FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Maloprodajne kompanije raspravljaju o odšteti za stradale u radionicama u Bangladešu

ŽENEVA, 12. rujna 2013. (Hina/Reuters) - Desetak maloprodajnih kompanija i odjevnih brendova okupilo se na sastanku u Ženevi kako bi raspravili o isplati odštete stradalima u urušavanju radionica odjeće u Bangladešu i njihovim obiteljima.

Razgovorima u Ženevi predsjeda Međunarodna organizacija rada (ILO) a trebali bi rezultirati uspostavom fonda za isplatu odštete žrtvama nesreće u Rana Plazi, gdje je u travnju u urušavanju zgrade poginulo 1.129 radnika, te u Tazureenu gdje je u studenom poginulo 112 radnika.

Urušavanje zgrade u Rana Plazi spada među najteže industrijske nesreće i prisililo je brendove da više vode računa o sigurnosnim standardima svojih dobavljača.

Industrija odjeće zapošljava oko 3,6 milijuna građana Bangladeša, zahvaljujući čijem je radu ta zemlja postala drugi izvoznik odjeće u svijetu, odmah nakon Kine. Pritom neki među njima zarađuju tek 38 dolara mjesečno a većinu zaposlenih čine žene.

Izvoz odjeće uvećan je u protekloj financijskoj godini, koja je završila u lipnju, čak 13 posto, na 21,5 milijardi dolara. Pritom je 60 posto proizvedene odjeće namijenjeno europskim tržištima a 23 posto onom u SAD-u, pokazuju podaci državnog ureda za promociju izvoza.

"Obitelji i ranjeni već su predugo čekali", zaključila je pomoćnica glavnog tajnika međunarodnog sindikalnog udruženja IndusriALL koje koordinira pregovore Monika Kemperle.

"Kompanije koje uistinu žele poboljšati uvjete u svojim proizvodnim lancima u Bangladešu mogu na tim sastancima uputiti jasan znak da misle ozbiljno", naglasila je Kemperle u priopćenju.

IndustriALL priželjkuje dogovor o osnivanju dugoročnog fonda za žrtve Rana Plaze čija bi vrijednost premašivala 54 milijuna eura, pri čemu bi 45 posto tog iznosa uplatili brendovi. Tokom dana namjerava objaviti priopćenje o ishodu razgovora.

Njihov plan temelji se na programima koje su sastavili za žrtve sličnih industrijskih nesreća a uzimali su u obzir gubitak prihoda, bol i patnju, te troškove liječenja, pogreba i ostale troškove obitelji stradalih.

Prema navodima grupe Clean Clothes Campaign koja predvodi nastojanja da žrtve dobiju odštetu, očekuje se da će na sastanku sudjelovati vlasnik Zare španjolski Inditex, diskontni lanac Primark u vlasništvu Associated British Foodsa, kanadski Loblaw Cos Ltd i europski maloprodajni lanac C&A.

Naknadno su iz Inditexa demantirali su informaciju, istaknuvši da njihovi dobavljači nemaju radionice ni u Tazreenu ni u Rana Plazi.

Skupina sudionika trebala bi po navodima Clean Clothes Campainga obuhvatiti i britanske Bonmarche, Matalan i Store Twenty One, njemačke Rieker i KiK, francuski Camaieu, danski Mascot i španjolski lanac robnih kuća El Corte Ingles.

C&A, KiK i El Corte Ingles već su u travnju dogovorili da će u fond za žrtve požara u Tazreenu uplatiti 5,7 milijuna dolara a detalji tog plana uvršteni su i na dnevni red njihovog sastanka u Ženevi.

Pozornost pak privlači izostanak lanaca kao što su američki Wal-Mart, čiji su dobavljači proizvodili odjeću upravo u urušenoj radionici u Rana Plazi, te talijanski Benetton i španjolski Mango.

Izvršni direktor Benettona Baigio Chiarolanza kazao je da su mnoge kompanije odustale od sudjelovanja na ženevskom sastanku zbog "nejasnih ciljeva" i izostanka nekoliko ključnih aktera. Nije podrobnije objasnio što pod time misli.

Mango ne sudjeluje u pregovorima jer nema komercijalne odnose s tvornicama u Rana Plazi, kazala je glasnogovornica. No, kompanija je objavila da je od jednog dobavljača iz urušene zgrade naručila probne uzorke.

U Wal-Martu nisu odmah željeli komentirati nedolazak u Ženevu. Nakon nesreće koncetrirali su se na dodjelu zajmova umjesto na isplatu odšteta a pristupili su i sjevernoameričkoj grupi za promicanje sigurnosnih standarda u tvornicama koja djeluje odvojeno od odgovarajućeg europskog udruženja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙