobal Montoro na tiskovnoj konferenciji nakon što je kabinet premijera Rajoya usvojio prijedlog proračuna. Španjolska je revidirala naniže procijenjeni manjak u proračunu za 2012. godinu, na 6,84 posto BDP-a, kazao je Montoro. U ovoj godini očekuje se u visini 6,5 posto da bi u 2014. bio smanjen na 5,8 posto BDP-a. Prijedlog proračuna i mirovinska reforma bit će u ponedjeljak upućeni u parlament.

LONDON - Cijene barela nafte spustile su se u petak na međunarodnim tržištima budući su diplomatski napori u slučajevima Sirije i Irana pomogli ublažiti zabrinutost za opskrbu s Bliskog istoka. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 31 cent, na 108,87 dolara. Na američkom tržištu bila je u minusu 57 centi i barelom se trgovalo po 102,46 dolara. Cijene na londonskom i američkom tržištu manje su gotovo osam dolara od najviših ovomjesečnih razina, povezanih s geopolitičkom zabrinutošću za stanje na Bliskom istoku. U međuvremenu su geopolitički rizici prigušeni, ponajprije zahvaljujući diplomatskom rješenju pitanja sirijskog kemijskog oružja. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas na svojoj internetskoj stranici da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 106,34 dolara, što znači da je bila 19 centi niža nego prethodnog trgovinskog dana.

LONDON - Dolar je danas oslabio na međunarodnim deviznim tržištima prema drugim vodećim valutama uslijed nastavljenih pritisaka vezanih s napetim pregovorima o američkom proračunu i neizvjesnosti oko početka smanjenja monetarnih poticaja. Euro je u takvim okolnostim prema dolaru ojačao 0,4 posto, na 1,3539 dolara. Američka je valuta bila na izrazitijem gubitku i prema jenu, oslabivši 0,5 posto, na 98,50 jena. Dolar je oslabio prema jenu nakon što je japanski ministar financija Taro Aso kazao da u ovome trenutku ne razmišlja o smanjenju korporativnog poreza. To je iznenadilo ulagače koji su se pozicionirali za slabljenje jena, uslijed očekivanja novih fiskalnih poticaja kojim bi se poduprlo gospodarstvo. Dolar je oslabio i prema švicarskom franku, dotaknuvši nakratko najnižu razinu u posljednjih sedam i pol mjeseci od 90,62 švicarskih centima, s tim da su franku podršku pružali i solidni podaci o raspoloženju u Švicarskoj. Euro se pak prema franku spustio na najnižu razinu u posljednja tri mjeseca, djelomice pod utjecajem vijesti o rastu prinosa na talijanske državne obveznice.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙