LONDON - Aktivnosti u proizvodnom i sektoru usluga eurozone u rujnu su porasle snažnije nego što se očekivalo, uslijed najizrazitijeg rasta novih narudžbi u posljednje više od dvije godine, pokazalo je danas preliminarno izvješće londonske istraživačke tvrtke Markit. Preliminarni sveobuhvatni indeks menadžera nabave (PMI), koji izrađuje tvrtka Markit a obuhvaća proizvodni i uslužni sektor eurozone, u rujnu je poskočio na 52,1 bod, s 51,5 bodova u prethodnom mjesecu. Pritom je dosegnuo najvišu razinu od lipnja 2011. godine, a veći je i od očekivanih 51,9 bodova. Odgovarajući indeks za uslužni sektor eurozone u rujnu je uvećan na 52,1 bod, znatno nadmašivši 50,7 bodova, koliko je iznosio u kolovozu. Preliminarni podaci za sektor proizvodnje ukazuju pak na blago usporavanje aktivnosti u rujnu, uz klizanje odgovarajućeg indeksa na 51,1 bod, s najviše razine u proteklih 26 mjeseci od 51,4 boda, koju je dosegnuo u kolovozu. Vrijednosti indeksa iznad 50 bodova ukazuju na rast aktivnosti, a one niže na njihov pad.
HONG KONG - Aktivnosti u kineskoj industriji dosegnule su u rujnu najvišu razinu u šest mjeseci, što je najnoviji znak da se drugo po veličini svjetsko gospodarstvo postupno oporavlja od dugog usporavanja. Preliminarni indeks menadžera nabave koji izrađuje banka HSBC objavljen u ponedjeljak popeo se u rujnu na 51,2 boda, s 50,1 boda koliko je iznosio u kolovozu. Vrijednosti iznad 50 bodova ukazuju na rast aktivnosti a one niže na njihov pad. HSBC-ovo istraživanje još je jedan ohrabrujući znak za kineske čelnike koji pokušavaju preokrenuti trend usporavanja aktivnosti. Tako je rast u proteklom tromjesečju usporio na najnižu razinu u dva desetljeća, od 7,5 posto. Drugi nedavno objavljeni pokazatelji također su ukazali na poboljšanje trgovine, industrijske proizvodnje i prodaje automobila. HSBC-ovo istraživanje pokazalo je ubrzani rast proizvodnje, te novih i tekućih narudžbi u tekućem mjesecu. Porasle su i nove izvozne narudžbe. Preliminarno HSBC-ovo izvješće temelji na 85 do 90 posto odgovora 420 rukovoditelja nabave.
FRANKFURT - Njemačko gospodarstvo na putu je rasta u idućim mjesecima unatoč slabom početku trećeg tromjesečja, navodi njemačka središnja banka Bundesbank u novom mjesečnom pregledu, izdvajajući među pokretačima solidnu domaću potražnju. Nakon pada bruto domaćeg proizvoda (BDP) u četvrtom tromjesečju 2012. i prigušenog starta u 2013., njemačko gospodarstvo poraslo je za 0,7 posto u drugom tromjesečju, i to ponajprije zahvaljujući domaćoj potražnji, navodi se u pregledu za rujan. U Bundesbanci očekuju da će najveće europsko gospodarstvo nastaviti rasti unatoč padu industrijske proizvodnje u srpnju za 1,7 posto u odnosu na prethodni mjesec. U Bundesbanci ujedno napominju kako postoje naznake jačanja ulaganja, no bez jasnih indicija snažnog oporavka. Odvojeno je danas londonska istraživačka tvrtka Markit izvijestila da je u rujnu zabilježen najsnažniji rast aktivnosti u njemačkom privatnom sektoru od siječnja, što upućuje na zaključak da će gospodarstvo ponovno rasti i u ovome tromjesečju, premda sporijim tempom.
FRANKFURT - Europska središnja banka (ECB) želi da organizacijski okvir europskog tijela za nadzor banaka bude završen do siječnja iduće godine, kazao je član izvršnog odbora ECB-a Yves Mersch. "Cilj bi trebao biti da organizacijski okvir do siječnja bude potpuno zaokružen i spreman za početak rada", kazao je u ponedjeljak Mersch u intervjuu za njemački poslovni dnevnik Handelsblatt. "Zato moramo s Europskim parlamentom dogovoriti ubrzanu proceduru", dodao je. Europsko tijelo za nadzor banaka, poznato kao SSM, spada među glavne stupove planirane europske bankovne unije a trebalo bi u jesen 2014. preuzeti nadzor nad bankama u eurozoni i zemljama Europske unije koje to budu željele. Djelovat će pod okriljem Europske središnje banke koja je već pokrenula natječaje za zapošljavanje potrebnih kadrova. Dužnosnik ECB-a napominje također da početak rada tijela za nadzor banaka neće podrazumijevati i završetak aktualne bančine politike niskih kamatnih stopa.
MADRID - Španjolska je u kolovozu zabilježila rekordno velik broj stranih gostiju, izvijestilo je danas ministarstvo turizma, čiji podaci pokazuju da je ta mediteranska zemlja uspjela privući turiste u potrazi za alternativom ponajprije Egiptu i Turskoj, zahvaćenima političkim nemirima. U kolovozu je tako Španjolsklu posjetilo 8,3 milijuna inozemnih turista, što je čak 7,1 posto više nego u istom prošlogodišnjem mjesecu, djelomice zahvaljujući i 9-postotnom povećanju broja francuskih posjetitelja, na 1,8 milijuna u kolovozu. Turizam je okosnica španjolskog gospodarstva koje trenutno pritišće kriza, uz stopu nezaposlenosti od oko 26 posto. Ove godine Španjolcima pomaže i nestabilno stanje u ostalim tradicionalnim odredištima Europljana, poput Turske i Egipta. Velike su šanse da će španjolska turistička industrija u razdoblju od siječnja do kolovoza premašiti prošlogodišnji rekord i zabilježiti 42,3 milijuna turističkih dolazaka, 4,5 posto više u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
LONDON - Britanski radnici manje su zabrinuti zbog gubitka radnog mjesta nego što je to bio slučaj u posljednje četiri i pol godine, pokazalo je istraživanje objavljeno u ponedjeljak. Indeks mjerenja sigurnosti radnog mjesta porastao je u rujnu na 46,8, što je za dva boda više nego u kolovozu, ali je još uvijek ispod neutralne razine od 50 bodova, pokazala je aneketa koju je provela tvrtka Markit. Kada je riječ o kućanstvima koja ocjenjuju svoje financije, anketa je pokazala da je indeks ostao nepromijenjen. S 40,8 bodova taj indeks nije daleko od najviše razine zabilježene 2009., ali je također ispod neutralne razine. Istraživanje je pokazalo da na svakog ispitanika koji je je rekao da su njegove financije poboljšane troje ispitanika kaže da su im financije pogoršane. Očekuje se da će službeni podaci u četvrtak pokazati da je britansko gospodarstvo u drugom tromjesečju poraslo za 0,7 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca.
DAKA - Deseci tisuća tekstilnih radnika u Bangladešu izašli su u ponedjeljak na ulice zaustavivši promet, palili su tvornice i sukobili se s policijom tražeći minimalnu mjesečnu plaću u protuvrijednosti 100 američkih dolara. Dvjestotinjak tisuća radnika prosvjedovalo je u ponedjeljak treći dan zaredom, rekao je Abdul Baten, načelnik policije u okrugu Gazipuru, blizu prijestolnice Dake, gdje radi više stotina tekstilnih pogona. Tristotinjak tekstilnih tvornica je zatvoreno iz straha od napada prosvjednika, dodao je pomoćnik načelnika Mustafizur Rahman. "Stanje je jako osjetljivo. Policija je gumenim mecima i suzavcem pokušala rastjerati razjarene radnike", dodao je, rekavši da je ranjeno više desetaka radnika i nekoliko policajaca. Prosvjedi protiv malih plaća i loših radnih uvjeta potresli su sektor proizvodnje konfekcije u Bangladešu otkako se u travnju srušila poslovna zgrada Rana Plaza pri čemu je poginulo više od 1100 ljudi. Bangladeš je drugi po veličini izvoznik konfekcije u svijetu.
TORONTO - Kanadski proizvođač pametnih telefona Blackberry najavio je promjenu poslovne orijentacije i povratak težišta na profesionalne korisnike u korporativnom i javnom sektoru, u očekivanju velikog tromjesečnog gubitka zbog kojeg će ugasiti 4.500 radnih mjesta. Kanadska kompanija sprema se ovog tjedna i službeno izvijestiti o neto operativnom gubitku u tromjesečju zaključno s 31. kolovoza u rasponu od 950 do 995 milijuna dolara, zbog otpisa i drugih faktora. Prihodi bi trebali iznositi oko 1,6 milijardi dolara, od čega bi polovina trebala biti ostvarena u odjelu usluga. U priopćenju objavljenom u petak izvršni direktor BlackBerryja Thorsten Heins najavio je da će ciljana skupina klijenata ponovo biti profesionalni korisnici u korporativnom i javnom sektoru. U Blackberryu namjeravaju ukinuti i 4.500 radnih mjesta, oko 40 posto radne snage, nakon što su u proteklih 12 mjeseci već značajno smanjili broj zaposlenih. Tako su u ožujku zapošljavali 12.700 radnika, u odnosu na gotovo 20 tisuća koliko ih je bilo zaposleno na vrhuncu poslovanja.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske burze našle su se danas pod pritiskom budući da su najnovije izjave dužnosnika američke središnje banke o mogućem smanjenju poticaja za gospodarstvo potisnule u drugi plan snažne podatke iz eurozone i pobjedu kancelarke Angele Merkel na parlamentarnim izborima u Njemačkoj. Indeks Londonske burze FTSE bio je u minusu 0,41 posto i iznosio 6.654 boda, frankfurtski DAX kliznuo je 0,27 posto, na 8.305 bodova a na sličnom je postotnom gubitku bio i pariški CAC, oslabivši 0,32 posto, na 3.956 bodova. Predsjednik Fedova ogranka u St. Louisu James Bullard izjavio je da bi američka središnja banka u listopadu mogla početi smanjivati kupnju obveznica ako to podaci dozvole, prigušivši optimistično raspoloženje na burzama nakon prošlotjedne Fedove odluke o odgodi povlačenja monetarnih poticaja. Signali o povlačenju monetarnih poticaja pritisnuli su danas rudarske kompanije, unatoč boljim od očekivanja proizvodnim podacima iz Kine. Vodeći su pak gubitnici bile komunalne kompanije, predvođene britanskim National Gridom.
SYDNEY - Na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, unatoč dobrim gospodarskim pokazateljima iz Kine, jer su ponovno oživjele špekulacije o smanjenju Fedovih poticajnih monetarnih mjera. U Šangaju su cijene dionica u 8,00 sati bile u plusu oko 1 posto, dok su u Južnoj Koreji, Hong Kongu, Australiji i Singapuru pale između 0,2 i 0,6 posto. Na Tokijskoj se burzi zbog blagdana danas ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 8,00 sati bio u minusu 0,1 posto. Na samom početku današnjeg trgovanja taj je indeks bio u plusu, zahvaljujući dobrim vijestima iz Kine. Prema izvješću HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti porastao je u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu s 50,1 na 51,2 boda, pri čemu su znatno porasle izvozne narudžbe. No, raspoloženje na tržištima kasnije je splasnulo, pa su cijene dionica izgubile početne dobitke.
NEW YORK - Nakon rasta cijena dionica tri tjedna zaredom, na Wall Streetu se ovoga tjedna očekuje opreznije trgovanje jer se u Washingtonu zaoštrava rasprava između demokrata i republikanaca oko proračuna i povećanja dozvoljene razine zaduživanja države. Dow Jones indeks prošloga je tjedna ojačao 0,6 posto, na 15.451 bod, dok je S&P 500 porastao 1,3 posto, na 1.709 bodova, a Nasdaq indeks 1,4 posto, na 3.774 boda. Uspon cijena dionica potaknula je neočekivana odluka američke središnje banke da programi kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedni 85 milijardi dolara mjesečno, ostaju nepromijenjeni. Kako se očekivalo smanjenje tih programa za 10 milijardi dolara mjesečno, odluka Feda izazvala je prošle srijede euforiju na tržištu, pa su Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli najviše razine u povijesti. No oduševljenje ulagača kratko je trajalo, pa su u posljednja dva dana prošloga tjedna cijene dionica pale.