Kompanije su u Ženevi pod predsjedateljstvom Međunarodne organizacije rada (ILO) raspravljale o osnivanju fonda za isplatu odšteta stradalima u nesreći u Rana Plazi, gdje je u travnju u urušavanju zgrade poginulo 1.129 radnika, te u Tazureenu gdje je u požaru u studenom prošle godine poginulo 112 radnika.
Urušavanje zgrade u Rana Plazi spada među najteže industrijske nesreće i prisililo je brendove da više vode računa o sigurnosnim standardima svojih dobavljača.
Razočarao je odaziv na sastanak u Ženevi – sudjelovalo je samo devet od ukupno 28 brendova koji se opskrbljuju u radionicama u Rana Plazi. Neki od izostalih poručili su da preferiraju izradu vlastitog plana za isplatu odšteta a nekima se nije svidjela plaftorma na kojoj je skup održan.
U sindikalnom udruženju IndustriAll koji je koordinirao razgovore konstatirali su da su sudionici sinoćnjeg saastanka postigli dogovor o uplati doprinosa u zajednički fond. Zakazan je ipak novi sastanak, za dva tjedna, na kojem će biti donesena odluka o osnivanju fonda, u koordinaciji s vladom Bangladeša i poslodavcima.
"Teško je shvatiti zašto su pojedini brendovi spremni upotrijebiti svaku moguću izliku da pokušaju izbjeći odgovornost. Radnici čekaju novac i liječničku pomoć", kazala je za Reuters pomoćnica glavnog tajnika IndustriALL-a Monika Kemperle.
U britanskom diskontnom lancu trgovina odjećom Primarku čiji su predstavnici sudjelovali na sastanku također su bili frustrirani takvim ponašanjem.
"I dalje nas zabrinjava što postizanje dogovora o okviru za dugoročne odštete tako dugo traje. Zato će Primark sada isplatiti drugu tranšu hitne pomoći, koja će trajati tri mjeseca", stoji u priopćenju.
Dodaju da su formirali prvu opsežnu bazu podataka o većini radnika koji su se u trenutku urušavanja zgrade nalazili u Rana Plazi. U sklopu svog plana pomoći registrirali su podatke o ukupno 3.333 radnika.
Na sastanku u Ženevi bili su zastupljeni i kanadski Loblaw Cos Ltd., britanski Bonmarche, Matalan i Store Twenty One, danski Mascot, francuski Camaieu, njemački Kik i španjolski lanac robnih kuća El Corte Ingles.
Na razgovorima u srijedu o isplati odštete žrtvama nesreće u Tazreenu bili su zastupljeni europski maloprodajni lanac C&A i njemački Karl Rieker.
Američki Wal-Mart, talijanski Benetton i španjolski Mango i Inditex otklonili su poziv na sastanak, kritizirajući nejasne ciljeve i izostanak ključnih aktera, odnosno ističući da ne nabavljaju robu u radionicama u Rana Plazi i Tazreenu.
IndustriALL cilja na uspostavu dugoročnog fonda vrijednog 74,6 milijuna dolara za isplatu odštete stradalima u nesreći u Rana Plazi, te 6,4 milijuna dolara vrijednog fonda za stradale u Tazreenu, pri čemu bi 45 posto novca trebali namaknuti brendovi.