ZAGREB - Hrvatska je napredovala za šest mjesta na ljestvici globalne konkurentnosti u odnosu na prošlu godinu i u najnovijem se "Izvješću o globalnoj konkurentnosti 2013. - 2014." Svjetskog gospodarskog foruma nalazi na 75. mjestu od 148 zemlja. Konačno je napravljen zaokret na ljestvici konkurentnosti i nakon pet godina pada Hrvatska se s 81. popela na 75. mjesto. To budi blagi optimizam, no u određenim područjima potrebno je dodatno raditi, primjerice na efikasnosti javne uprave, povećanju efikasnosti tržište rada, daljnjem poboljšanju poslovne sofisticiranosti te ulaganju u inovativnost, kazao je predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost (NVK) Ivica Mudrinić na današnjem predstavljanju izvješća. Kao područja na kojem su nužne promjene, navodi primjerice reforme tržišta rada, makroekonomskog okruženja, jače poticanje stranih ulaganja, obrazovanje, te ističe da inovacije i nove tehnologije trebaju postati prioriteti državne i poslovne politike. Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić i najnovije podatke o konkuretnosti, kao i prošli petak u komentaru pada BDP-a, sažeo je u ocjeni - "dobar pomak, nedovoljno, indikativno". Nema euforije, nema likovanja, ali mali sramežljivi pomak je tu, kazao je i poručio kako svi zajedno, Vlada, HUP i druge udruge poduzetnika trebaju prepoznati ključne stvari koje treba mijenjati - stanje na tržištu rada, pitanje inovativnosti, neefikasnosti javne administracije.
ZAGREB - U srpnju je u Hrvatskoj promet u trgovini na malo porastao 0,4 posto na godišnjoj razini, što je treći mjesec zaredom kako raste, ali sporije nego mjesec dana prije. Državni zavod za statistiku objavio je danas prvu procjenu prema kojoj je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u srpnju, prema kalendarski prilagođenim podacima, nominalno porastao 3,6 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, dok je realno ojačao 0,4 posto. Promet u trgovini na malo neprestano je padao od ožujka prošle godine, da bi u svibnju ove godine porastao za 1,1, a u lipnju za 2,7 posto. Rast je nastavljen i u srpnju, no sporije nego mjesec dana prije. "I u kolovozu očekujemo nastavak rasta trgovine na malo, uz vjerojatno blago ubrzanje rasta, s obzirom na očekivani rast broja turističkih noćenja u kolovozu na godišnjoj razini. Međutim, o oporavku potrošnje, odnosno trgovine na malo, u ovoj godini ne možemo govoriti jer su kretanja na tržištu rada, koja su glavni čimbenik kretanja trgovine na malo, i dalje nepovoljna", navode analitičari Raiffeisenbank Austria u osvrtu na podatke DZS-a.
ZAGREB - Trgovački sud u Zagrebu zaprimio je jučerašnji prijedlog Hrvatske narodne banke (HNB) za pokretanje stečajnog postupka nad Centar bankom, doznaje se na tom sudu. Hrvatska narodna banka predložila je jučer Trgovačkom sudu pokretanje stečajnog postupka nad tom bankom, a guverner HNB-a Boris Vujčić donio rješenje o uvođenju posebne uprave koja će preuzeti ovlasti Nadzornog odbora i Uprave Centar banke. Glasnogovornica suda Anita Brlas u kratkoj izjavi za Hinu potvrdila je da je prijedlog za pokretanje stečajnog postupka zaprimljen jučer poslijepodne te da je spis dodijeljen u rad sucu Nikoli Ribariću. Po jučerašnjem rješenju guvernera HNB-a, na dužnost predsjednika privremene uprave Centar banke stupio je Anri Jurčec, a kao njezin član Tomislav Jelinić. Do donošenja odluke suda o pokretanju stečajnog postupka, oni će preuzeti ovlasti nadzornog odbora i uprave Centar banke.
ZAGREB - Posljednje odluke vezane uz Centar banku ni na koji način neće utjecati na poslovanje Vaba banke, s obzirom da se radi o dvije samostalne kreditne institucije čije se poslovanje odvija u potpunosti nezavisno, priopćeno je danas iz te varaždinske banke. "Želimo naglasiti da, sukladno zacrtanim strateškim ciljevima i zakonskoj regulativi, Vaba banka nastavlja razgovore s više potencijalnih investitora zainteresiranih za ulazak u vlasništvo banke i njezin daljnji rast i razvoj, a o svim detaljima toga pravovremeno ćemo obavijestiti javnost", navodi se u priopćenju Vaba banke. U siječnju su dioničari Vaba banke na izvanrednoj glavnoj skupštini odlučili o smanjenju temeljnog kapitala, čime je dijelom pokriven gubitak u poslovanju, te donijeli odluku da Alternative upravljanje dokapitalizira banku s 50 milijuna kuna. Vaba banka je u prvih šest mjeseci ove godine poslovala s gubitkom od 24,17 milijuna kuna, pokazuju privremeni nerevidirani podaci za kreditne institucije Hrvatske narodne banke. Ukupna imovina banke krajem lipnja iznosila je 1,27 milijardi kuna, dok je stopa adekvatnosti jamstvenog kapitala bila 14,19 posto.
ZAGREB - Na ovogodišnjoj ljestvici 500 najvećih tvrtki u srednjoj Europi, koju je objavila konzultantsko-revizorska kuća Deloitte, našlo se 12 hrvatskih tvrtki, koje predvode Ina i Agrokor, dok je Zagrebačka banka među 10 najvećih banaka, a kod osiguravatelja se najbolje plasiralo Croatia osiguranje. S prihodom od 3,97 milijardi eura u prošloj godini, od hrvatskih se tvrtki najviše, na 28. mjesto ljestvice, plasirala Ina grupa. Slijedi koncern Agrokor na 30. mjestu, s 3,95 milijardi eura prihoda, dok je HEP na 101. mjestu, s 1,68 milijardi eura, ispred Konzuma, koji je s 1,62 milijarde eura na 106. mjestu. Prema neto dobiti, najprofitabilnije hrvatske tvrtke su T-HT grupa s 225 milijuna eura i Ina grupa sa 78,3 milijuna eura. Kao i lani, prvo mjesto Deloitteove ljestvice drži poljski naftni div PKN Orlen, s 28,7 milijardi eura prihoda od prodaje. Na rang-ljestvici 50 najvećih banaka vodeću poziciju zauzela je poljska PKO BP banka s imovinom od 47,5 milijardi eura, a na 10. je mjestu Zagrebačka banka sa 16 milijardi eura aktive. U društvu najvećih također su se našle PBZ (24.) i Erste banka (30.). Među osiguravateljima prednjači poljski PZU, a iz Hrvatske je i dalje najbolje plasirano Croatia osiguranje na 19. mjestu ljestvice, dok je Allianz Zagreb na 49. mjestu.
ZAGREB - Slovenska tvrtka GEN-I od početka rujna kroz ponudu "Jeftina struja" opskrbljuje električnom energijom više od 4.500 potrošača u Hrvatskoj, izvijestio je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik Uprave GEN-I-ja Robert Golob. Od 17. lipnja, kada je predstavio ponudu za kućanstva i male poduzetnike, GEN-I je, kaže Golob, primio 11.776 upita za promjenu opskrbljivača električnom energijom od čega 10.590 od kućanstava i 1.186 od malih poduzetnika. Po Golobovim riječima, za sada imaju nešto manje od sedam tisuća potpisanih ugovora, od čega se stotinjak odnosi na poslovne korisnike, a od početka rujna opskrbljuju više od 4.500 potrošača. U GEN-I-ju upozoravaju da zbog nedorečene regulative prelazak potrošača od HEP-a k njima traje šest do osam, umjesto tri do četiri tjedna. Golob tvrdi da su cijene GEN-I-ja za kućanstva niže 12,5 posto u odnosu na HEP-ove, a za male poduzetnike i do 30 posto te da su među tvrtkama koje su sklopile ugovor s GEN-I-jem primjerice i Konzum, Mercator, Plodine, Plava Laguna, Istraturist, Tisak, Uljanik, 3. maj, Viktor Lenac, TDR, itd. Ujedno najavljuje da će GEN-I dodatno sniziti cijene kad to učini HEP i da će od HEP-a uvijek biti povoljniji barem za 10 posto.
ZAGREB - Na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi danas oslabili drugi dan zaredom, uz vrlo slab obujam trgovanja, a najviše se trguje dionicama građevinskih tvrtki. Crobex indeks bio je oko podneva na gubitku 0,70 posto, na 1.828 bodova, a Crobex10 za 0,75 posto, na 1.028 bodova. Redovni promet dionicama iznosio je 1,3 milijuna kuna, što je otprilike 2 milijuna manje nego jučer oko podneva. Najveći promet ostvaren je za sada dionicom Hidroelektre niskogradnje, oko 225.000 kuna. Cijena joj je skočila 8,12 posto, na 109,58 kuna. Slijedi dionica Ingre, sa 188.000 kuna prometa, a cijena joj je pala 5,91 posto, na 3,82 kune. Nešto više trguje se i dionicom HT-a, kojom je ostvareno 186.000 kuna prometa. Cijena joj je oslabila 0,67 posto, na 180,58 kuna. Među likvidnijim izdanjima, po gubitku se izdvaja dionica Đure Đaković Holdinga, čija je cijena pala 4,63 posto, na 60,7 kuna.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na jučerašnju tečajnicu, u oslabila prema euru za 0,08 posto. Srednji tečaj eura na tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,569243 kune. Kuna je oslabila i prema američkom dolaru i to za 0,12 posto te prema britanskoj funti za 0,46 posto, dok je prema švicarskom franku ojačala za 0,03 posto. Srednji tečaj dolara na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 5,745592 kune, funte 8,978936 kuna, a franka 6,136395 kuna.